Google’da İlk Sayfa – Video

Tüm SEO uzmanlarının beklediği sonuç : Google da İlk Sayfa , hatta Google da ilk sırada yer almak. Rakip analizi, anahtar kelime , içerik ve backlink konuları ile birlikte değerlendirdik. Google’da ilk sayfaya yerleşebilmek için neler yapmamız gerekiyor, nasıl yapmamız gerekiyor . Cevapları videomuzda bulabilirsiniz.

Google’da İlk Sayfa

Bu haftaki videomuz yine çok önemli bir Seo konusu olan Google’da ilk sayfa. Yani aslında tüm Seo uzmanlarının veya web site sahiplerinin istediği bir sonuç olan Google’da ilk sayfa veya Google’da ilk sıra nasıl yakalanır bunun için neler yapmamız gerekiyor bunu detaylıca anlatmak istiyorum.

Google’da ilk sayfa çalışmamız iki ana başlıkla gerçekleşiyor. Bir tanesi araştırma, diğeri de araştırmadan sonra yapacağımız aksiyon. Araştırma kısmında ilk olarak rakip analizi ile başlıyoruz. Aslında bunlar çok basit gibi geliyor ama bir çok Seo uzmanı veya web site sahibi bu konuyu görmezden geliyor.

Rakip analizi ne demek?

Bir tane kelimede Google’da birinci sayfaya çıkmaya çalışıyorsunuz. Örneğin bilgisayar fiyatları.Bu bilgisayar fiyatlarında ilk olarak yapmanız gereken sizin rakipleriniz kimler onları incelemek olmalı. Yani hangi web siteler, hangi e-ticaret siteleri, hangi firmalar ilk sayfada çıkıyor bunu öncelikle analiz ediyoruz. Daha sonra ilk sayfadaki rakiplerimizin backlink profillerine bakıyoruz. Yani bu sayfalar, ana domain’in dışında işte bizim rakip olarak gördüğümüz bilgisayar fiyatlarını işaret eden sayfa hangi kaynaklardan backlink almış bunları mutlaka bir yere not alıyoruz, onların ne kadar güçlü olduklarını analiz ediyoruz. Daha sonra içeriklere bakıyoruz. Bu sayfalarda yer alan içerikler nasıl yaratılmış, birbirlerinden farklı mı, tedarikçileden xml ile çekilen içerikler mi yaratılmış, özgün içerikler girilmiş mi kabaca anlamaya çalışıyoruz.

İkinci önemli kısım anahtar kelime analizi. Şimdi Google’da ilk sayfaya gelmek istediğimiz kelime bilgisayar fiyatları olsa bile bu kelimeyle rekabet durumunu Google anahtar kelime planlayıcıdan bu kelime ile rekabet durumu nasıl veya uzun kuyruklu kelimelerle rekabet durumu nasıl bunu analiz ediyoruz. Yani bu çalışacağımız, üzerinde duracağımız kelimede rekabet ne durumda. Ayrıca uzun kuyruklu anahtar kelimeler dediğimiz yani işte bilgisayar fiyatları, İstanbul’daki bilgisayar fiyatları, Kadıköy’deki bilgisayar fiyatları veya en uygun bilgisayar fiyatları gibi uzun kuyruklu anahtar kelimelerle rekabetin düşük olduğu ancak hacimli olan kelimelerimizi belirliyoruz. Bunları da bir yere not alıyoruz.

Araştırma kısmımız bitti yani önce rakiplerimizi tanıdık. Sayfaları nasıl? Backlinkleri nasıl onları bulduk. Daha sonra hangi anahtar kelimeler üzerinde çalışacağımızı bizim anahtar kelimelerimizle nasıl rekabet edebileceğimizi bulduk.

Şimdi sırada aksiyon kısmı var. Sayfamızı oluştururken kaliteli ve kapsamlı olmasını düşünüyoruz. Şimdi bu bir ürün için verilen bir örnek yani bilgisayar fiyatları bir e-ticaret sitesinde görülebilecek bir sayfa olabilir. Örneğin makaleler yayınladığınız bir site de olabililir, bir portal da olabilir. Aslında mantık hepsi için aynı. Yani siz rakiplerinize oranla daha kapsamlı bilgiler koymalısınız. Yani mutlaka rakiplerinizden yeni oluşturacağınız bilgisayar fiyatları ile sayfanın daha kaliteli ve kapsamlı olacağından emin olmalısınız. Daha sonra Seo uyumu.

Yani sayfamızı Seo uyumlu yapacağız. İçeriğin sadece kaliteli olması yeterli değil. Gerekli Html etiketlerini (nedir bunlar? Title, meta, görsel altyazı etiketleri, no follow etiketleri…) anahtar kelimelerimiz veya uzun kuyruklu kelimelerle birlikte doğru bir yapıya oturtmamız gerekiyor. Daha sonrasında yine çok önemli bir konu: Kullanıcı deneyimi. Yani siz sayfanızı sadece arama motorları için yapamazsınız mutlaka kullanıcıları da göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Nedir bu? Yani kullanıcı bilgisayar fiyatlarını merak edip sayfaya geldiği zaman burada çok güzel hareket edebilmeli yani navigasyon çok iyi olmalı. Doğru yerlere doğru zamanlarda ulaşabilmeli. İşte clickler birbiriyle uyumlu olmalı. Yai müşteriye iyi bir kullanıcı deneyimi sunmalısınız.Burada genellikle yapılan hata bütün içeriğin sayfaya direkt konulması yani Google ya da başka bir arama motorunun sayfaya gelmesine göre sayfayı şekillendirmek. Sayfayı mutlaka kullanıcıya göre dizayn etmeliyiz.

Daha sonrasında backlink. Sayfamızı açtıktan sonra mutlaka backlink çalışması yapmamız lazım. Genelde backlink çalışmaları ana domain’e yapılıyor veya önemli gördüğümüz sayfalara yapılıyor. Bırada mutlaka eğer ilk sayfa hedefleniyorsa o sayfa için backlink çalışması yapılması gerekiyor. O backlink de mutlaka kaliteli kaynaklardan, en azından rakip analizinde çıkan backlinklerle aynı kalite grubundan olmalı. İkinci aşamada ise… Rakip analizinde rakiplerimizin hangi kaynaklardan backlink aldığını görmüştük. Bu kaynaklar incelenebilir. Eğer buradaki rekabeti kendi lehinize çevirebileceğiniz durumlar oluyorsa, işte yayıncılara daha kaliteli bir sayfanızın olduğunu anlatabiliyorsanız, oradaki backlink transferini değiştirebiliyorsanız, yani rakibinize verilen bir backlink’i kendi tarafınıza çevirebiliyorsanız aslında o sizin kendinize yaptığınız backlink çalışmasından çok daha değerli bir çalışma olacaktır. Bu da denenebilir.

Son olarak sayfamızı sosyal medyada duyuruyoruz. Gerekirse reklam veriyoruz veya sayfamızda tanıtıyoruz. Sosyal mecralardan mutlaka sayfamıza geri dönüşleri sağlıyoruz. Eğer burada bahsettiğim gibi Google’da ilk sayda hedefimiz var ise rakip ve anahtar kelime analizini çok iyi yapmalıyız daha sonrasında içerik ve backlink çalışmalarıyla da rakiplerinizi bir süre sonra da olsa geçip Google’da ilk sayfaya ulaşabilirsiniz. Bu haftaki videomuz bu kadar. İlerleyen zamanlarda da yeni videolarda görüşmek üzere.

Yardıma mı ihtiyacınız var? Hemen tanışalım.
Dijital Pazarlama, SEO, AdWords, Sosyal Medya veya İçerik Pazarlama alanında yardıma ihtiyacınız varsa size özel çözümler üretebilmemiz için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Tel: 0850 259 89 10 Email: info@seosozluk.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here