Google Arama Sonuçları ve Tıklanma Oranları

Arama motoru sonuçlarında (Google, Yandex, Bing vs…) ilk sayfada olmak için kesenin ağzını açtınız ve çok büyük beklentiler içerisindesiniz. Peki Google’da ilk sayfada yer almak gerçekten de gelirinizin artmasına yarayacak mı? Bugünkü videomuzda, Google arama sonuçlarındaki sıralamaların tıklama oranları ile olan ilişkisini anlattık.

Seo Sözlük olarak bu hafta da yeni bir video ile karşınızdayız. Bu haftaki videomuzun konusu SEO ve Adwords açısından oldukça önemli bir konu. Google arama sonuçlarında çıkan tıklama oranlarının bizim SEO çalışmalarımıza veya Adwords çalışmalarımıza ne tarz etkileri olduğunu, stratejimizi nasıl bu doğrultuda belirlememiz gerektiğini anlamaya çalışacağız bu hafta. Burada klasik bir Google arama motoru sonucunun sayfasını görüyorsunuz.

Yani Google’da arama yaptığınızda karşınıza kabaca böyle bir sayfa çıkıyor. Eskiden bu arama reklamları sağ tarafta da çıkıyordu ama artık Google’ın yaptığı son düzenleme ile sayfanın üzerinde yani organik sonuçların bir üstünde maksimum 4 adet Adwords reklamı görüntülenmekte .Sayfanın altında da maksimum 3 tane olmak üzere yani toplamda 7 tane reklam çıkıyor şu an sayfada. Bir arama yaptığınızda orada bir reklam da görmeyebilirsiniz ama maksimum 4 tane yer alacak bundan sonra – en azından Google’ın son belirttiği doğrultuda-.

Buraya baktığınızda; şu sayfaya bir de sağda ürün reklamları var. Google artık sayfanın sağına artık şimdilik bir rich snippets dediğimiz bazı firma bilgilerini veya atıyorum sinema bilgileri. Bu tarz bilgilendirici ifadeler için kullanacağını ayrıca Adwords’ün ürün reklamları için kullanacağını söyledi. Dolayısıyla sağ tarafla şu an için işimiz yok. Şimdi bu sayfayı niye anlatıyorum? Burada gördüğünüz kırmızı ile işaretlenmiş tıklanma oranları var. Bir kullanıcı Google arama sayfasına girdiği zaman yani bir arama yaptığı zaman. Şu bölgede bir arama yapıp şu sonucu gördüğü zaman yapılan araştırmalar sonucu ortalama şu tarz tıklanma oranları karşımıza çıkıyor. Bunu birazdan anlatacağım.

Öncelikle tıklanma oranı ne demek kısaca ondan bahsetmek istiyorum. Tıklamanın görüntülenmeye bölündüğü taktirde tıklanma oranını elde ediyoruz. Yani örneğin bir sayfayı 100 kişi görüyorsa, 5 kişi tıklıyorsa bizim tıklanma oranımız % 5 oluyor. Bu bize tıklanma oranını açıklayan basit bir formül. Şimdi konumuza geri döndüğümüzde; organik sonuçların 1. sırasında yer alan web sitesinin 32.5 yani 100 kişi girip buraya bir arama yaptığında bu sayfalara gelenlerin % 32.5’i ilk organik sonucu tıklıyor ki baktığımızda 2.’nin % 17.6 olduğunu görüyorsunuz. Arada çok büyük bir fark var. Yani aramalardaki pastayı çok büyük oranda organik aramanın 1. sırasındaki link alıyor.

Adwords tıklama oranlarına baktığımızda ilk reklamın % 7.11, ikinicisinin % 3 civarı, üçüncüsünün %2, dördüncüsün de % 2 civarı aldığını görüyoruz. Yani tekrar organik ve adwords’ü kıyasladığımızda arada uçurum olduğunu çok net bir şekilde görebiliyoruz. Organik sonuçlarda sayfanın daha da aşağısına indiğimiz zaman artık organiğin 10.sırasında 2.4 % lük tıklama oranını görüyoruz. Herkesin şöyle bir ideali vardır Seo ile ilgilenen ya da Seo çalışmaları yapan kişiler- ilk sayfada yer almayı bir başarı olarak görüyorlar. Doğru, ilk sayfada yer almak bir başarıdır ama tıklanma oranlarına baktığımızda 10. sırada olan bir web sitesinin tıklanma oranının % 2.4 olduğunu görüyoruz. Yani biraz önce dediğim gibi 100 kişi arama yaptığında sadece 2.4 kişinin yani 2 kişinin 10. sıradaki siteye girdiğini görüyoruz. Bu da çok önemli bir derstir aslında. Birazdan oraya da geleceğim.

2. sayfaya geldiğimizde yani organik 11 yani 2. sayfanın en üstünde artık tıklama oranının % 1’e kadar düştüğünü görüyoruz. Buradan çıkartacağımız 2 tane çok önemli ders var. Birincisi Adwords maliyetleri Günümüzde hızla artan, artık web site sahiplerinin ödeyemeyeceği noktaya gelen Adwords maliyetlerindeki tıklama oranıyla organiğin ilk sırasındaki farkın çok net bir şekilde SEO çalışmalarının web site sahipleri için ne anlama geldiğini gösteriyor.

Yani kaba tabirle dünyanın parasını verip Adwords reklamlarında 1. sırada % 7.11’lik bir tıklama oranı alırken organikte % 32.5 ile inanılmaz bir fark açılıyor. Yani bütçemizi adwords maliyetlerinden biraz SEO’ya aktarabilirsek karşımıza çok başarılı sonuçlar çıkacaktır muhtemelen. Bununla beraber uzun kuyruklu anahtar kelimelerden bahsetmek istiyorum. Şimdi herkes tabi organiğin birinci sırasında yer almak ister ama bazen web sitelernin gerek geçmişteki faaaliyetleri, işte web dünyasında ne kadar yıldır faaliyet gösterdikleri, güçleri, backlink çalışmaları, SEO çalışmaları, offline çalışmaları. Yani yaptığı bütün pazarlama çalışmaları Organik 1 ‘e taşıyan nedenler arasında sıralanabilir.

Her zaman organik 1’i çok önemli kelimelerde geçemeyebiliriz. Yani örneğin iphone kelimesi. Yani elektronik ürünler sattığınız bir web siteniz var. İphone yazınca organik 1’de çıkmak istiyorsunuz. Bu açıkçası pek mümkün olmayacaktır. Yani ne kadar güçlü olsanız bile oraya gelene kadar Apple veya çok büyük e-ticaret siteleri bu bölgeyi zaten rahatlıkla domine etmektedirler. Buraya girmek çok da mümkün değil.

Uzun kuyruklu anahtar kelimelerle. Yani örneğin “iPhone” kelimesi yerine “İstanbul İphone satan mağazalar” Bu aslında iPhone’a göre kat kat kat düşük bir aramadır. 1 milyon kişi iPhone arıyorsa belki 5000 kişi “İstanbul’da İphone satan mağazalar” arıyordur. Biz eğer iPhone’da 5. veya 6. sayfada olacağımıza uzun kuyruklu dediğimiz asıl anahtar kelimemizin yanında yer alan anahtar kelimerle burada ilk üçü hatta birinci sırayı hedefleyebilirsek muhtemelen iPhone kelimesinden herhangi bir tıklama alamamıza rağmen buradan belki satışımızı bile gerçekleştirebiliriz.

Bugünkü konumuzun önemli olmasının sebebi bu yanlış stratejilerle bu alana oynamak yerine uzun kuyruklu anahtar kelimelerle bu pastaya girmek çok daha kolay, daha çok satış ve daha çok tıklanmanın önünü açacaktır. Adwords reklamlarında da aynı şekilde; buraya binlerce lira harcayacağınıza belki doğru anahtar kelimelerle ilk üçte bu payları alarak satışlarınızı veya sitenizin trafiğini rahatlıkla arttırabilirsiniz. Bugünkü videomuz bu kadar. Merak ettikleriniz varsa yorum bölümünde paylaşmanızı rica ediyoruz. Haftaya da yeni videomuzla görüşmek üzere.