Anahtar Kelime Analizi ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Büyük, küçük, seo çalışması yaptırmış ya da yaptırmamış farketmeksizin bütün seo çalışmalarının başlangıcı anahtar kelime analizidir. İyi bir anahtar kelime analizinin altında ise sabır ve dikkat yer almalıdır. Temeli sağlam olmayan bir inşaat gibi anahtar kelime analizi düzgünce yapılmamış her sitenin seo çalışması vakit kaybıdır. Gelin hep birlikte iyi bir anahtar kelime çalışmasının nasıl yapılacağına göz gezdirelim.

Müşteriyi ve Ürünü Anlamak

İyi bir anahtar kelime analizinin belki de en önemli temel taşı müşteriyi, ürünü ve anahtar kelime rekabetini anlayarak realistik hedefler üzerinde başarılı olmaya çalışmaktır. Herkes jenerik kelimelerde ilk sırada olmak zorunda değildir. Özellikle de küçük bütçeler ile sınırlı süre zarfında yapılacak çalışmalar jenerik kelimelerde ilk sırada olmak zorunda hiç değildir. Bunların yerine uzun kuyruklu anahtar kelimelerde üst sıralara ulaşmak ve büyük denizdeki küçük balık olmaktansa küçük denizdeki büyük balık olmak tercih edilmelidir.

Sıra Dijitalde

Müşteriyi ve ürünü iyice anladıktan sonra geldik dijital kısma. Bu süreçte her yiğidin yoğurt yiyişi farklıdır ancak biz ücretsiz araçlar ile maksimum verimi almaya çalışacağız. İşte anahtar kelime analizinde en çok kullanılan yöntemler;

Google Search Console

Search console biraz daha seo çalışması yapılmış hesaplar için geçerli olsa da anahtar kelime varyasyonları ve uzun kuyruklu anahtar kelime konusunda iyi bir yardımcıdır.

Google Anahtar Kelime Planlayıcı

Anahtar kelime analizinde kullanılan en güçlü ve en detaylı araçlardan bir tanesidir.  Ücretsiz araçlar arasında en fazla anahtar kelime elde edebileceğiniz araç anahtar kelime planlayıcıdır. Anahtar kelime planlayıcı kullanırken dahil edilecek ve negatif olarak belirlenecek kelimeleri iyi belirlemeliyiz alakasız anahtar kelimelerin anahtar kelime listemizi işgal ederek bizleri uğraştırmasını istemeyiz.

Keywordtool.io

Ücretsiz anahtar kelime araçlarından olan keywordtool.io özellikle Google öneriler ile anahtar kelime bulmak isteyenler için benzersiz bir araç. Her ne kadar birbirine yakın sonuçlar elde etse de yakaladığı uzun kuyruklu anahtar kelimeler ile gönlünüzü çeliyor.

Rakip Analizi

Rakiplerin anahtar kelimelerini birebir kopyalamak her ne kadar olumlu olmasa da fikir edinebilmek açısından incelenmesi gereken bir veri olduğunu unutmayın.

 

Liste Elimizde ya Sonra?

Her bir sayfa için 3-10 arası anahtar kelime ve varyasyon belirlemek iyi olacaktır. Bunlar sadece başlık ve açıklamalar için değil ileride yazılacak sayfa içi içerikler için de yol gösterici konumunda olacaktır. Bu süreçte müşteri ile birlikte hareket etmek en doğru kelimeleri seçmek için de iyi olacaktır.

 

Bu süreçte dikkat etmeniz en büyük etken kaş yaparken göz çıkarmamak olmalıdır. Anahtar kelimeleri verimli kullanmalı ve anahtar kelime yamyamlığından uzak durmalısınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here