SEO İhtiyacı Olmayan İş Modelleri

Arama motoru optimizasyonu yani herkesin bildiği adı ile SEO, son yılların yükselen bir yıldızı olarak karşımıza çıkıyor. Dijital pazarlama çalışmalarının üzerindeki bütçe baskısını oldukça hafifleten SEO çalışmaları, e-ticaret siteleri için oldukça önemli. (Bknz: eticaret SEO stratejileri)

Peki madem SEO bu kadar değerli, o zaman tüm web siteler mutlaka SEO çalışması yaptırmalı mı??

Eeee…tam olarak değil. Nadirde olsa bazı internet siteleri için durum biraz farklı olabiliyor. Gelin SEO ihtiyacı olmayan iş kollarını inceleyelim.

SEO İhtiyacı Olmayan Projeler

1 – Yaprak Siteler

 

Eticaret piyasasının çok önemli bir kısmını oluşturan yaprak siteler, tek sayfadan oluşan ve agresif satış stratejisi ile çalışan sitelerdir.

Yaprak siteler, genellikle html ve javascript kodları ile yazılan basit internet sayfalarıdır ve ziyaretçileri tek sayfa ile müşteriye çevirmeye çalışırlar. Bu sayfaların 2 önemli fonksiyonu bulunur;

  • Telefon numarası: Müşterileri belirtilen telefon numarasına yönlendirip, ilgili tele satış ekibi ile satış gerçekleştirmek
  • İletişim formu: İletişim formu ile müşteri bilgilerini alıp, daha sonra müşterileri arayıp satış yapmak.

yaprak siteler

Yaprak sitelere basitçe örnek vermek gerekirse: Green card satışı yapan siteler, sigara bıraktırma siteleri, cinsel hap satışı yapan siteler vs…(Hani internette gezinirken pat diye suratınıza viagra reklamı patlar ya, he işte onlar 🙂 )

Peki yaprak sitelerin neden SEO ihtiyacı yoktur?

SEO çalışmalarının yapılabilmesi için tek sayfadan biraz daha detaylı bir yapıya ihtiyaç vardır. Farklı sayfaların birbirlerini iç linkleme ile beslediği, kullanıcıları sitede daha uzun durmaya teşvik eden yapıların arama motoru sonuçlarında üst sıralara çıkabilme ihtimalleri çok daha yüksek olacaktır.

 

Sonuç: Yaprak siteler için SEO ihtiyacı var mı? Bence yok  🙂

 

2 – Kısa Ömürlü Siteler

 

SEO çalışmalarının meyvelerini ortalama 6 ay civarında almaya başlarız dolayısıyla SEO hizmeti alacak firmanın da ömrünün en az 6 ay olması beklenir.

Piyasada faaliyet gösteren birçok firma (yukarıda bahsettiğim yaprak siteler dahil), sezonluk/geçici ürün veya hizmetlerle müşterilere hizmet vermektedir. Dolayısıyla sitenin ömrü birkaç ay sonra son bulur.

Örnek: Müteahhit firmalar. Diyelim X müteahhit firması bir projeye başladı ve projenin ömrü 4-6 ay. Projenin tanıtımını ve detaylarını bir internet sitesinden verecek olan bu firma, 4 ay sonra internet sitesini kapatacaksa, siteye SEO çalışması yapılmaz. Yani yapılır da yapılmaz 🙂

 

Sonuç: Kısa süreli faaliyet gösterecek bir siteye SEO hizmeti veriler mi? Verilebilir ama ben vermem 🙂

 

3 – Banlanmış Siteler

google banlanmış siteler

Bir web sitenin internette yer almasının, hatta ticaret yapmasının Google ile hiçbir alakası yok. Yani Google’ın onaylamadığı bir website, internetten milyonlar kazanabilir, kazanıyor da…Peki bu tarz bir web siteye SEO çalışması yapılır mı?

 

 

Google tarafından banlanan sitelerin bir kısmı iş modellerinden dolayı, bir kısmı ise Google’ı manipüle etmeye çalıştıkları için banlanıyorlar (Bknz: Google Penguen algoritması). Eğer yanlış bir SEO çalışmasının kurbanı olduysanız ve bunun sonucunda Google tarafından banlandıysanız panik yapmayın, bunun çözümü var:

  • Banlanma sebebinizi öğrenin (Google Search Console’a bakabilirsiniz)
  • Web sitenize gönderilen backlinklerin listesini edinin (SEO çalışması yaptırdığınız firmadan alabilir, Google Search Console’a bakabilir veya profesyonel bir backlink aracı satın alabilirsiniz)
  • Web sitenize zararlı olduğunu düşündüğünüz tüm backlinkleri engelleyin.

Yukarıda saydıklarımı yaptıktan bir süre sonra siteniz Google’da tekrar yer almaya başlayacaktır.

Peki iş modellerinden ötürü, Google’ın zararlı olduğunu düşündüğü siteler?

Ne yazık ki onlar için yapacak hiçbir şey yok çünkü bu siteler kazandıkları geliri zaten illegal yollardan kazandıkları için, bu tarz sitelerin Google’da yer alması pek mümkün değil.

 

Sonuç: Eğer hatalı bir SEO hizmetine denk geldiyseniz, siteniz için SEO çalışması yapılır, yapılmalıdır. Ancak illegal işler yapan bir siteniz varsa, Google’da görünmeniz mümkün olmayacağı için Google’da üst sıralara çıkmanız da mümkün olmayacaktır. Dolayısıyla bu durumda SEO ihtiyacı ortadan kalkacaktır.

 

4 – Arama Hacmi Olmayan İşler

 

Eğer Google’da üst sıralarda çıkmak istediğiniz anahtar kelimelerin Google’da araması yoksa, o zaman SEO çalışmalarına kaynak ayırmanızın da pek manası yoktur.

Bir tane örnek verip, hem konun daha iyi anlaşılmasını hem de genellikle yapılan bir hataya dikkatinizi çekmek istiyorum.

Sadece büyük boy eldiven satan bir e-ticaret sitenizin olduğunu hayal edelim. Yani sizin anahtar kelimeniz “büyük boy eldiven” ve bu anahtar kelimenin uzun kuyruklu halleri. Bakalım Google’da kimse büyük boy eldiven araması yapıyor mu?

büyük boy eldiven

Gördüğünüz gibi kimse bu tarz bir arama yapmıyor. Dolayısıyla eğer ilerleyen zamanlarda bu sektörün çok büyüyeceğini düşünmüyorsanız, SEO hizmetine bütçe ayırmayı tekrar düşünebilirsiniz.

Öte yandan, sıkça yapılan hataların başında, anahtar kelimenin jenerik hali için SEO çalışması yaptırmak gelebiyor. Yani eldiven kelimesi için SEO çalışması yaptırmak isterseniz, çok para harcamak zorunda kalırsınız ve hayal ettiğiniz satışı yine de yakalayamayabilirsiniz.

 

Sonuç: Eğer Google’da pek arama hacmi olmayan ürün satışı yapıyorsanız, zaten anahtar kelimenizde yüksek ihtimalle ilk sırada siz yer alırsınız. Bu tarz iş modellerine önerim sadece web sitenin kurulum aşamasında teknik SEO çalışmalarının yapılması olabilir. Yani kritik bir hata ile Google’ın sitenize gelmesini engellememeniz lazım.

 

5 – Site Yapısı Kötü / Maliyetli

 

En önemli olan SEO hizmet türünü sona bıraktım 🙂

Başarılı SEO uzmanlarında olması gereken özelliklerin başından dürüstlük gelir bence. Yani bir SEO uzmanı, olmayacak duaya amin diyorsa, o zaman bu o kişinin niyetinden şüphe ederim.

İnternette aktif hizmet veren, hem kullanıcı açısından hem de arama motorları tarafından adeta çöplük gibi olan binlerce internet sitesine denk gelmek mümkün. Yanlış kod yapıları, kullanıcıları yanlış yönlendiren ifadeler, hiç durmadan müşterilerden bilgi isteyen formlar, birinin aynısı içerikler, inanın kullanıcıların hoşuna gitmediği kadar Google’ın da hoşuna hiç gitmez.

Bazen seosozluk.com’a öyle bir projeler geliyor ki, işin neresinden başlayacağımızı bile planlamamız günlerimizi alıyor. Çünkü elimizi nereye atsak, hayret uyandırıcı yeni bir gariplikle karşılaşıyoruz.

Bu tarz iş modellerinin SEO açısından başarıyı yakalayabilmesi bence mucizedir. Mucize olmasa bile bu çalışma yıllarca sürebilir. Dolayısıyla teknik açıdan yanlış kurgulanmış bir web sitenin SEO çalışmasını almak, öleceği kesin olan bir hastayı ameliyat etmeye benziyor. Piyasada buna rağmen SEO hizmeti veren firmalar yok mu, tabii ki var!

 

Sonuç: Eğer bir web site, teknik açıdan çok hatalıysa, o web sitenin yeniden yazılması ve bu aşamada SEO hizmetinin başlaması gerekir. Bu tarz bir çalışma işin başındayken yapılırsa, daha sonra oluşacak SEO giderleri de minimuma inmiş olacaktır.

 

Haydi Kolay Gelsin!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here