https geçisi

Http’den Https’e Geçiş: Http’den Https’ye Nasıl Geçilir

Http’den https’e geçiş süreci SEO konusuna hakim olmayanlar için oldukça sancılı bir süreç olabiliyor. Yapılan basit hatalar, çoğu zaman konunun çok ciddi boyutlara varmasına neden oluyor. Peki http’den https’ye nasıl geçilir ve bu konuda nelere dikkat etmemiz gerekir?

Google, 6 Ağustos 2014 tarihinde, resmi blogundan yaptığı bir açıklama ile https kullanımının Google arama motoru sonuçlarını etkileyen bir faktör olduğunu açıkladı.

Bugünkü yazımızı okuduktan sonra https ile aklınızda en ufak bir soru işareti kalmamasını umut ediyorum.

Haydi başlayalım…

Https / SSL Nedir?

Https (Hyper Text Transfer Protocol Secure), http’nin güvenli hali olarak düşünülebilir. Genellikle e-ticaret sitelerinin satın alma sayfalarında, email yapılarında veya bankalarda kullanılan https, Google’ın bir bildirisi ile artık internette çok daha yaygın bir şekilde kullanılacağa benziyor.

Http'den Https'e Geçiş

Https basit bir anlatımla:

Bir kullanıcının bir web sayfasına bağlanırken, oturumun SSL (Secure Sockets Layer) sertifikası ile şifrelemesi anlamına gelir. Kullanıcı, URL’nin http den https dönmesi ile oturumun daha güvenli olduğunu da anlamış olur.

SSL sertifikasının asıl görevi, web sunucusu ile tarayıcı arasında şifreleme dosyasını tutmaktır. Dolayısıyla bilgi akışı yani data transferi sırasında, araya kötü niyetli arkadaşların girmesi ve bilgi çalması pek de mümkün olmaz.

Google’ın açıklamasına göre %10’luk bir kesim https kullanıyor ancak bu oran her gün artmaya devam ediyor / edecek.

Https’e Geçmek Zorunda Mısınız?

Https’e geçtiğiniz taktirde, organik trafiğiniz bir anda artmaya başlamayacaktır (hatta geçişi yanlış yaparsanız, trafiğiniz tahmin bile edemeceğiniz bir şekilde düşmeyebilir). Ancak eğer https’e geçmeye karar verirseniz bu durum size iki türlü avantaj sağlar:

 1. Google: Yukarıda da bahsettiğimi gibi SSL kullanımı artık arama sonuçlarını etkileyen bir faktör. Bugün size sağlayacağı fayda çok fazla olmayabilir ancak Google bu konuya önem veriyorsa mutlaka birgün SSL kullanımı nerdeyse zorunlu hale gelecek demektir. Eticaret SEO çalışmalarınıza https/SSL kullanımını mutlaka dahil edin derim.
 2. Müşteri Deneyimi: E-ticaret alışverişi konusunda bilinçli birçok müşteri, bu konuya oldukça önem veriyor. Yani bir eticaret sitesinde eğer https gözükmüyorsa, bu durum birçok müşterinin sitenizden soğumasına neden olabilir.

Tüm Sayfalar mı Https’e Geçmeli?

E-ticaret siteleri genellikle, sadece güvenliğin çok önemli olduğu yani sepet veya satış sayfalarında https kullanımına gidiyor. Bu kullanımın en büyük avantajı performans.

Https kullanımının sitelerin açılış hızını olumsuz etkilediği herkes tarafından bilinmektedir. Ancak eğer https kullanımının tüm sayfalarınızın SEO skorunu arttırmasını istiyorsanız, mutlaka tüm sayfalarınızı https’e geçirmelisiniz. Ancak bu geçişle beraber site performansından da taviz vermemeniz gerekir. Anlayacağınız biraz kesenin ağzını açmanız ve sunucu performansını arttırmanız gerekecek.

**Edit: Bu yazıyı hazırlardıktan sonra birkaç sene geçti sanırım. Artık eticaret siteleri tüm sayfalarını https’e geçiriyor.

Http’den Https’e Geçerken Takip Etmeniz Gereken Adımlar

Http’den https’e geçerken başınızın ağrımasını ve trafik kaybı yaşamak istemiyorsanız mutlaka aşağı belirttiğim adımları uygulamalısınız.

Https için gerekenler:

 • SSL şifrelemesini destekleyen bir web sunucusu,
 • Statik bir IP adresi,
 • SSL sağlayıcısından alacağınız bir SSL sertifikası (2048 bit gücünde)

Eğer yukarıda saydıklarım tamamsa, gelin şimdi dikkat etmeniz gerekenler konulara geçelim:

 1. Google’a adres değişikliğini belirtmelisiniz. Yapmanız gereken linkteki basit adımları takip etmek.
 2. Tüm http linklerinin https’e 301 yönlendirme gerekir. Özellikle birçok website, https geçisi sırasında anasayfanın 301 yönlendirmesini yapmamakta, dolayısıyla ortaya yinelenen içerik problemi çıkmaktadır. Özetle, anasayfanızı açan sadece tek bir URL olmalıdır.
 3. Site içi linkleme yaptığınız URL leri, mutlaka yeni https URL leri ile değiştirmelisiniz. Çok fazla 301 yönlendirmesi gören Google botları, siteleri Google sonuçlarında biraz gerilere çekebiliyor.
 4. Site içerisinde kullanılan canonical etiketlerinin mutlaka https linkleri ile değiştirilmesi gerekir. Aksi taktirde sonuç Google indeksinden çıkarılmanıza kadar gidebilir.
 5. Site haritasında yer alan tüm linklerin https ile değiştirilmesi gerekir. Zaten 301 yönlendirmesi yaptım, URL leri değiştirmeme gerek var mı demeyin, Google site haritasında 301 linklerini görmek istemiyor.
 6. Https geçisi demek, sitenizin adresini değiştirdiniz demektir. Dolayısıyla https için yeni bir Google search console hesabı açmalısınız.
 7. Sosyal medya paylaşımlarında kullandığınız http linklerini de, https linkleri ile değiştirmeniz de fayda var.

Https geçisini tamamladıktan sonra sitenizi screaming frog isimli ücretsiz SEO aracı ile detaylıca taramalı, her şeyin yolunda olup olmadığından emin olmalısınız.

Bir Makale Daha?

Web Sitem Çok Yavaş Açılıyor – WordPress Sitem Çok Yavaş Açılıyor Sorununa Çözüm!

Hakkında Emre Tonguç

SeoSozluk.com'un kurucularından Emre, işletmelere SEO, AdWords, PPC ve E-Ticaret konularında danışmanlık hizmeti vermektedir. İçinde arama motoru geçen her konu onun için tam bir tutkudur.

3 comments

 1. murat

  Merhaba; adsense gelirlerinde düşüş yaşanır mi?

  • merhaba, iyi planlanmazsa trafik düşer dolayısıyla adsense geliri de düşer…

 2. Toplu Sms

  Çok faydalı bir makale oldu. Teşekkürler Emre bey.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.