Google, Arama Sonuçlarına Veri Seti Şeması Desteği Ekledi

Veri çerezleri, verilerinizi ve listelerinizi Google arama sonuçları snippet’lerinde güzel görünmesi için bir fırsat sunar.

Google, arama sonuçlarında veri setleri işaretleme şemasını desteklediğini duyurdu. Bu, arama yapanların bir web sayfasında temsil edilen verileri doğrudan Google’ın arama sonuçlarında daha iyi görselleştirmesini mümkün kılar.

Google, “Tablolar biçimindeki verileri yayınlayan haber kuruluşlarının, sayfanın veri kümesi bölümlerinin ilgili arama özelliklerinde kullanım için daha kolay tanımlanabilmesine ek yapısal veriler ekleyebileceğini” açıkladı.

Google şunları ekledi: “Haber kuruluşları, yapılandırılmış verileri bir sayfanın mevcut HTML’si, bu da haber kuruluşlarının okuyuculara içerikleri nasıl sunduğunu kontrol edebileceği anlamına geliyor. ”

Veri kümeleri, ad, açıklama, içerik oluşturucu ve dağıtım biçimleri gibi destekleyici bilgiler sağladığınızda yapılandırılmış veriler olarak sağlanır. Google’ın veri kümesi keşfine yaklaşımı, veri kümelerini tanımlayan sayfalara eklenebilecek schema.org ve diğer meta veri standartlarından yararlanmaktadır.

Bu işaretlemenin amacı; yaşam bilimleri, sosyal bilimler, makine öğrenimi, sivil ve devlet verileri ve daha fazlası gibi alanlardan veri kümelerinin keşfedilmesini geliştirmektir.

Yaklaşık iki yıl önce, Google bunu ilk olarak aramada Bilim Veri Kümeleri olarak duyurdu. Google artık onlara “Veri Kümesi” diyor ve bunu bilim toplumunun ötesine veri odaklı bir ajansa genişletiyor.

Veri kümesi olarak nitelendirilebilecek bazı örnekler şunlardır:

• Bazı veriler içeren bir tablo veya CSV dosyası.
• Düzenli bir tablo koleksiyonu.
• Verileri içeren özel bir dosya.
• Birlikte anlamlı bir veri kümesi oluşturan dosya koleksiyonu.
• İstediğiniz diğer formattaki veriler içeren yapılandırılmış bir nesne
işleme için özel bir araca yükleyin.
• Verileri yakalayan görüntüler.
• Eğitilmiş parametreler veya sinir ağı yapısı tanımları gibi makine öğrenimi ile ilgili dosyalar.
• Size bir veri seti gibi görünen herhangi bir şey.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here