Google AdWords Reklamlarınız Neden İstediğiniz Kadar Tıklama Almıyor?

Google Adwords reklamınızı oluşturdunuz. Adım adım size en uygun geleni seçtiniz. Tam size uygun anahtar kelimeler de bulundu. Bütçeniz var, tıklama başına maliyetiniz de girildi. Her şey mükemmel ve kampanyanızı başlattınız. Fakat kampanyanız, günler geçmesine rağmen istediğiniz tıklamayı alamadı. “Belki bundan sonra reklamım tıklanır” diye düşünüp beklemenin bir anlamı yok. İlk önce nedenini öğrenmelisiniz. Peki nerede hata yaptınız? Bu durumda bu hataları bulmanız ve kampanyanızı iyileştirmeniz gerekiyor.

İstediğiniz tıklamayı alamamanızın bir çok nedeni olabilir. Sorunu çözmek için bu yazıyı okuduktan sonra hesabınızı gözden geçirmeniz yeterli olacaktır.  Belki de çok küçük bir hata sizi bu duruma götürmüş olabilir.

1- Reklamınız nerede nasıl gözüküyor, reklam önizlemesine baktınız mı?

Kampanya oluştururken bir şeyler gözünüzden kaçmış ya da bazı yerlerde hatalar yapmış olabilirsiniz. Bu durumun önüne geçmek için mutlaka kampanyanın önizlemesine detaylıca bakmalısınız.  Aynı zamanda kampanyanız gösterilmeye başladıktan sonra, arama kısmından anahtar kelimelerinizi aramalısınız. Reklamınızın nerede ve nasıl çıktığını kontrol etmekte fayda var. Doğru kitleye, doğru bilgileri aktarmayan kampanya, yanlış bir kampanyadır.

reklam önizleme ve teşhis

2- Doğru Olan Anahtar Kelimeleri Seçtiğinize Emin misiniz?

Tam sizin sitenizi anlatan anahtar kelimeleri bulmuş olabilirsiniz. Fakat her kelimenin belli aylık trafiği vardır. Bu kelimeleri kullanmadan önce Adwords üzerinden kelimelerin hacmine ve rekabet derecesine bakmanızda fayda var.  Google Adwords Araçlar kısmından istediğiniz kelimenin aylık aranma sayısına ve rakip oranına ulaşabilirsiniz.

Anahtar kelime planlayıcı

Bazı kelimelerde fazla rekabet olduğundan, daha fazla gösterilmek için tıklama başı maliyetinizi yükseltmeniz gerekebilir. Ya da kelimeniz fazla aranmadığından dolayı az tıklama alıyor olabilirsiniz. Yani reklamınızın tıklanmasını sağlamak için ilk adım, hedef kitlenize kampanyanızın gösterilme sıklığını arttırmak. 

3- Anahtar Kelimeleri Doğru Şekilde Gruplandırdınız mı?

Belki de sitenizle ilgili onlarca anahtar kelimeye sahipsiniz. Bu kelimelerin hepsini bir reklam grubunda vermek, her bir anahtar kelimeniz arandığında, aynı reklamın çıkması anlamına gelmektedir. Bu da, istediğiniz kelimeyi aratan kişilerin size değil, daha ilgili bir reklama (muhtemelen rakibinizin reklamına) tıklamasına neden olur.  Peki nedir bu anahtar kelime grubu?

Örneğin bir mobilya firmasısınız ve reklam vermek istiyorsunuz. Bunun için oturma grubu ile ilgili anahtar kelimeleriniz için ayrı 1 yatak odası takımı için ayrı bir reklam grubu oluşturabilirsiniz. Bu durumda reklamınızı gören hedef kitleniz, aradığı kelimeyi tam olarak sizin reklamınızda görecek ve reklamınızı tıklayacaktır.

Küçük bir öneride bulunacak olursak, her reklam grubu için en fazla 20 anahtar kelime kullanımı, kelimelerin alaka düzeyini sınırlandırır ve alakasız reklamlarda çıkmanızı engeller. Fazla anahtar kelime kullanıldığında, reklam grubunuza uymayan aramalarda da çıkmanıza neden olur.

4 – Doğru Anahtar Kelime Eşlemeleri Kullandınız mı?

Doğru kullanılmayan anahtar kelime eşlemeleri, gereksiz tıklamalara neden olup paranızı boşa harcatabilir. Ya da tıklanmamanızın nedeni, yanlış eşlemenin kullanılmasıyla, ilgili kitleye reklamınızın gösterilmemesi olabilir. Her kampanya için farklı bir anahtar kelime eşleme stratejisi kullanabilirsiniz.  Anahtar kelime eşlemeleri türlerine önceki yazılarımızdan bakabilir(https://www.seosozluk.com/adwords-anahtar-kelime-esleme-secenekleri/ )  ya da video (https://www.youtube.com/watch?v=SITRQVvH9RY ) anlatımını izleyebilirsiniz.

Anahtar kelime eşleme şeması

Kelimeleri ‘geniş eşleme’ ile kullandığınız bir kampanya da, benzer aramaların tümünde reklamınızı gösterir. Bu yüzden istemediğiniz kelimelerde de çıkma olasılığınız yüksek. Genelde bu eşleme türü, aramaların az olduğu kelimelerde kullanılır. Ya da kitlenizin neler aradığını bir süre izleyip, sonra daha odaklı bir reklam oluşturmak istediğinizde bir fırsat yaratabilir. Geniş eşlemenin kullanıldığı kampanyada süreç, aranan kelimelerden ilgisiz olanların negative kelimelere eklenmesi olarak devam eder. Böyle bir eşleme türünü kullandıysanız, tıklamalarınız muhtemelen yüksektir fakat istediğiniz dönüşümü vermeyebilir. Fazla kitleye gösterir ama hepsi sizin istediğiniz kitle olmayabilir.

‘Geniş Eşleme Düzenleyici’ türünde ise kullandığınız kelimeler mutlaka aramada geçmelidir. Aralarına başka kelimelerin kullanıldığı aramalarda da gösterilirsiniz. Örneğin: +kadın +ayakkabı şeklinde bir kelime girdiğinizde, reklamınız kadın babet ayakkabıda da gösterilir. Bu eşleme türü geniş eşlemeye göre daha doğru hedefleme yapar. Tüketicinizin sizin ürününüzü arama şeklini biliyorsanız, bu arama şekli idealdir.  Böyle bir arama türünde, kelimelerin benzer türevlerini de eklemeyi unutmayın. Unuttuysanız oralarda gösterilmiyor ve tüm hedef kitlenize ulaşamıyor olabilirsiniz.

‘Sıralı eşleme’de ise yazdığınız kelime mutlaka yan yana arama terimlerinde olmalıdır. Eğer sadece ofis mobilyası satıyorsanız, bu kelimeleri sıralı eşleme ile yazıp, ev mobilyalarında çıkmayabilirsiniz.

‘Tam eşleme’de ise sadece yazılan kelime arandığından çıkarsınız.  Eşleme türlerini daralttıkça daha dikkatli olunmalı ve kelimeler sürekli gözden geçirilmelidir.  Çünkü eşleme türleri daraldıkça daha az kitleye ulaşılır ve bu kitlelerin doğru kitle olması için, doğru anahtar kelime seçilmelidir. Ya da tam eşleme ile başlanmış bir kampanyanız varsa, ki bu her zaman daha doğrudur, bu kampanyayı zamanla genişleterek tıklamalarınızı daha doğru bir şekilde arttırabilirsiniz.

5- Reklam Zaman Planlamasını Neye Göre Yaptınız?

Hedef kitlenizin ne zaman sizin sitenizi arayabileceğiniz bilmeniz gerekmektedir. Aynı zamanda eğer bir iletişim kurma gibi bir durum varsa, uygun saat diliminde reklamınızı göstermeniz gerekir. Aksi taktirde yanlış zamanda gösterilen reklamınızı kimse görmeyebilir, bu yüzden tıklamalarınız beklediğinizden düşük olabilir. Ya da iletişim kuramayacağı bir zaman diliminde onlara reklamınızı göstermek, istediği sonucu alamamasına ve bir daha sizin reklamınıza tıklamamasına neden olabilir. Örneğin ürün ya da hizmetinizle ilgili telefondan bilgi veriyorsanız, çalışma saatleri arasında reklamınızı göstermelisiniz.

AdWords Zaman Planlayıcısı

6- Yaratıcılığınıza Sayılardan Daha Fazla Mı Güveniyorsunuz?

Kampanyanızı oluşturdunuz hatta reklam gruplarında çok yaratıcı kelimeler kullandınız. Bu reklamı görünce, mutlaka sizin reklamınıza tıklayacağını düşünüyorsunuz. Hatta rakirlerinizden oldukça farklı bir yaklaşım da sundunuz. Fakat bu durum, reklamınızın tıklanacağı anlamına gelmemektedir. Burada önemli olan yaratıcılık değil, asıl önemli olan hedef kitlenizin tam olarak içgörüsünü ortaya çıkartacak o kelimeyi bulmak. Burada basit ve anlaşılır olup rakiplerinizden farklı olmak önemlidir.

Reklamınız tıklanmıyorsa, ya da böyle bir ihtimali farkındaysanız, aynı anda iki tane kampanya açın. Bunlardan hangisi daha iyi çalışıyorsa diğerini durdurun ve daha iyisini bulana kadar aynı konseptli farklı bir kampanya oluşturmaya devam edin. Bu süreci uygulayın. Böyle bir yöntem masraflı gibi durabilir. Fakat doğru bir kampanya oluşturulduğunda rakiplerinizden önce tıklandığınızı ve muhteşem dönüşler aldığınızı düşünün. Uzun zamanlı düşünüldüğünde kar elde etmiş olursunuz.

7- Negatif Kelime Kullanıyor musunuz?

Kayak ayakkabısı satıyor ama çocuk botlarında çıkmak istemiyor olabilirsiniz. Böyle bir durumda, kelime eşlemeleri yeterli olmayabilir. Aramada çıkmak istemediğiniz kelimeleri buraya girerek, hedef kitlenize ulaşmayı kolaylaştırabilirsiniz. Negatif anahtar kelimeleri kampanya geneli ya da reklam grubuna özel olarak belirleyebilirsiniz.

Özellikle geniş eşleme kullandıysanız, negatif kelime kullanımı mutlaka gerekli.  Siteniz hangi aramalarda çıkıyor bunu takip ederken, hangi aramalarda çıkmaması gerektiğini yönetmek, boşa harcanan bütçenin önüne geçer. Çok tıklama almak, hedef kitlenizin sizin reklamınıza tıkladığı anlamına gelmemektedir. Çok saçma aramalarda reklamınız çıkıyor olabilir. Bunun düzenli olarak yönetilmesi Hatta geniş eşleme ile başlayıp, negative anahtar kelimelerle zamanla reklamları belli bir düzene oturtmakta kullanılan bir yöntem.

Bir Makale Daha?

Yeniden Pazarlama Nedir? Remarketing Nedir?

Hakkında Emre Tonguç

SeoSozluk.com'un kurucularından Emre, işletmelere SEO, AdWords, PPC ve E-Ticaret konularında danışmanlık hizmeti vermektedir. İçinde arama motoru geçen her konu onun için tam bir tutkudur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir