Google Analytics Sertifikası Nasıl Alınır? GAIQ

Google Analytics, piyasadaki en yaygın kullanılan analitik yazılım olarak bilinir.

Büyük ve küçük birçok işletme, yatırımlarından en iyi şekilde yararlanmak, pazarlama stratejilerini değerlendirmek ve geliştirmek için Google Analytics’i kullanır. Ancak, programı kullanmak için Google Analytics’te sertifika almanız gerekmez.

Aslında, insanların çoğunluğu sertifika almak için zaman harcamazlar çünkü bunun için Google Analytics Bireysel Kalifikasyon (GAIQ) sınavını geçmek gerekiyor.

Sertifikayı almaya çalışmak buna değer mi? Faydaları nelerdir?

Sertifika alma süreci ve bunun hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin. Daha sonra bunun gelecekte yol almak istediğiniz bir yol olup olmadığına karar verebilirsiniz.

1. Adım: Google Ortakları’na Kaydolun

Atmanız gereken ilk adım, Google Ortakları’na kaydolmaktır, çünkü GAIQ’u almak için bir Ortak olmanız gerekir.

Bu başlı başına bir kariyer güçlendirici olabilir çünkü Google İş Ortakları, Google’ın farklı alanlarında sertifikalı olduğunu gösteren bir rozetle birlikte gelir. (içerik sınavlarını geçmenizi sağlar)

Özgeçmişinize veya LinkedIn profilinize koymak ve işinizle ilişkilendirmek için harikadır. Bu yüzden kesinlikle bu ilk adımı atın.

2. Adım: GAIQ Sınavına Girin

Teknik olarak Ortaklar için kaydolduktan sonraki adım sınava girmektir, ancak zaten Google Analytics’te uzman değilseniz, 1. ve 2. adımlar arasında biraz ders çalışmanızı öneririz.

En azından sınav hakkında bilgi edinmek için zaman ayırın. Biz de sizlere zaman sınırlarını, soru biçimlerini aşağıda açıklayacağız.


Search Engine Journal’s’ın Complete Guide to Google Analytics Kılavuzu Google Analytics hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyen herkes için harika bir başlangıç noktasıdır.

Neyse ki, Google insanlara programları hakkında bilgi vermek ve bu sertifika sınavlarına hazırlanmalarına yardımcı olmak için IQ kursları sunmaktadır.

Bu kurslar yeni başlayanlardan en deneyimli kullanıcılara kadar herkesi hedef almaktadır, bu nedenle herkes için bir şeyler yer alır.

Udemy tarafından yayınlanan 2018 Google Analytics Eğitim Kampı, harika bir kaynaktır.

Hem Google Analytics hem de Google Tag Manager için bir veri açılış kampı olan bu kurs, her iki programda da uzmanlaşmanız için gereken tüm bilgileri ve en iyi pratik ipuçlarını ve püf noktalarını içerir.

Google’ın sertifika almak için çok fazla kaynağı olmasına rağmen, pratik uygulamaları öğrenmek isteyenler için mükemmel bir seçenek değildir.

Ayrıca, program hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyen herkes için harika incelemelere sahip bir Google Analytics YouTube Kanalı var.

GAIQ modüllere ayrılır, böylece her seferinde bir ders alırsınız.

Web sitesi, sınava girmek için 60 dakikanız olduğunu, ancak aslında baştan sona 90 dakikanız olduğunu belirtir. Sınavda 70 soru yer alır.

Sınava başlar başlamaz, zamanlayıcı geri saymaya başlar ve herhangi bir nedenle duraklat tuşuna basamazsınız. Eğer başarısız olursanız, sınava tekrar girmeden önce 7 gün beklemeniz gerekir.

GAIQ’yu geçtiğinizde, Google Ortakları hesabınıza (daha önce bahsettiğimiz rozete) yansıyan bir sertifika alacaksınız.

Analytics; SEO, sosyal medya pazarlaması, arama motoru pazarlaması gibi birçok alanın temelidir.

Tüm bunlar sizi ikna etmek için yeterli değilse yalnızca bilginizi analiz etme becerisini öğrenmek isteyen başkalarıyla paylaşma fırsatınız olduğunu unutmayın.

Bir Makale Daha?

UTM Nedir? UTM Link Oluşturma

Hakkında Banu Öztürk

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği mezunu olan Banu Öztürk, yazmaya, araştırmaya ve gezmeye meraklıdır. Mezun olur olmaz iş hayatına atılmıştır. İçerik üretmekten büyük keyif alır. İçerik Editörlüğü ve Sosyal Medya üzerine yoğunlaşmıştır. İçerik, onun için sadece sözcüklerden ibaret değildir…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir