Facebook’un Gerçek Denetleyicileri

Facebook o kadar çok sorun, skandal ve diğer sorunlara yol açıyor ki, geçen yıl ağın dezenformasyonu kontrol etmedeki etkisizliği ile karşı karşıya kaldığını hepimiz biliyoruz. Ancak bu durum hakkında fazla bir şey duymamanızın nedeni, bir başarısızlık olduğu için değil. Gerçekleri kontrol eden kişilerin işlerini sessizce ve sistematik bir şekilde yapmasıdır.

The Guardian’ın son makalesinde ileri sürülen ve bu parçada belirtilen bazı problemler kesinlikle gerçek. Kesinlikle bir programın kriz içindeki izlenimini anlamak oldukça zor.

Facebook, AI konusundaki araştırmalarının, sahip olduğu her sorunu çözeceğini iddia etmekten hoşlanıyor. Maalesef AI yalnızca ilk etapta çalışmak için insan zekâsına büyük ölçüde bağımlı olmakla kalmıyor, aynı zamanda genel olarak yapabileceği en iyi şey de son çağrılar için insan temsilcilerine ihtiyaç duyması. Hiçbir yerde, makine öğrenen AI’lerin şüpheli linkleri veya makaleleri ortaya çıkarmasının önemsiz olduğu gerçeği kontrol etme sürecinden daha açık değildir. Ancak bu aşamada bunların gerçek bir değerlendirmesini yapmaları oldukça imkânsızdır.

Şirketin bağımsız gerçek denetleyicileri ağının devreye girdiği yer burasıdır. Artık başka bir gerçek denetleme meselesinde çalışmak için ayrılan Facebook ile ilgisi olmayan açıkça sorun yaşayan iki eski Snopes çalışanı var. Ancak programın nasıl çalıştığıyla ilgili şikâyetleri net değildi. Snopes başkanı David Mikkelson ve Politifact editörü Angie Drobnic Holan konu hakkında birkaç şey söyledi. Kendi çekinceleri olmasına rağmen, Facebook kurnazlık iddialarını kesinlikle reddetti ve kullandıkları sistemin basit olduğunu belirttiler.

Mikkelson, “Çoğunlukla kelimenin tam anlamıyla sadece veri girişi” dedi. “Bir şeyi gerçekten kontrol ettiğimizde, URL’sini veritabanına giriyoruz. Ne yaptığımızı ya da nasıl yaptığımızı değiştirmedik. ”

Mikkelson, Facebook sistemini geniş anlamda tanımladı. Facebook’un daha önce açıkladığı gibi, esasen ne tür bir şey arayacağını bilen makine öğrenme sistemleri aracılığıyla ortaya çıkan bağlantıların gösterge paneli: garip URL’ler, bot tanıtımı, dolandırıcılık başlıkları vb.

“Öğenin ne olduğunun küçük resmini listeler; bir makale veya video gibi; Tahmini hisse senetleri için bir sütun var, ilk yayınlanan tarih, vb. Bize asla hiçbir zaman en çok pay alan olanı yapın veya en yeni girişi yapın ve aşağıya inin gibi bir talimat verilmez.” Aslında, panoyu bu şekilde kullanmaya bile gerek yok. “Veri tabanında bulunan herhangi bir şeyi üstlenmeyiz. İçinde olmayan, dürüst olmak üzere yaptığımız işlerin çoğu neyse onu ekliyoruz ”dedi.