Sosyal Medyada En Çok Ses Getiren Reklamlar

Sosyal medya platformlarında geçirilen zaman ve internet kullanımı arttıkça reklam kampanyaları da çok daha yaratıcı, akıl almaz ve farklı olabiliyor. Viral, deneyimsel, ilişkisel, duygusal, gerilla vb. olarak birden çok kategoriye ayrılan reklam kampanyalarının amacı artık sadece ürün pazarlamak değil, ürünü en iyi şekilde sunmak, fark ettirmeden bilinçaltına işlemek, koku, tat, görme gibi 5 duyu organını harekete geçirebilecek yaratıcı senaryolarla izleyiciyle arasında duygusal bir bağ oluşturmak oluyor.

İşte gelmiş geçmiş sosyal medyada en çok ses getiren reklamlar:

Barbie: Imagine The Possibilities

Gelmiş geçmiş en iyi reklamlardan biri olan ve sosyal medyada milyonlarca kişi tarafından izlenen, paylaşılan Barbie Imagine The Possibilities, tek kelimeyle kusursuz ve de yaratıcı. Adeta kısa bir film tadında olan Imagine The Possibilities reklamının konusu, her şeyden habersiz kişiler ile 1 günlüğüne farklı mesleklerdeki küçük kız çocukları etrafında gelişiyor. Kimi üniversitede profesör, kimi veteriner, futbol antrenörü, kimiyse hostes oluyor. 2 dakikaya yakın olan bu reklama bu kadar çok şeyi nasıl sığdırmışlar demeden kendini alamıyor insan. Reklamın esas amacı, Barbie bebekleriyle oyun oynarken hayaller kuran çocukların istedikleri her mesleğe sahip olabilecekleri mesajını vermek. Hem düşündüren hem de film tadında olan, zaman zaman güldüren bu reklamı, en iyiler listenize eklemeyi unutmayın.

Ariel: Fashion Shoot

https://www.youtube.com/watch?v=gOOLyUfO1Ag

P&G’nin en önemli markalarından biri olan Ariel’in hem sosyal medyada çok ses getirmiş hem de sosyal medyayı kullanarak harikalar yaratılmış bir reklamı var. Fashion Shoot Case Study adındaki bu reklam için hazırlıklar epey zaman almış olsa da aslında sonuçlara bakılırsa her şeye değer gibi görünüyor. Öncelikle Facebook kullanıcılarının tıpkı diğer FB oyunları gibi giriş yapıp oynayabilecekleri oyunlar gibi “Fashion Shoot” adında bir oyun tasarlandı. İşin en ilginç yanıysa, bu oyunu oynayan kullanıcılar, oyunda bembeyaz kıyafetleri boyalarla nişanlamaya çalışırken aslında farklı bir mekanizma ve kamera ile robot sayesinde de eş zamanlı olarak gerçekten kıyafetleri nişanlıyorlar. Her oyuncuya verilen belli bir süre var ve bu süre içerisinde doğru bir şekilde nişan alıp olabildiğince fazla kıyafeti nişanlamaları gerekiyor. Facebook üzerinden Fashion Shoot oyununu oynayarak bilgisayar başından nişanladıkları kıyafetler, Ariel ile çamaşır makinesinde yıkandıktan sonra o kişilere kargolanıyor. Sistem biraz karmaşık gibi görünse de aslında reklamda bu çok sade bir şekilde gösterilmiş. Ariel Fashion Shoot, en iyi sosyal medya reklamlarından biri olmaya aday, orası şüphesiz…

TNT: Push to Add Drama

https://www.youtube.com/watch?v=316AzLYfAzw

En az viral pazarlama kadar meşhur olan ve birçok markanın tercih ettiği reklam türü olan Experiential Marketing ya da Türkçe adıyla deneyimsel pazarlamaya en iyi örnek olabilecek bir reklam varsa o da açık ara TNT Push to Add Drama’dır. Sosyal medyada en çok ses getiren reklamlardan biri olan Push to Add Drama’yı izlerken 2 saatlik bir aksiyon filminin hızlandırılmış halini izliyormuş gibi hissedeceksiniz.

Carlsberg: Probably The Best Poster In The World

İşte deneyimsel pazarlamada bir deha örneği daha! Reklam aynen şu şekilde başlıyor: Eğer Carlsberg bir afiş yapsaydı, muhtemelen dünyadaki en iyi afiş olurdu. Evet, bildiğiniz sokaktaki sıkıcı, her gün önünden geçip gittiğimiz reklam afişleri ne kadar ilgi çekici olabilir ki? Hemen şimdi videoyu izleyin ve sonra yazıya geri dönün… Kimin aklına gelir sokakları kirlettiğini düşündüğümüz sıkıcı reklam afişlerinden Carslberg birası içilebileceği. Tek kelimeyle kusursuz bir pazarlama örneği ve ayrıca bu reklam yapıldıktan sonra sosyal medyada Carlsberg paylaşımlarında inanılmaz bir artış oldu.

IKEA: BIG Sleepover

Deneyimsel pazarlama mı demiştik en son?? Bu alanın en iyilerinden olan IKEA BIG Sleepover reklamında deyim yerindeyse dünyanın en kalabalık pijama partisi gerçekleşiyor. IKEA ürünlerini deneyimlemek isteyen müşteriler, BIG Sleepover sayesinde 1 gece boyunca IKEA yataklarında uyuyor, mutfak ürünlerini kullanıyor, masalarında çalışıyor veya TV izliyor. Katılan herkes kendini evindeymiş gibi hissediyor, hatta öyle ki, herkes pijamalı. IKEA ürünlerini yerinde deneyimleme şansı bulan müşterilerin yorumlarına da yer verilen reklam, son zamanlarda sosyal medyada milyonlara ulaşmış yaratıcı pazarlama örneklerinin başında geliyor.

WestJet: Christmas Miracle

İş pazarlama ve reklam konularına gelince hava yolu firmaları arasındaki tatlı rekabetin tadı bir başka oluyor tabii. WestJet Noel öncesinde bir uçuş seferinin tüm yolcularının interaktif bir şekilde Noel baba kostümü giymiş biriyle konuşmalarını sağlıyor. Noel baba her yolcuya tek tek Noel hediyesi olarak ne dilediklerini soruyor. Buraya kadar her şey normal elbette. Her şeyden habersiz WestJet yolcuları uçağa biniyor ve yolculuklarının ardından iniş yaptıkları havalimanında bavullarını almak üzere bekliyorlar. Birkaç saat öncesinde Noel babadan diledikleri her şey, yolcularının isimleri üzerinde yazılı bir şekilde, bavullar yerine hediye paketleri geliyor. Tabii uçuş esnasında WestJet personelinin nasıl bir koşuşturmaca içerisinde her şeyi yetiştirmeye çalıştığını hayal edebilirsiniz.

Coca Cola: Unlock The 007 in You

Coca Cola ve SKYFALL 007 iş birliğinde gerçekleşen bu reklam kampanyası tıpkı TNT reklamı gibi nefesleri kesiyor. Klasik bir Coca Cola makinesine ad ve soyadını yazanları koşuşturmacalı bir macera bekliyor ve sadece 70 saniye içinde hedefe ulaşmaları gerekiyor. Evet, ilk duyuşta kulağa biraz kolay gelebilir, ama katılımcılar hedefe ulaşana kadar birçok engelle karşılaşıyor. Hedefe ulaşanlar ise SKYFALL filmine bilet kazanıyor.

T-Mobile: Angry Birds Live

Hatırlarsınız, bir zamanlar Candy Crush kadar popülerdi Angry Birds oyunu. Gerçi hala tutkunu olan çok sayıda insan var. T-Mobile’in dünyanın en iyi deneyimsel pazarlama reklamlarına örnek olabilecek Angry Birds Live’de öyle bir platform kuruluyor ki, katılımcılar T-Mobile ile Angry Birds oyununu telefondan oynuyor ama gerçekte, oyunda yaptıkları her hareket aslında tam karşılarında gerçekleşiyor. İzlemesi inanılmaz keyifli!

Sprite: Giant Soda Machine Shower

Hem gerilla hem de deneyimsel pazarlamanın en iyi örneklerinden olan Sprite Giant Soda Machine Shower kampanyası, sosyal medyada da inanılmaz ses getirdi. Brezilya’nın başkenti Rio de Janeiro’da 40 santigrat derecenin altında duş almak isteyenler için Sprite platformu kuruldu. Kampanyada tabi ki de Sprite’ın yaz sıcaklarında serinletici olduğu mesajı verilmiş oldu.

Coca Cola: Share a Coke Thank You

Evet, şimdi her ne kadar “klişe” ve “klasik” desek de bunu ilk ortaya çıkaran Coca Cola oldu. Nasıl ki kişiye özel hediyeler popüler, bundan feyz alan Coca Cola da şişelerini kişiye özel üretmeye başladı. Hatta kimileri Starbucks’ın kahve siparişi verildikten sonra karton bardağın üzerine ismin yazılmasından etkilendiklerini söylese de Coca Cola da Nutella gibi tüm dünyada tanınmış markalardan birine ilham oldu. Tadelle çikolatalarında ve daha birçok markanın ürünlerinin paketlerinde isimlerimizi görür olduk. Sonuç şu ki, tebrikler Coca Cola!

Real Life Hitman

Her ne kadar “reklam” kategorisinde olmasa da sosyal medyada milyonlar tarafından paylaşıldığı için Real Life Hitman’i de bu listeye almak istedik. Biraz uzun ama izlediğinizde ne demek istediğimizi anlayacaksınız. Hitman oyunu, filmi değil, bizzat siz içindesiniz, kişileri siz yönetiyor, kararları siz veriyorsunuz. İzlemesi bile heyecan verici, gerisini siz düşünün…

Hakkında Ezgi İbili

2012 senesinde 9 Eylül Üniversitesi 'nde Turizm İşletmeciliği bölümü okumaya başladığım andan beri çok sayıda şirkette içerik yazarlığı, SEO-web tanıtım yazarlığı, editörlük, sosyal medya danışmanlığı, çevirmenlik ve blog yazarlığı gibi farklı pozisyonlarda çalıştım. 2015 senesinde Wyndham Hotels & Resorts bünyesindeki bir başka zincir otel olan Days Inn'de (Thermopolis, Wyoming, ABD) 4 ay boyunca staj yaptım. Okuduğum bölüm sayesinde turizm sektöründe edindiğim bilgiler, iş tecrübelerim, gözlemlerim ve gezmeye olan tutkum sayesinde de seyahat ve gezi yazıları, yurt dışı ve yurt içi destinasyon incelemeleri ve yeme içme alanlarında yazarlık becerilerimi geliştirdim. Bunun neticesinde de 2016 yılında kendi blog sitemi (www.bidunyayer.com) açtım, zaman zaman orada da paylaşımlar yapıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir