Google Patenti, SEO İçin Ne Anlama Geliyor?

Google Patenti ve SEO arasındaki bağlantı nedir, ayrıntılarıyla gelin birlikte inceleyelim.

Çoğu arama motoru optimizasyonuna (SEO) başvurabilecek veya uygulanmayacak ya da Google tarafından kullanılmayacak çok fazla patent var.

Ancak bu, kısa süre önce verilen “Google Patent” tüzel kişilerle ilgili bir durum değil. Google’ın varlıkları ve kullanıcıların aradığı ilgili kişileri nasıl tanımladığı konusunda bize önemli bilgiler veriyor.

Bazı detaylara bakalım; Google’ın varlıkları nasıl ilişkilendirdiğini anlamak, SEO ile olan bağlantıları kullanmamıza yardımcı olacaktır.

İlgili varlıklar

Örneğin; ABD Patenti No. 20180046717A1 kapsamında, ilgili varlıkları anlamaya çalışalım:

“Birleşik devletlerin başkanları” ifadesini ararsanız, görebileceğiniz şey budur:

Gösterilen cumhurbaşkanları “ilgili varlıklar” dır ve “birleşik devletlerin başkanları” genel ifadesi arandığı için sıralanmıştır. Farklı insanlar gösteriliyor diye düşünüyor olabilirsiniz ancak hepsinin ortak bir paydası var. Amerika Birleşik Devletleri Başkanı olmaları.

Google, genel bir ifade sorgulandığında bu belirli kişileri nasıl göstereceğini nereden biliyor? Patent tam olarak bunu yapıyor. İlgili varlıkların nasıl seçildiğini ve nasıl gösterildiğini tartışıyor.

Başka bir örneğe bakalım. Eğer sayfadaki Donald Trump görüntüsüne tıklarsak, onun adı gibi görünen bir sorguya yönlendiriliriz:

Başkanları aradığımızda, kronolojik sıraya göre bir başkanlar toplantısı sunuldu ve bir resmi tıklattığımızda, içerik onunla birlikte taşınıyor, bir başkanı ayrı ayrı ararken ilgisiz içeriklerle karşılaşabiliyoruz.

Peki, bu ne anlama geliyor ve patentle ne ilgisi var? Konuyu biraz daha derinlemesine inceleyelim. Önemli noktaları vurgulayacağız.

Varlık veritabanı

Bu, sadece internetteki çeşitli varlıkları, sahip oldukları nitelikleri ve nasıl birbirine bağlı olduklarını anlamakla görevli olan ayrı bir veri tabanıdır.

Buradaki amacımızın; bir varlığın sadece bir kişi, yer veya şey değil, aynı zamanda onun özellikleri olduğunu hatırlamamız gerekir.

Bu özellikler ilişkilerle birbirine bağlanır. Bir patent okursanız, varlıklar “düğümler” ve “kenarlar” olarak adlandırılırlar.

İlgililiği belirleme

Patent, ilgili olma durumuna değinen bir yapıdır.

Sesli arama için optimizasyon yaparken, ilgili alanların diğer alanlara nasıl uygulandığını tartıştık. Google’ın varlıkların ilişkilerini belirlediği birkaç temel yol vardır, ancak tekrar tekrar ortaya çıkan kilit mekanizma, aynı kaynaklardaki varlıkların birlikte ortaya çıkmasıdır.

Google’ın, hangi öğenin ve ilişkinin en önemli olduğunu belirlemek için kullandığı kilit mekanizmalardan biri, güncelliğin (yukarıda tartıştığımız ortak ilişkilerin ne kadar yakın olduğu) yanı sıra, kullanıcıların yazdığı sorgulardaki tıklama oranıdır.

Önceliği belirleme

Genel SEO’ya daha az uygulanan, ancak burada tartışmaya değer bir alan olan Google’ın, hangi varlıkların ve ilişkilerin en önemli olduğunu belirleyen bir mekanizmaya ihtiyacı olduğu açıktır.

Kapsayıcı faktör

Yetkili siteler, özellikle de belirli bir konuyla ilgili olanlara, kurumlar arasındaki ilişkileri belirlemede daha yüksek bir öncelik verilir.

Örneğin, bir şirket hakkında araştırma yaptığınızda o şirketin Vikipedi sayfası olduğunda şirket isminin iletişim bağı güçlenir.

Hakkında Banu Öztürk

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği mezunu olan Banu Öztürk, yazmaya, araştırmaya ve gezmeye meraklıdır. Mezun olur olmaz iş hayatına atılmıştır. İçerik üretmekten büyük keyif alır. İçerik Editörlüğü ve Sosyal Medya üzerine yoğunlaşmıştır. İçerik, onun için sadece sözcüklerden ibaret değildir…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir