Google Search Console Değişiyor!

Google bundan birkaç ay önce Google Search Console’un yeni versiyonunu deneysel olarak sınırlı sayıda kullanıcıya açmıştı. Artık yeni versiyon herkes tarafından kullanılmaya başlanılacak.

Yeni Google Search Console’un içerdiği raporlar: Performans raporu, dizin kapsamı durum raporu, AMP durum raporu ve iş ilanları durum raporu.

**Henüz Google search console yeni görünümüne geçmedi, kısa bir süre içerisinde bu değişikliği bekliyoruz.

Performans Raporu

google arama raporu

Yeni Google Search Console ile hayatımıza gelecek en büyük değişiklik, performans raporunda 16 aylık veriye ulaşabilecek olmamız. Bu bizim için oldukça değerli çünkü Google search console’daki verilerin büyük kısmına Google Analytics’ten ulaşamıyoruz ve bu durum SEO çalışmalarımızı olumsuz etkiliyor. Artık geriye dönük verilerden yararlanıp, stratejimizi daha sağlam kurgulayabileceğiz.

Dizin Kapsamı Durum Raporu

Dizin Kapsamı Durum Raporu

Dizin kapsama raporu ile web sitenizdeki sayfaların indeks durumları ile ilgili daha detaylı bilgilere ulaşabileceksiniz. Bu rapor, doğru indekslenen sayfaları, potansiyel problemleri ve Google’ın sayfalarınızı neden indekslemediği hakkında size bilgi verebilecek.

AMP ve İş İlanları Durum Raporu

Şu an kullandığımız Search Console panelinde AMP problemleri ile ilgili bilgilere ulaşabiliyoruz ancak yeni Search Console panelinden AMP sayfalarımız ile ilgili çok daha detaylı bilgilere erişeceğiz.

İş ilanları durum raporu yüksek ihtimalle Türkiye’de aktif olmayacak. En azından bir süre…Ama bu yenilik ile ilgili de bilgi vermek istiyorum. Eğer web sitenizden iş ilanları listeliyorsanız ve bu ilanları structured data ile işaretlediyseniz, bu ilanlar Google for Jobs‘da yayınlanabilecek.

Hakkında Emre Tonguç

SeoSozluk.com'un kurucularından Emre, işletmelere SEO, AdWords, PPC ve E-Ticaret konularında danışmanlık hizmeti vermektedir. İçinde arama motoru geçen her konu onun için tam bir tutkudur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Zamanların En Çok Satan Wordpress Temaları

X