Chrome Makale Önerileri, 4. Yönlendirme Trafiğinin En Büyük Kaynağı

Chartbeat’dan gelen bir rapor, Google Chrome’un mobil makale önerilerinin artık Twitter, Facebook ve Google Arama’nın ardındaki dördüncü yönlendirme trafiği sürücüsü olduğunu gösteriyor.

Mobil makale önerileri, bir kullanıcı Chrome uygulamasında yeni bir sekme açtığında görünür. Bunlar “Sizin için Makaleler “, “Chrome İçerik Önerileri” ve “Chrome Önerileri” olarak da bilinir.

Chartbeat’ın verilerine göre, Chrome’un Sizin için Makalelerinin trafiği 2017’de% 2.100 arttı. Yönlendirme trafiği ayda 15 milyon ziyaretten ayda 341 milyon ziyarete sıçradı ve Chartbeat yalnızca Android’den gelen yönlendirme trafiğini izliyor.

Chartbeat, Yönlendirme Makalelerinden gelen yönlendirme trafiğinin büyümesinin, kullanıcıların masaüstü bilgisayarlardan mobil cihazlara geçiş yapmaya devam etmesine bağlı olduğunu belirtiyor.

”Ocak 2017’den beri, Chartbeat istemcilerine yönelik mobil web trafiği, kullanıcıların mobil cihazlarında ne kadar zaman harcadıklarını yansıtarak yüzde 20’nin üzerinde bir büyüme gösterdi.”

Chrome’un dünyanın bir numaralı tarayıcısı olmasından kaynaklı bir durum değil. Katkıda bulunan birkaç faktörün var olması yükselişe götüren sebeptir. Ayrıca, Chrome uygulamasında yeni bir sekme her açıldığında, varsayılan olarak Sizin İçin Makaleler gösterilir. Kullanıcılar bu durumun önüne geçemez.

Chrome’un makale önerilerinin trafik çekmede bu kadar etkili olmasının bir diğer nedeni, tarama geçmişine dayalı olarak kişiselleştirilmeleridir.

Site sahiplerinin Chrome’un Makalelerini nasıl optimize edebileceklerini belirlemek için henüz erken, ancak AMP içeriği yayınlamak yardımcı olabilir. AMP nedir hemen onu açıklayalım. AMP; Hızlandırılmış Mobil Sayfalar’ı (Accelerated Mobile Pages) ifade eder. Chartbeat, makalelerin öncelikli olarak AMP sayfalarını, AMP’lere yol açan makale önerilerinin% 72’sini oluşturduğunu söylüyor.

Artık Sizin için Makaleler anlamlı bir yönlendirme trafiği kaynağı haline geldiğine göre, Chartbeat “araştırma gündeminde” yerini sağlamlaştırıyor. Bunu yakından takip edeceğiz ve yeni bilgiler hakkında rapor hazırlandığından emin olacağız.

Daha önceki yazılarımızdan birinde Google’ın indekslemede mobil sitelere öncelik vermeye başladığından bahsetmiştik. Size önerimiz; bir web siteniz var ise mobil uyumlu olmasına özen gösterin. Böylece yeni gelen güncellemeler ve özelliklerden kolayca faydalanabilirsiniz.

Mobildeki yükseliş elimizden düşürmediğimiz telefonlar, teknolojiyi yakından takip etmeyi sağlıyor. Bu nedenle, müşteriniz ya da müşteri adaylarınız kolay ulaşılabilen ve iletişim ağı güçlü olan markaları tercih ediyor. Mobile ağırlık vererek siz de güncellemeleri, haberleri yakından takip edip müşterileriniz ile çok daha kolay iletişim kurabilirsiniz. Böylece onların ihtiyaçlarına kolaylıkla cevap verebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here