Amazon İşçileri, Black Friday Sonrası Grev Yaptı

Avrupa’daki birçok ülkede bulunan Amazon depo işçileri, insanlara robotlar gibi davranan insanlık dışı çalışma koşulları olduğunu iddia ettikleri bir protesto düzenlediler.

Bu ilk defa olan bir eylem değil aslında. Daha önce Prime Day’e yönelikte grev yapılmıştı.
Amazon depo işçilerini temsil eden İngiliz sendikası GMB Union, üyelerinin iddia ettikleri “insanlık dışı koşulların öfkesiyle” protesto ettiğini söylüyor.

Sendika, #AmazonWeAreNotRobots etiketiyle sosyal medyadaki grevden güncellemeler paylaştı.

Perakendeciler için en yoğun alışveriş günü olan Black Friday sonrası bir protesto düzenlediler. Sendika sonrasında katılım detaylarını paylaştı. Protestoların İspanya, Fransa ve İtalya’da da yapıldığını bildirdi.

Bu ülkelerde tesislerdeki grevler sorulduğunda, Amazon şunları söyledi: “Avrupa Yerine Getirme Ağı’mız tamamen işlevseldir ve müşterilerimize ürünlerimizi sunmaya devam ediyoruz. Aksine herhangi bir rapor yanlıştır. ”

Gösteriler, yalnızca toplu pazarlığı kabul etmek için Amazon üzerinde baskı uygulamakla kalmadı. Online alışveriş yapanların, indirimli ürünlerin paketlenmesi ve gönderilmesiyle ilgili daha geniş maliyetler hakkında düşünmelerini teşvik etmek için tasarlanmış.

İspanyol gazetesi El Diario, Madrid’in San Fernando kentinde, Amazon’un ülkenin en büyük lojistik merkezindeki işçilerin protestolarının İspanya’daki çalışma koşullarının dördüncü turu olduğunu belirtti.

Madrid’deki protestocuların söylediği gibi: “Haklarımıza indirimleri kabul etmeyeceğiz.”
AP tarafından hazırlanan bir raporda, İspanya’daki protesto grubunun sözcüsü Douglas Harper, Madrid yakınlarındaki bir lojistik deposundaki işçilerin yaklaşık yüzde 90’ının yürüyüşe katıldığını söyledi. Amazon’un kargo teslimatlarını ülkenin diğer 22 deposuna yönlendirdiği bildirildi.

Amazon yüzde 90 rakamının yanlış olduğunu savundu. Bir sözcü bize şunları söyledi: “Sendikaların yayınladığı rakamlar kategorik olarak yanlış. Bugün, Amazon’un San Fernando de Henares’deki (Madrid) Yerine Getirilmesi Merkezi’ndeki iş ortaklarımızın çoğunluğu, her gün yaptıkları gibi, müşterilerimizin siparişlerini işlemektedir. ”

“Amazon, 2010’dan bu yana 27 milyar avro harcadı ve 75.000’in üzerinde kalıcı iş yarattı. Bunlar, yüksek rekabetçi ücrete, tam faydalara ve Kariyer Seçimi gibi iş ortaklarına yönelik eğitim ücretinin % 95’ini ödediği yenilikçi eğitim programlarına sahip iyi işlerdir. Güvenli ve pozitif çalışma koşulları sağlayan  Yerine Getirme Merkezleri’mizden birinde bir tur atarak herkesin gelip görmesini isteriz. ”

Hakkında Banu Öztürk

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği mezunu olan Banu Öztürk, yazmaya, araştırmaya ve gezmeye meraklıdır. Mezun olur olmaz iş hayatına atılmıştır. İçerik üretmekten büyük keyif alır. İçerik Editörlüğü ve Sosyal Medya üzerine yoğunlaşmıştır. İçerik, onun için sadece sözcüklerden ibaret değildir…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Zamanların En Çok Satan Wordpress Temaları

X