Google Zengin Cevaplar Nedir, SEO Açısından Önemli Midir?

Google zengin cevaplar, Google’da arama yaptığınızda geleneksel arama sonuçlarının dışında, sayfanın en üstünde bir kutu içerisinde istenilen arama açıklamasının yer aldığı alandır.

Uzun zamandır Google tarafından kullanılan Google zengin cevaplar, son günlerde karşımıza çok daha sık çıkmaya başladı ve bu alan tüm web site sahiplerinin dikkatini çeker oldu.

 

Peki böyle bir uygulamaya gerçekten gerek var mı?

 

Yapılan bir araştırmaya göre, insanların dikkat süresi 12 saniyeden 8 saniyelere kadar geriledi. Mobil dünyanın da hızla gelişmesiyle, kullanıcıların aradıkları bilgileri onlara çok daha hızlı sunmak, Google başta olmak üzere tüm arama motorlarının hedefleri arasında yer almaya başladı.

Bu ihtiyaca Google zengin cevaplar oldukça iyi bir çözüm sunuyor diyebiliriz.

 

Gelin basit bir örnekle konuyu irdelemeye başlayalım…

 

Google zengin cevaplar

Gördüğünüz gibi geleneksel Google arama sonuçlarının dışında sayfanın en üstünde aradığınız sonucun cevabı geliyor. Dolayısıyla hızlıca istediğiniz bilgiyi almış oluyorsunuz.

 

Başka bir örneğe geçelim….

google-rich-answers-dijital-pazarlama

 

Bu örnek biraz daha dikkat çekici aslında. Google zengin cevaplar alanında yer alan web site Google sıralamalarında ilk 8’de yok!

Yani zengin cevaplar sayesinde, Google organik sonuçlarda üst sıralarda yer almamanıza rağmen, belki de birinci sırada yer alan sonuçtan çok daha fazla kullanıcı trafiğini sitenize çekebileceksiniz.

 

Önemli!

Google, zengin cevaplar alanında konu ile ilgili en değerli olan arama sonucunu tepede çıkarmıyor. Yani sizin siteniz ilgili aramada Google’da ilk sırada yer alıyorken, Google zengin cevaplar kısmında sizi tercih etmeyebiliyor!

 

Google Zengin Cevaplar Alanında Nasıl Çıkılır?

1 – Google Arama Sorgularını Belirleyin

Zengin cevaplar sisteminin mantığı, kullanıcıların Google’a sordukları sorulara olabilecek en kısa sürede cevap vermek. Ancak unutmamalısınız ki, eğer çok jenerik aramalar için içerikler oluşturursanız, stratejiniz başarısız olabilir. Arama hacmi daha düşük ama kullanıcıların merak ettikleri konular için içerikler oluşturabilirsiniz.

Peki insanların ne aradığını nasıl bulacaksınız?

Yapmanız gereken Google anahtar kelime planlayıcısını ziyaret etmek.

Örnek: Finans ile ilgili bir alanda “nedir” sorusuna karşılık bir makale hazırlayacağınızı varsayalım. (Siz web sitenizin formatına göre; nasıl, hangi, ne zaman gibi soruları da inceleyebilirsiniz…)

  • Google anahtar kelime planlayıcısına giriş yapın
  • Ürün kategorinizi Finans olarak belirleyin
  • Yalnızca nedir kelimesinin geçeceği sonuçları filtreleyin

google anahtar kelime plalayıcısı filtrelenmiş sonuçlar

 

Bu tarz bir arama sonucunda karşınıza tam da istediğiniz sonuçlar çıkacaktır.

 

nedir arama hacimleri

 

Artık hangi konularda yazdığınız içeriklerin Google zengin cevaplarda çıkabileceğini öğrendiniz.

Devam edebiliriz…

 

2 – Direkt Olarak Soruya Cevap Verin

Eğer yazdığınız içeriğin Google zengin cevaplar alanında çıkmasını istiyorsanız size önemli iki önerim olacak.

1 – Arama yapılan sorgu aynı şekilde başlığınızda geçsin.

Örnek: Rüzgar sörfü nasıl yapılır diye yapılan aramalarda Google zengin cevaplarda çıkmak istiyorsanız, başlığınızda rüzgar sörfü nasıl yapılır mutlaka geçmelidir.

rüzgar sörfü seo

2 – Arama sorgusu ilk pagrafınızda geçsin.

Google zengin cevaplar alanında yer alacak açıklamalar aslında makalenizin herhangi bir yerinde geçebilir fakat ben sizlere bu açıklamayı ilk paragrafta yani yazınızın hemen başında geçirmenizi öneriyorum. Bu tarz bir çalışma ile sonuçlar çok daha iyi olacaktır.

 

3 – Kullanıcı Deneyimi

İçeriklerinizin kalitesi hem Google hem de kullanıcılar için oldukça önemlidir. Sayfalarınızın yapısından, sitenizin dizaynına kadar birçok konu kullanıcı deneyimini oluşturan elementler arasındadır.

Son dönemde mobil kullanım oranlarındaki agresif büyüme tüm dijital pazarlama uzmanlarının dikkatini çekmeye başladı. Bir süre sonra nerdeyse herkesin mobil cihazlarla internete girmeye başlayacağı düşünüldüğünde, sizin de mutlaka sitenizi mobil uyumlu yapmanız gerekecektir. Aksi taktirde kullanıcı deneyiminden bahsetmek pek de mantıklı olmayacaktır.

Öte yandan, sitenize gelen ziyaretçilerin iyi vakit geçirebilmelerini de sağlamalısınız. Her yerden fırlayan reklamlar, okunamayan yazı tipleri, taranamayan metinler, kullanıcıların sayfalarınızı hemen terk etmelerine neden olacaktır.

Özetle, kullanıcı deneyiminin iyi olmadığı sitelerde yayınlanan içeriklerin Google zengin cevaplar alanında çıkması pek de mümkün olmayacaktır.

 

4 – Yapılandırılmış Veri

İçerikleri SEO uyumlu yapmaya çalışırken, basit SEO tekniklerinin tümünden faydalanmak gerekir. Aksi taktirde Google’da üst sıralarda yer almak pek de mümkün olmayacaktır.

Yapılandırılmış veri biraz daha karmaşık ve genellikle web masterlar tarafından hatalı kullanılan bir SEO çalışmasıdır. Web sayfalarında yer alan içeriklerin Google tarafından çok daha iyi anlaşılabilmesi için oluşturulan yapılandırılmış veri kodları ile Google zengin cevaplar alanında çok daha rahat çıkabilirsiniz.

Yapılandırılmış veri ile ilgili daha detaylı bilgi için daha önce hazırladığım makaleyi okuyabilirsiniz.

 

Haydi Kolay Gelsin!

2 YORUMLAR

  1. zevkle okudum. sitemde uygulayacağım birkaç püf noktası da yakaladım. tekrar teşekkürler. sitenizi ara ara takip ediyordum. ancak şimdi sık kullanılanlara eklediğim siteler arasındadır. kolay gelsin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here