Google Asistan: En Gelişmiş Sanal Asistan

Sesli asistanlarla ilgili yeni bir çalışma, farklı sağlayıcıların cevaplarının kalitesini karşılaştırırken diğer asistanların da Google’ın veri kaynaklarından faydalandığını tespit etti.

Sesli arama ve sanal asistanlarla etkileşimleri analiz eden iki çalışma bu hafta yayınlandı. Bunlardan biri Stone Temple Consulting’den diğeri dijital ajans ROAST’tan. Stone Temple’ın raporu, sanal asistanları cevap hacmi ve doğruluk açısından birbiriyle karşılaştırıyor.

ROAST ise, Google’a odaklanıyor ve 22 dikey için sesli aramayı araştırıyor. Stone Temple raporu, 2017 sanal asistan çalışmasının bir devamı niteliğindedir ve bu nedenle, geçen yıl sesli arama sonuçlarının nasıl değiştiğine ve iyileştirildiğine dair bilgiler sağlayabilir. 2018 çalışması, Alexa, Cortana, Google Asistan (Ev ve akıllı telefon) ve Siri ile karşılaştırıldığında, yaklaşık 5,000 sorgu kullanıyor.

Şirketin bulduğu şey, Google Asistan’ın en yüksek yanıt hacmi ve doğru cevap yüzdesiyle en güçlü performans olduğuydu. Cortana ikinci geldi ve Alexa cevap hacminde en dramatik gelişmeyi gördü, ancak aynı zamanda en yüksek sayıda yanlış yanıt aldı. Siri ayrıca iyileştirmeler yaptı, ancak testteki çoğu önlemin en gerisindeydi.

ROAST raporu, yalnızca Google Asistan sonuçlarına baktı ve verilen yanıtların kaynaklarını belirledi. Ayrıca, Ocak ayında yayınlanan daha önceki bir raporun da devamı niteliğindeydi. Bu yeni rapor, oteller, restoranlar, otomotiv, seyahat, eğitim, emlak ve diğerleri dahil olmak üzere 22 dikeyde 10.000’den fazla sorguyu inceledi. Yukarıdaki Stone Temple’in sonuçlarının aksine, ROAST çalışmasında sorguların sadece yüzde 45’i yanıtlanmıştır.

ROAST çalışmasının en ilginç bulgularından biri, Google Öne Çıkan Snippet’inin genellikle Google Asistan’ın go-to kaynağı olmadığıdır. Kategoriye göre değişen bazı durumlarda, web araması ve Google Asistan sonuçları aynı sorgu için farklıydı:

Bulduğumuz önemli gözlemlerden biri, Google Asistan sonucunun her zaman bir web araması özellikli snippet yanıt kutusunda bulunan sonuçla eşleşmemesidir. Asistan, bazen bir sonuç okumamıştır (özellikli bir snippet cevap kutusu olsa bile) ve ayrıca, özellikli snippet yanıt kutusunda listelenen başka bir web sitesindeki bir sonucu okuyarak asistanın örnekleri de alınmıştır.

Okumak biraz zor olsa da, yukarıdaki grafikteki kırmızı çubuklar, sorgunun yanıtsız olarak yerine getirildiği örnekleri temsil etmektedir. Restoranlar, en küçük yanıtsız yüzdesine sahip kategorisindeyken, “aktarım”, yanıt vermeyi başaramayan sorguların en yüksek yüzdesine sahipti. Aşağıda, ROAST’a göre verileri veya cevap kaynaklarını gösteren bir renk skalası verilmiştir:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here