WhatsApp, Yeni Bir Anti – Spam Özelliğini Test Ediyor

WhatsApp yakında en sinsi spam biçimlerinden birine karşı yeni mücadeleye hazır.

Mesajlaşma uygulaması, mesajlar içindeki şüpheli bağlantıları tespit edebilen ve kullanıcıları tıklamadan önce uyarabileceği özellik üzerine çalışıyor.

Bu özellik, spam gönderenler ve avcılar tarafından tercih edilen belirli bir istismar türünü hedeflemektedir: diğer alfabe karakterlerini kullanarak meşru URL’leri taklit eden bağlantılar.

Aşağıdaki örneğe dikkat edin. İletideki URL whatsapp.com’a ait bir bağlantı gibi görünüyor, ancak “w” karakteri aslında tamamen farklı bir harftir (w’nin altındaki küçük noktaya dikkat edin).

“IDN homograf saldırısı” olarak bilinen bu teknik, spam gönderenler tarafından ve kimlik avı saldırılarında yaygın olarak kullanılır ve özellikle dikkat etmiyorsanız etkili olabilir.

Yeni özellik sayesinde WhatsApp, yerinde olmayan bir karakter algıladığında kırmızı “şüpheli bağlantı” etiketini ekleyecektir. Özellik, uygulamayı kullandığınız dilden bağımsız olarak çalışır. Şirket, bağlantı kontrollerinin mevcut gizlilik ayarlarını etkilemediğini belirtir.

Bir sözcünün yaptığı açıklamada, “Gizliliğinizi korumak için bu kontroller tamamen cihazınızda gerçekleşir ve uçtan uca şifreleme WhatsApp mesajlarınızın içeriğini göremez.”

Bağlantı uyarısı özelliği, geçen Perşembe günü WhatsApp’ın beta test kullanıcılarına sunulmaya başlandı. Yeni test, sahte haberlerle ve yanlış bilgilendirme ile mücadele etmek için yapılan çeşitli güncellemeler ile geliyor.

Mesajlaşma uygulaması, grup sohbetleri, iletilen mesajlar ve etiketler için yeni yönetici kontrolleri de ekledi. Bu özellikler, reklam kampanyaları ile birlikte, WhatsApp’ın 1 milyar kullanıcıya, mesajlaşma uygulaması yoluyla yayılabilecek sahte haberleri, aldatmacaları ve diğer yanlış bilgileri daha iyi tanımlamasına yardımcı olacak şekilde tasarlanmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here