User Generated Content Nedir?

User generator content, markaların kullanıcıları tarafından video, görsel veya metin içeriklerini sosyal medya, forum, ekşisözlük veya wikipedia gibi platformlarda kendi istekleri doğrultusunda ücretsiz olarak yayınlaması anlamına gelmektedir.

User generated content, günümüzün en değerli içerik tipini oluşturuyor. Her birimiz dört bir yanda milyonlarca reklama maruz kalıyoruz ve her bir marka-kurum kendi ürününü, sağladığı faydayı billboardlarda, gazetelerde, web sitelerinde, sosyal medyada karşımıza çıkarıyor. Bu akışta tüketiciler de muadilleri arasından yapacağı tercihlerde ve karşılaştıkları benzer amaçlı reklamların samimiyeti, gerçekliği konusunda oldukça kararsız ve şüpheli duruma düşüyor. Örneğin hangi şampuan gerçekten kepeğe karşılı etkili, hangi spor salonu gerçek bir hijyen sunuyor, çalışanlarının ilgisi ve lezzet açısından hangi cafe tercih edilmeli, hangi sitedeki ürünlerin kargo sürecinde sıkıntı yaşamam vs… Bu ve benzeri karar verme sürecini etkileyen tüketici düşüncelerine, markaların verdiği cevaplar, sundukları; her markanın benzer reklamlarla, benzer slogan ve vaatlerle karşımıza çıktığı dünyada tüketiciler tarafından içselleştirilemiyor. Bu durumda da tercihlere başka şeyler yön veriyor. Neler mi? Örneğin başkalarının benzer deneyimleri…

İşte tam olarak burada kullanıcıların kendi deneyimlerini aktardıkları, kullanıcı tarafından oluşturulmuş içerikler değer kazanıyor ve öne çıkıyor. Yani user generated content.

Katıldığım toplantılarda markalara user generated contenti anlatırken hep şu örneği veririm. Bir manav, kendi sattığı karpuzun ne kadar iyi ve lezzetli olduğunu söylerse söylesin, tüketiciyi ikna etmekte ve satışa yönlendirmekte bu çok işe yaramayabilir fakat tüketicinin karşı komşusu o manavdan karpuz aldığını ve gerçekten lezzetli olduğunu söylediği zaman bu deneyim o kişinin tercihini şekillendirmekte ve satışa yönlendirmekte oldukça etkili olur ve işe yarayacaktır. Bu örnek sonrası biraz da rakamsal verilerden bahsedelim; user generated content içerikler, siteye %20 daha fazla ziyaret sağlıyor, bu içeriklerde kullanıcılar diğer içeriklere oranla %90 daha fazla zaman harcıyor ve bu içerikler %10 daha fazla satış döndürme potansiyeline sahip. Aynı zamanda şu önemli veriyi de belirtmeliyiz ki, kullanıcıların %70’i başka kullanıcıların deneyimlerine, yazdıkları içeriğe markanın yazdıklarından, söylediklerinden daha fazla inanıyor.

Gelelim user generated content ürettirme yollarına. Bunların başında ödüllü kampanyalar geliyor. Markayı, ürünü kullanıcıların anlatmasını istemek ve sonrasında seçilene ödül vermek en etkili yollardan biri. Özellikle sosyal medya marka sayfaları bu tür kurgular için biçilmiş kaftan. Yine aynı şekilde kullanıcıları, markanın yüzü, sesi haline getirecek kurgular içeren projeler de hem kullanıcı ve marka arasındaki bağı, samimiyeti geliştiriyor hem de bolca user generated content elde etmeyi ve farklı deneyimleri öğrenmeyi sağlıyor. Bu iki yolun da kullanım şekillerinden en etkililerinden birisi hashtagler… Örneğin; hashtag üzerinden işleyen kampanyalar, kullanıcı paylaşımlarının repost ve retweet yapılması. Bunun dışında, oluşturulan marka içeriklerinde ‘call to action’ dediğimiz kullanıcıları harekete geçirecek kelimeleri tercih etmek, içeriklere gelen yorumlardan user generated content oluşturabilmeyi sağlayacaktır.  Gelen yorumlardan postlar hazırlamak, infografikler oluşturmak aynı zamanda kullanıcılar için de güzel bir sürpriz olacak, markayla olan iletişim bağını güçlendirecektir. User generated content ürettirmek için kullanılan diğer yollar arasında da günümüzün en etkili ve erişim potansiyeli yüksek olan içerik tipi videolar yer alıyor. Kutu açılış videoları, kullanıcılara gönderilecek test ürünlerinin deneyim videoları bunların arasında. Bu tür içerikler de markaya değer katacak, hedef kitleyi etkileyecek başka kullanıcı deneyimleri biriktirmeyi sağlayacaktır.

User generated content’in ne olduğu ve nasıl üretilebileceğine değindikten sonra sizlerle beğendiğim ve her birimizin karşısına çıkmış bu türdeki örneklerden bahsetmek istiyorum.

Bunlardan ilki, hayatımızın önemli bir parçası haline gelen Spotify’dan geliyor. Spotify, kullanıcılarına belki de en fazla içerik oluşturtan mecralardan… Oluşturulan ve paylaşıma sunulan her bir playlist, aslında bir kullanıcı deneyimi. Her birimiz mutlaka oluşturulmuş playlistlere takılmışızdır. Doğum günü, motivasyon, fitness, düğün playlistleri gibi… Spotify’ın playlist oluşturmaya teşvik eden yapısı, içerikleri ve aldığı sonuçlar tam olarak başarılı bir user generated content örneğidir. Sonucundan bahsetmeye gerek var mı? Mecra şu an kullanıcıların vazgeçilmezi konumunda…

Bir diğer başarılı örnek ise Apple’dan. Hepimiz, Apple’in outdoordaki ‘bu fotoğraf İphone ile çekildi’ metinli reklamlarını görmüşüzdür. Apple, #shotoniphone etiketi ile kullanıcılardan iPhone’ları ile çektikleri fotoğrafları paylaşmalarını istedi ve paylaşılan kullanıcı fotoğraflarından seçtiklerini billboardlara taşıdı.  Sonuç olarak da yeni telefon modellerinin iletişimini tamamen bu kullanıcı fotoğrafları üzerinden yani user generated content üzerinden şekillendirmiş oldu. Bu proje özelinde hazırlanan videolardan birisini de tuzu biberi olması adına buraya ekliyorum.

Bir Makale Daha?

Kurumsal Blog Çalışmaları – Kurumsal Blog Nedir?