Her Pazarlamacı Google Alert Kullanmalı

Google Alerts son derece yararlı bir araçtır, ancak birkaç pazarlamacı onu bütün potansiyeli ile kullanır.

Adınız, şirketiniz veya en önemli anahtar kelimeleriniz web üzerinde herhangi bir yerde belirtildiğinde her zaman bir bildirim almak ister misiniz?

Google Alerts tam olarak bunu yapmanızı sağlar ve bu ücretsiz hizmeti kullanmaya başlamak yalnızca birkaç dakikanızı alır.

Google Alerts Nedir?

Google Alerts, sizin tarafınızdan belirlenen bir anahtar kelime veya ifade içeren yeni bir sayfayı indekslediğinde size bildiren ücretsiz bir hizmettir.

Bu işlem hemen gerçekleşmez. Çünkü yeni sayfaları, oluşturuldukları sırada dizine eklemek birkaç gün sürebilir. Ancak, birçok pazarlamacı için Google Alerts’i kullanmak, web’deki tüm önemli konulardaki gerçek zamanlı güncellemeleri almak kadar iyidir.

Yeni bilgileri elde etmek için bir anahtar kelimeyi manuel olarak aradıysanız veya kullanıcıların bunun hakkında neler söylediğini keşfettiyseniz, aynı şeyi daha verimli bir şekilde gerçekleştirmek için kullanabilirsiniz.

Alerts’i kullanmak, Google’ın ilk birkaç sayfasında görünmeyen anahtar kelimenize ilişkin belirsiz veya sonuç dışı sonuçların kaçırılmamasını sağlar. Ve elbette, Google’da kendiniz bir terimi tekrar tekrar aramaktan çok daha hızlı ve otomatiktir.

Google Alerts ile Neler Yapabilirsiniz?

Google Alerts, pazarlamacılar için pek çok potansiyel uygulamaya sahiptir. Bu aracı kullanmak isteyebileceğiniz birkaç yol aşağıda belirtilmiştir.

1. Önemli İsimlerin Görüşlerini Takip Etme

İzlemek istediğiniz isimler için uyarılar oluşturun. Böylece gelişmelerden kolay haberdar olabilirsiniz.

2. Şirketinizin Markasını İzleyin

Uyarılar, kullanıcılar şirketiniz hakkında çevrimiçi olduğunda, olumlu ya da olumsuz şeyler söyleyip söylemedikleri konusunda sizi bilgilendirebilir.

3. Rakiplerinizi Takip Edin

Elbette, insanların sizin ve şirketiniz hakkında neler söylediğini bilmelisiniz ancak en yakın rakiplerinizi içeren yeni gelişmeleri izlemek de aynı derecede önemli.

4. Anahtar Kelimelerinizi izleyin

Google Alerts, diğer kişilerin ana anahtar kelimelerinizi nasıl kullandığını göstererek anahtar kelime stratejinizi güçlendirmenize yardımcı olabilir.

Bu, başkalarının henüz ele almadığı benzersiz içerik açıları bulmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca, alakalı diğer anahtar kelimelerinizi bulmanıza ve bunlardan yararlanmanıza yardımcı olabilir.

5. Bağlantı Oluşturma

Bir blogda, ürününüz veya hizmetiniz söz konusu olduğunda, geri bağlantı oluşturmak için değerli bir fırsatınız olur.

Ürün veya hizmetinizle ilgili sorgulara yönelik uyarıları ayarlayarak Google Alerts’i bağlantı oluşturma aracı olarak kullanmaya başlayabilirsiniz.

Örneğin, şirketiniz mekanik kalemler satıyorsa, “mekanik kalemler nereden alınır” ve “en iyi mekanik kurşun kalemler” ifadelerini takip etmek isteyebilirsiniz.

Uyarılar size, birilerinin sorusunu yanıtlayabileceğiniz, ürün veya markanızı tanıtabileceğiniz ve sitenize bir bağlantı bırakabileceğiniz alakalı yeni sayfalar gösterecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here