AdWords Reklamlarınızın Reddedilmesinin 9 Nedeni

AdWords reklamları ile müşterilerine ulaşmak isteyen birçok işletme, hatalı AdWords reklam yönetimi stratejileri ile ne yazık ki başarıya ulaşamıyor.

Özetle; Oyunu çok iyi oynamak gerekiyor.

Bugünkü konumuz AdWords reklam verenlerin devamlı karşılarına çıkan onaylanmayan reklamlar üzerine olacak.

Google Tarafından Onaylanmayan Reklamlar Neden Önemlidir?

Eğer reklamlarınız düzenli olarak Google’dan red alıyorsa, durum sizin için oldukça kritik diyebiliriz. Açtığınız reklamların devamlı red alması, bir süre sonra AdWords hesabınızın banlanmasına kadar gidebilir. Böyle bir durumda da satışlarınızda çok ciddi düşüşler yaşamaya başlarsınız.

Öte yandan, eğer bir dijital reklam ajansınız varsa, müşterilerinizin email adresine sürekli “reklamınız onaylanmadı” mesajlarının gitmesi, sizi onların gözünde kötü bir pozisyona düşürebilir.

Onaylanmayan Reklamlara Karşı Ne Yapmak Gerekir?

Eğer bir reklamınız Google tarafından reddedilirse, ilk olarak bu durumun sebebini araştırmalısınız. Birazdan AdWords reklamlarının hangi sebeplerden ötürü reddedildiğini anlatacağım.

Reklamınızın neden reddedildiğini öğrendikten sonra yapmanız gerekenler:

  • Reklamı silmek: Reklamı direkt silebilir ve yeni bir reklam oluşturabilirsiniz.
  • Reklamı düzeltmek: Red alan reklamı düzenleyebilirsiniz.

Yukarıdaki iki seçenekte de reklamlarınıza ait geçmiş bilgiler silinecektir. Dolayısıyla ben size onaylanmayan reklamınızı silmenizi öneririm.

AdWords Reklamlarınızın Red Yeme Sebepleri

Gelin beraber AdWords reklamlarınızın onaylanmama sebeplerini inceleyelim.

Uygunsuz İçerik:

Her ne kadar yetişkinlere özel reklamların bazıları Google reklamlarında yer alıyor olsa bile, reklam metinlerinde argo kelimeler kullanmanız mümkün değildir. Bu tarz bir kullanım ile reklamlarınız saniyeler içinde reddedilecektir.

Çözüm: Eğer yetişkinlere özel bir web siteniz varsa, reklam metinlerinde kaliteden, güvenilirlikten bahsedebilir ayrıca +18 ifadesini de kullanabilirsiniz.

Telif Hakkı:

Telif hakkı alınmış ve Google’a bildirilmiş hiçbir kelimenin reklamlarınızda yer almaması gerekir. Yoksa reklamınız hemen reddedilir.

Özellikle eticaret siteleri bu konu ile ilgili çok büyük sıkıntılar yaşamaktadır. Yani kategori sayfalarında yer alan binlerce ünlü markanın reklamını marka ismini geçirmeden yapabilmek oldukça zordur. Ayrıca bu tarz reklamlardan (marka adı kullanmadan) sağlanan dönüşüm oranı da pek yüksek olmayacaktır.

Çözüm: Reklam metinlerinizde marka isimleri ile oynayabilirsiniz. Örneğin Nike yerine NIKE (i yerine büyük L) gibi kullanımlarla hem müşterilerinizi irete etmemiş hem de istediğinizi elde etmiş olursunuz.

Telefon:

Reklam metinlerinde telefon numaralarının geçmesine Google izin vermiyor ancak bunu problemi çözmenin de bazı yolları var.

Çözüm: Google’ın bizlere sunduğu ve reklamlarda kullanabileceğimiz birçok uzantı var. Özellikle arama uzantıları ile kullanıcılar sayfanıza gelmeden dahi sizleri arayabiliyorlar.

İddaalı Cümleler:

Yaptığınız işi en iyi siz yapıyor olabilirsiniz ancak eğer reklam metinlerinizde “Bu işte biz 1 numarayız” gibi ifadelere yer verirseniz, Google reklamlarınızı hemen reddedecektir.

Çözüm: Yukarıdaki örnekteki gibi ifadeler yerine “müşterilerimiz bizi tercih ediyor” veya “1970’dan bu yana hizmetinizdeyiz” gibi ifadelere yer verebilirsiniz”

Eğer gerçekten yaptığınız işte 1 numaraysanız, bunu kanıtlamanız gerekecektir.

Uzun Metin:

Reklam metinlerinde oluşturduğunuz,

Başlık: 25 karakter

Açıklama alanı: 35 karakter

Görünen URL: 35 karakter

ile sınırlandırılmıştır. Bu limitler dahilinde mümkün olduğu kadar reklamlarınızı uzun tutun derim. Eğer belirlenen uzunlukları aşarsanız, reklamınız yayına girmeyecektir.

Büyük Harf Kullanımı:

Reklamlarınızdaki ifadelerin tümünü hata büyük bir kısmını bile büyük harfle oluşturamazsınız. Bu alandaki tek istisna kupon kodları.

Yani aşağıdaki gibi içerik sorun yaratmayacaktır.

Ücretsiz sürümü hemen dene. Kupon kodu: ÜCRETSİZ DENE

Harekete Geçirici Mesaj: 

Harekete geçirici mesajlar yani en bilinen adı ile call to action ifadelerinin bazılarını Google AdWords reklam metinlerinde kullanmak mümkün değil.

Özellikle hemen tıkla, burayı tıkla, linki tıkla gibi kullanımlar hemen reklamlarınızın reddedilmesine neden olacaktır.

Bu tarz kullanımlar yerine, hemen incele, fırsatı kaçırma, indirimi yakala gibi call to action ifadeleri kullanbilirsiniz.

Ünlem:

Ünlem işaretinin kullanımı, dijital pazarlama çalışmalarını önemli derecede etkilemektedir. Ancak bu kullanımların da bir sınırı var.

Hemen üye olun! gibi bir kullanım reklamlarınızın tıklanma oranını arttıracak ayırca maliyetlerinizin de azalmasına neden olacaktır. Ancak reklam metinlerinizde sadece bir kere ! kullanabilirsiniz.

Görünen URL:

Reklamınızı tıklayan birinin ulaşacağı açılış sayfası ile görünün URL’deki ana domain farklı olamaz. Böyle bir durumda reklamınız hayata geçemeyecektir.

Hatalı Örnek:

Açılış sayfanız: kedimamalari.com

Görünen URL: mama.kopekmamalari.com

ana domaininiz aynı olduğu sürece kalan kısımları istediğiniz gibi şekillendirebilirsiniz.

Doğru örnek:

Açılış sayfanız: kedimamalari.com

Görünen URL: kopekmamalari.kedimamalari.com   veya

kedimamalari.com/kopekmamalari.

Bir Makale Daha?

Google Tag Manager Nedir – Google Tag Manager Nasıl Kullanılır