Facebook ve Google Adwords Reklamlarında Kripto Para Yasağı Geri Çekildi

Hayatımıza 8-9 yıl öncesinden girmeye başlayan djital para birimi kripto para , geçtiğimiz ayların başında Facebook ve Google gibi platformlar tarafından yasaklanmıştı. Kripto para konusunda en bilinen şirketlerden biri olan Coinbase’in açıklaması ile, Facebook’un yasağı kaldırdığını duyuruldu. Google’da yasağı kaldırma kararı aldı.

Dolandırıcıların sosyal medyada sundukları yanıltıcı ürünlerle birlikte yaşanan güven sıkıntıları sonucu Facebook, Instagram, Google gibi platformlar, kripto parayı yasaklamışlardı. Bu yasak kripto para borsalarını ve cüzdanlarını, ICO’ları ve yatırım tavsiyelerini içine alıyordu.

Bu konuda strateji değişikliğine giden Facebook, kripto para ile yayınlanan reklamları tekrar yayınlama kararı aldı. Fakat bu yayınlama kararı şuanlık sadece kayıtlı kullanıcılar için.

Güvenlik sorunlarını ortadan kaldırmak için bir kaç değişiklik yapan Facebook, kripto parayı kullanan firmaların, ürünle ilgili lisanslarını ve arka planlarını açıkça sosyal medya ajanslarına sunmaları gerektiği konusunda bir tedbir aldı.

Facebook’un getirdiği sınırlılıklardan birisi de, İlk Para Teklifleri (ICO) ve ikili opsiyon reklamları konusundaki kripto para yasağının devam etmesi.  Kripto yasağının kalkması ile Facebook’ta reklam veren ilk şirket Coinbase oldu.

facebook-coinbase-reklami

Geçtiğimiz günlerde Google’da yasağı kaldırdı. Google reklam birimi, çok fazla kişinin zarar gördüğü gerekçesi ile kripton para biriminin kullanımında yasak getirmişti. Reklam için en büyük platformlardan olan Google’ın da bu kararı ile, bu tarz reklamları görme ihtimalimiz artacak.  Reklamın yayınlanabilmesi için bulunduğu ülkeden lisans alması gerekiyor. Aynı zamanda reklamım tüm özellikleri, Google Adwords reklam politikalarına uygun olmalı.

Bu yasağın kalkması, her an bitebileceği düşünülen dijital paranın varlığı ve kullanılabilirliği bir kere daha kabul görmüş oldu. Platformların asıl amacı, daha güvenli ve kullanıcıların zarar görmediği bir reklam platformu oluşturmak.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here