Yıllarca Hafızalardan Çıkmayan Sosyal Medya Reklamları

İşletmelerin %78’inde artık sadece sosyal medya için çalışmalar yapılan özel takımların olduğunu biliyor muydunuz? 2012’de %67 olan bu oranın artışı, kuruluşların giderek artan bir şekilde müşterileri cezbetmek ve etkilemek için sosyal medyanın gücünden faydalandığını gösteriyor. Ancak Webbiquity’ye göre müşterilerin %83’ünün sosyal medya pazarlaması ile ilgili kötü deneyimler yaşıyor. Bir işletme sahibi olarak, sosyal medya pazarlamacılığınızı avantajınıza kullanmanın oldukça önem taşıdığı yadsınamaz bir gerçek elbette ama sosyal medya pazarlama kampanyalarınızın etkisini nasıl en üst düzeye çıkaracağınızı biliyor musunuz? Hedeflerinizin neler olması gerektiğini ve bunlara nasıl ulaşılabileceğini biliyor musunuz? İster bir sosyal medya stratejisini yönetmek istersiniz de hâlihazırda olanı yönetiyorsanız, etkin bir dijital stratejiyi uygulamak ve denetlemek için temel becerilerinizden nasıl yararlanacağınızı öğrenmek için örnek alabileceğiniz birçok sosyal medya kampanyası var aslında. Sizler için biraz araştırma yaptık ve Facebook, Twitter ve Instagram da dahil olmak üzere çeşitli sosyal medya platformlarında başarılı olan reklamları ele alacağız bugünkü yazımızda.

Airbnb: We Are Here (Facebook)

Bu sosyal medya kampanyasında Airbnb, yeni uygulamanın tanıtımını teşvik etmek için Facebook’ta canlı 6 film yayınladı. 6 kentte, 5 ayrı kıtada, 24 saat boyunca kask kameraları aracılığıyla çekilen filmlerde bireylerin “Airbnb deneyimleri” paylaşıldı. İzleyicilerin, izleyebilmeleri, yorum yapabilmeleri ve sanki oradaymış gibi hissetmeleri amaçlandı. Bu videoda da Paris’te çekilen Airbnb canlı yayının bir kısmı bulunuyor. Kampanya, “Ad Recall” diye adlandırılan “Reklam Hatırlama”da 22 puanlık, “Marka Tercih Edilebilirlik”te 7 kat bir yükselişle Artma’ya 24 saatte 6 milyondan fazla global katılımcıyla sonuçlandı.

NASA: #GlobalSelfie (Facebook, Twitter, Instagram)

2014 yılında NASA, Global Selfie adlı yaratıcı bir projede işbirliği yaparak insanları Earth Day, yani her yıl 22 Nisan’da kutlanan Dünya Günü’nde heyecanlandırmanın bir yolunu buldu. #GlobalSelfie’yi sosyal medyayla kullanarak çevrelerine gönderdikleri fotoğrafları bir araya getiren NASA, dünyanın dört bir yanından gelen bu fotoğraflarla bir mozaik oluşturdu. Sonuç oldukça inanılmaz:

NASA facebook reklamı

Pepsi: #LiveForNow (Twitter & YouTube)

https://www.youtube.com/watch?v=Go9rf9GmYpM

Bu, çoğu şirket için geniş bir bütçe oluşturmadan çekmesi zor bir reklam olabilir, ancak yine de paylaşmaya değer! Pepsi’nin canlı canlı sosyal medya reklamının bir parçası olarak, bu inanılmaz otobüs durağı Londra’da oluşturdu. Daha fazla ipucu vermeden videoya bir göz atmanızı öneriyoruz.

Doritos: #crashthesuperbowl (YouTube ve Twitter)

Doritos bu sosyal medya reklamında iki büyük stratejiden faydalanıyor: kullanıcı tarafından üretilen içeriğin vurgulanması ve büyük bir olay olan Superbowl’un dünya çapındaki ünü. Bu sosyal medya reklamı, aslında yarışması demek doğru olur; taraftarların Doritios reklamlarını sunmalarına ve kazananların diğer sürpriz ödüllerle birlikte videolarının Superbowl’da yayınlanmasına imkan verildi. Bizce hedef kitleyi, reklamın tam merkezine yerleştirmek gayet akıllıca bir davranış!

Marc Jacobs: #CastMeMarc (Instagram & Twitter)

Aynı anda yeni yetenekler bulmak ve marka bilinirliği oluşturmak ister misiniz? Tam da Marc Jacobs’un yeni modern yüzünü bu sosyal medya reklamıyla bulmaya çalışırken yaptığı şey gibi… Modayla ilgili bir kampanyada yer alma fırsatı için yapmanız gereken tek şey, Twitter veya Instagram’da #CastMeMarc etiketiyle kendi fotoğrafınızı paylaşmaktı. Dünya çapında ün yapmış olan Marc Jacobs, bu kampanyayı kişisel Twitter sayfasından ilan etti.

cast mr marc reklamı

Airbnb: #treehousetuesdays (Instagram)

https://www.instagram.com/p/BEru-yHS5l6/

Yine yeniden Airbnb ile karşınızdayız! İnsanları markanız hakkında heyecanlandırmanın harika bir yolu, onlara eşsiz bir şey deneyimleme şansı sunmaktır. #treehousetuesday ile Airbnb, geceyi gerçek bir ağaç evinde geçirmenize imkan veren sıradan bir etiket değil.

National Geographic: Nat Geo Covershot (Facebook)

national geographic reklamı

National Geographic, 2014’te hayranlarının derginin kapağında kendi fotoğrafının yayınlanmasını sağlayacak ve ücretsiz tatil için iki bilet kazandıracak bir Facebook yarışmasını başlattı. Katılımcıların yapması gereken tek şey, kendi çektikleri fotoğrafları altyazılarıyla birlikte belirtilen siteye yüklemekti.

ModCloth: Something You (Pinterest)

madcloth reklamı

Katılımı artırmak istiyorsanız, hedef kitlenizi bilmeniz ve platformu iyi anlamanız gerekir. ModCloth’un başarılı olduğu nokta da tam olarak buydu. 2012 ilkbahar düğün kampanyası için ilham almak amacıyla ModCloth seven herkesi Pinterest’te bir “Spring ModCloth Wedding” panosu oluşturmak için davet ettiler ve nasıl pozlar istediklerini belirten 20 pin bıraktılar. “Something blue – mavi bir şey”, “senin için mükemmel ModCloth ayakkabısı” ve “something vintage” gibi şeylerden oluşan 20 farklı pin oluşturdular. Bu kampanyaya ModCloth markası isim olarak dahil edilmiş olsa da aslında aşırıya kaçmadıkları için bu durum faydalarına oldu. Bu arada etiketler hem #modcloth hem de #wedding’i içermek zorundaydı, sonuçta düğünlerle ilgili fotoğraflar ararken Pinterest kullanıcılarının zihninde markanın yer etmesini amaçlamışlardı. Bu sosyal medya reklamı oldukça işe yaradı çünkü kampanya sonrasında ModCloth hedef kitlesinin büyük bir çoğunluğunun Pinterest kullanıcılarından oluştuğunu belirtti. Pinterest kullanıcılarının çoğunun düğünlere ve modaya yabancı olmamaları nedeniyle, ModCloth yarışması platformun kullanım amacını da saptırmamış oldu.

Red Bull: Summer Edition (Instagram)

Tüketicilere 28 yıldan uzun süredir Red Bull tarafından “verilen kanatlar” sayesinde 2015’te Forbes En Güçlü Markalar Listesi’nde 76. sırada yer aldılar. Orijinal enerji içeceği 170’ten fazla ülkede bulunabildiğinden 60 milyardan fazla içecek satıldı. Mütevazı başlangıçları 1987’de geri döndükten sonra diğer zevk ve tercihlere de hitap etmek için 4 yeni enerji içeceği çeşidi çıkardı. Instagram reklamının amacı, Avustralya pazarı için tropik aromalı “Summer Edition” enerji içeceğinin farkındalık ve satışlarını arttırmaya dayanıyordu. Basitlik ve marka oluşturma üzerine sağlam bir şekilde odaklanan Red Bull, yaz kampanyasından hemen önce bir tanıtım teaseriyle tipik yaz günlerini temsil eden çeşitli görüntü ve videolara sarı filtreler eklediler. Bu reklam sayesinde 1.2 milyon tüketiciye ulaşan Red Bull, Instagram’da gerçekleştirdiği bu sosyal medya kampanyasının tam gücünü kullanmak için, tüketicilerin sosyal yolları nasıl kullandıklarını anlamakla işe başladı.

WWF: #EndangeredEmoji (Twitter)

Emoji endeksinde yer alan hayvanların 17’si nesli tükenmekte olan türlerin temsilcisi olarak tanımlandı. WWF, bu bilgiyi türlerin korunması ve bağış toplamak amacıyla bir kampanya başlatmak için kullandı. Fikir basit ama etkili: @WWF Twitter hesabı tarafından paylaşılan bir hayvan emojisinin her retweet’i için, kullanıcılar 10 sent bağışta bulunmaya teşvik edildi. Bir hayvan emojisinin her retweeti izlendi ve her ayın sonunda, kullanıcılara etkinliklerinin bir özetini verdiler ve bunların bağış karşılığının toplamı da verildi. Reklam kampanyası sonucunda 11.000 beğeni ve 38.000 retweet oldu. Kampanya etiketini kullanarak tweet atan kişi sayısıysa 1 milyonu aştı. WWF, 200.000’den fazla yeni takipçi kazandı. Yalnızca kampanyanın ilk iki ayında 59.000’den fazla bağış yapıldı.

Make A Wish Foundation & Disney: #ShareYourEars

https://www.youtube.com/watch?v=WYdhfp3x1Q0

Sosyal medya, artan satış ve markalaşma yöntemlerinden çok daha fazlası için kullanılabilir. 2016 yılının en iyi sosyal medya pazarlama örneklerinden biri büyük bir nedenden dolayı para toplama ile ilgiliydi. Make-A-Wish Vakfı, Disney ile #ShareYourEars kampanyası için ortaklık kurdu. Bu kampanyanın büyük bir nedenle başlatılmasının yanı sıra, kullanıcı tarafından üretilen tonlarca içerikten de yararlanıldı. Birileri fotoğraflarını ikonik fare kulaklarıyla birlikte paylaştığında, etiket daha geniş bir kitleye ulaştı. #ShareYourEars ve benzeri kampanyalardan alınabilecek ders, kitlenizi UGC (User Generated Content-Kullanıcı Tarafından Oluşturulan İçerik) aracılığıyla etkinleştirmektir. Onları takdir ettiğinizi ve markanızın bir parçası gibi hissetmelerini sağladığını gösterir.

Knorr: #LoveAtFirstTatste

Video pazarlaması 2016 ve 2017 yıllarında ciddi bir şekilde başarılı oldu ve 2018’de devam edeceğe benziyor. Videoyu başarıyla kullanan bir marka ve sosyal medya pazarlama örneği arıyorsanız, Knorr’un #LoveAtFirstTatste sosyal medya reklamına mutlaka göz atın. Knorr’un bu eğlenceli kampanyası, görünüş ve kişilik yerine yemeğin tadına dayalı çöpçatanlıkla buluştu.

Bir Makale Daha?

Sosyal Medyada En Çok Ses Getiren Reklamlar

Hakkında Ezgi İbili

2012 senesinde 9 Eylül Üniversitesi 'nde Turizm İşletmeciliği bölümü okumaya başladığım andan beri çok sayıda şirkette içerik yazarlığı, SEO-web tanıtım yazarlığı, editörlük, sosyal medya danışmanlığı, çevirmenlik ve blog yazarlığı gibi farklı pozisyonlarda çalıştım. 2015 senesinde Wyndham Hotels & Resorts bünyesindeki bir başka zincir otel olan Days Inn'de (Thermopolis, Wyoming, ABD) 4 ay boyunca staj yaptım. Okuduğum bölüm sayesinde turizm sektöründe edindiğim bilgiler, iş tecrübelerim, gözlemlerim ve gezmeye olan tutkum sayesinde de seyahat ve gezi yazıları, yurt dışı ve yurt içi destinasyon incelemeleri ve yeme içme alanlarında yazarlık becerilerimi geliştirdim. Bunun neticesinde de 2016 yılında kendi blog sitemi (www.bidunyayer.com) açtım, zaman zaman orada da paylaşımlar yapıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir