2015 SEO Trendleri

2014 yılında SEO adına birçok konu tartışıldı, Google biraz daha keşfedildi, siteler cezalandırıldı veya ödüllendirildi. Peki 2015 SEO trendleri neler olacak?

2015 Arama Motoru Optimizasyonu Trendleri

2015 yılı SEO severler için oldukça zor geçeceğe benziyor. Ezber bozan Google güncellemeleri bir yandan zorlu rekabet ortamı diğer yandan bastırıyor dolayısıyla bizlere her zamankinden fazla çalışmak düşüyor.

Teknik Detaylar

2015 yılında arama motoru optimizasyonu açısından rakiplerinizin bir adım önüne geçmek istiyorsanız, başlık veya meta açıklamalarını güvenmeyi bırakmalısınız. Başarı teknik detaylarda gizli! Nedir bu teknik konular?

Site Hızı

Site açılış hızı her gün daha da önemli bir konu haline geliyor. Daha önceki yazılarımda birkaç defa bahsettiğim bu konun üzerinden bir kere daha geçmek istiyorum.

Site açılış hızının önemli olmasının 2 sebebi vardır. İlk sebep, Google botlarının sitemizi daha uzun süre taraması ve dolayısıyla daha fazla sayfamızı indekslemesidir. Yani sitemiz yavaş olduğu zaman Google sitemize vakit ayırarak kaynaklarını boşuna harcamak istemiyor. 10 sayfamızı taramaktansa 5 sayfamızı tarayıp sitemizden ayrılıyor.

Site açılış hızının ikinci önemli sebebi ise, kullanıcı deneyimidir. Yani siteniz ne kadar hızlı açılırsa, kullanıcılar sitenizde o kadar fazla zaman geçirir. Dolayısıyla Google sitenizde uzunca geçirilen zamanlardan dolayı sizi ödüllendirir. Yani sitenizin açılmasını beklemekten sıkılan bir kullanıcının sitenizi terk etmesi Google tarafından takip edilebilmektedir. Dolayısıyla siteniz ne kadar yavaşsa, arama motoru sonuçlarında üst sıralarda yer alma şansınız o kadar düşer.

Mobil

Artık siteniz mobil uyumlu olmalıdır! Akıllı telefonlardan internet kullanım oranları hız kesmeden büyümeye devam ediyor ve bu yarışta mobil uyumlu siteler oldukça kazançlı çıkıyor.

Google amca, mobil uyumlu yani “responsive” siteleri ödüllendirerek arama motoru sonuçlarında bu siteleri üst sıralara taşımaya çoktan başladı bile. Bunun sebebi ise yine kullanıcı deneyimi. Yani bir website, kullanıcılarına ne kadar iyi bir deneyim sunarsa, o site Google tarafından o derece taktir görüyor diyebiliriz. Yani responsive bir tema 2015 SEO trendleri listesinde önemli bir yere taşınacaktır gibi duruyor.

Sosyal Medya

Teknik detaylardan sonra Sosyal Medya paylaşımlarına geçebiliriz. Sosyal medya, arama motoru optimizasyonu konusu içerisinde bence en çok tartışılan konu. Birçok uzman, sosyal medyanın SEO açısından artık pek bir anlamı kalmadığına inansa da, diğer uzmanlar ise bu konuda çok daha farklı düşünmektedir.

Sosyal Medya ve arama motoru optimizasyonu konuşulduğunda, akla ilk gelen ne yazık ki Google Plus’tır. Yani Google bu konuda kendi servislerine biraz torpil geçiyor. Facebook ve Twitter almış başını giderken Google Plus’da nerden çıktı diyorsanız, sizinle kesinlikle aynı fikirdeyim. Ancak durum biraz yön değiştirmeye başlamadı da değil!

Birçok Google çalışanı, 2015 yılında arama motoru optimizasyonu konusunda Facebook ve Twitter’ın ağırlığının artacağını iletmeye başladı ve bu durum Google Plus’ın artık bu savaşta geri adım attığı anlamına gelebilir.

Siz yine de Pinterest dahil tüm sosyal medya araçlarını aktif kullanmaya çalışın derim.

Semantik Arama

2015 SEO trendleri listesinde benim favorim, semantik arama oldu. Semantik arama kabaca anahtar kelime ile Google aramaları yapmak yerine ipuçları ile arananların bulunması anlamına gelir (oldukça anti-bilimsel bir açıklama oldu ama amacım çok fazla teknik bilgi vermeden konuları anlatabilmek)

Semantik aramanın daha iyi anlaşılabilmesi için konuyu 2 faklı örnekle açıklamak istiyorum. Süperman konulu bir makale hazırlayacak olsanız, eski yöntem ile yapmanız gerekenler;

Süperman anahtar kelimesini, başlıkta, ilk paragrafta, H1 de, makalenin birkaç yerinde ve meta açıklamalarında geçirmek olacaktır. Yani amacınız süperman yazan birinin Google sonuçlarında sizin sayfanıza ulaşmasıdır.

Peki yeni yöntem ile süperman araması yapanların sitenizi bulmasını nasıl sağlayabilirsiniz?

Süperman’i öncelikle tanımlayan öğeleri bulmak lazım. Yani kırmızı pelerin, mavi tayt, kripton vs…gibi özelliklerin yazınızda hata meta açıklamalarında yer alması çok daha önemli olacaktır. Sadece süperman kelimesine yoğunlaşmanız sizi eskisi gibi arama sonuçlarında üst sıralara çıkaramayabilir.

Google gün geçtikçe algoritmalarının yapay zekasını güçlendirmektedir ve böylelikle kullanıcılara en iyi sonuçları sunmayı hedeflemektedir. Biz SEO uzmanları da, bu konu da Google ile paralel gitmeliyiz sanırım.

 

Haydi Kolay Gelsin!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here