Google Akıllı Görüntülü Reklam Kampanyaları ile Daha Fazla Dönüşüm

Performansı Yüksek Reklamlar, Otomatik Hedeflemeler ile Akıllı Görüntülü Reklam Kampanyaları

Google Görüntülü Reklam Ağı’nın otomatik hedeflemeleri ile öne çıkan Akıllı Görsel Kampanyalarını ve nasıl çalıştıklarını daha yakından incelemeye ne dersiniz?

Biliyorsunuz ki standart görüntülü reklam kampanyaları açılırken tekliflendirmeler, ilgi alanı, anahtar kelimeler, yerleşimler gibi birçok hedefleme ve karmaşık sistemle karşı karşıya kalıyoruz. Akıllı Görüntülü kampanyalarda ise bu durum tüm bu hedeflemeleri ortak bir yerden yöneterek en iyi dönüşümü getirecek stratejide düzenleniyor. Üstelik çok daha az zamanınızı alıyor!

Otomatik Teklifler

Akıllı görüntülü kampanyaların temel özelliklerine geçecek olursak otomatik tekliflendirmeden bahsetmemiz gerekiyor! Otomatik teklifler hedef Edinme Başına Maliyet (EBM) temel olarak gerçekleştiriliyor. Hedef EBM’nin ne olduğuna daha fazla değinecek olursak: Eğer sizin için temel hedef dönüşümlerinizi arttırmaksa toplam bütçeniz buna göre harcanıyor. Böylece dönüşümü tetikleyebilecek tıklamalar için daha etkin bir ödeme gerçekleştiriyor. Bu ödemeleri ise önceki dönüşüm geçmişinize dayanarak gerçekleştiriyor. Yüksek değerli tıklamalar için teklifleri arttırırken, düşük teklifler için ise azaltarak en efektif çalışacak şekilde optimize ediyor.

Hedef EBM teklifi kullanan kampanyalarda ödemeler ise iki şekilde yapılabilir, ya alışagelmiş yöntem tıklama başına ödeme – CPC ya da dönüşüm başına ödeme – CPA.

Otomatik Hedeflemeler

Hedeflemelerde ise standart kampanyalarda yaptığımız gibi birçok başlık altında toplamak yerine web sitemiz ve önceki dönüşüm geçmişimiz ile otomatik bir hedefleme ayarlanıyor. İçerik , ilgi alanları ve kitle ile ilgili olan hedefler birleştiriliyor. Bu hedefler arasından en fazla dönüşüm sağlayabilecek yerlerde ise reklamlar gösteriliyor. Burada dilersek anahtar kelimeler gibi hedeflemeler ekleyebiliriz fakat bu otomatik hedeflemenin belirlediği alanı anahtar kelimelerle eşleştirdiği alan ile bir kesişim kümesi oluşturacağı için daraltacaktır, dolayısıyla bu müdaheleyi standart görüntülü kampanyalarda yapmak daha stratejik olacaktır. Yine buna benzer olarak reklamlarınızın gözükmesini istemediğiniz siteler var ise onları “hariç tutalım” olarak işaretleyebilir ve hedeflemeye müdahale edebilirsiniz. Dönüşüm verileri ve siteyi ziyaret eden kişilerin bulunduğu re-marketing listeleriniz ise buradaki hedeflemelerin ana kaynaklarındandır.

Otomatik Reklamlar

Bir diğer konu ise reklamların oluşturulması. Pek çok web sitede farklı alanlarda gösterilecek bu reklamların hepsi için tek tek görsel, logo, başlık ve açıklama yazmanıza gerek yok! Temel verileri bir kere yükledikten sonra Google bunları hedef kitleye en doğru ulaşacak biçimde optimize ediyor ve birçok reklam oluşturuyor. Burada logo ve görsel yüklemeyi ister kendiniz gerçekleştirebilir, isterseniz ise reklamlarınızı oluştururken web siteyi taratıp görsel seçebilirsiniz. Geri kalan ise hedef URL, başlıklar ve açıklama oluşturmak! Daha sonrasında oluşan reklamların çeşitli kombinasyonlarının desktop ve mobile üzerinde nasıl gözükeceğini de inceleyebilir, dilediğiniz alanları düzenleyebilirsiniz. Reklamlar ile ilgili daha sonra performans raporlarını incelediğinizde ise hangi görselin/logonun daha etkin olduğunu, hangi başlık ve açıklamaların  daha etkili olduğunu analiz edebilirsiniz. Eğer yeterli veriniz varsa  “Kişiselleştirilmiş reklamlar için veri feed’i kullan” seçeneğini onaylamak da faydalı olabilir.

Daha Fazla Dönüşüm

Akıllı görüntülü kampanyalarının amacı doğru tekliflendirmelerle performansı en yüksek olan reklamları doğru kitlelere göstermek ve böylece dönüşümü arttırmak. Google’ın verilerine göre ise akıllı görüntülü reklam kampanyaları kullanan reklam verenler, diğer görüntülü reklam kampanyalarına oranla dönüşümlerde ortalama %20 artış elde ediyor.

Akıllı görüntülü kampanyaları kullanabilmek için ise dönüşüm izleme özelliğini kullanıyor olmalısınız. Bunun yanında ise son 30 gün içinde arama ağında en az 50,  görüntülü reklam ağında ise en az 100 dönüşüm gerçekleşmiş olması gerekiyor. Böylece akıllı görüntülü kampanyalar, standart görüntülü kampanyalarınız ve re-marketing kampanyalarınızı destekleyerek önceki dönüşüm geçmişinizi de kullanarak reklamları optimize eder ve dönüşümünüzü arttırmayı hedefler.

Böylece standart reklamlarınızın yanı sıra otomatik reklamlar ile bir Akıllı Görüntülü Reklam Kampanyası oluşturup dönüşümlerinizi arttırabilirsiniz, reklamlarla ilgili daha iyi analizler yapabilirsiniz!

Hakkında Emre Tonguç

SeoSozluk.com'un kurucularından Emre, işletmelere SEO, AdWords, PPC ve E-Ticaret konularında danışmanlık hizmeti vermektedir. İçinde arama motoru geçen her konu onun için tam bir tutkudur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir