İçeriklerinizi Yayınlayabileceğiniz Platformlar! Bundle, Medium ve Flipboard

Web sitelerinin artmasıyla birlikte kullanıcılar hepsini bir arada okuyabilecekleri bir alan arayışına girdiler. Aynı zamanda da web siteleri de SEO yapmadan ziyaretçi kazanmanın yollarını arıyorlar… Bu iki ihtiyacın birleşimi sonunda Flipboard, Bundle, Medium gibi içerik siteleri dünyanın her yerinde türemeye başladı.

Bugün Türkiye pazarı için hangisinin daha aktif, daha kullanılabilir olduğunu anlatacağız.

Bundle Site Ekleme

Dwarf planet tarafından geliştirilen Bundle, her ne kadar başlangıçta haber uygulaması olarak çıkmış olsa da bugün haberin yanı sıra yüzlerce alanda 8000’in üzerinde kaynak sunmaktadır. Son dakika haberlerin ve önemli güncellemelerin bildirim olarak ilgili kullanıcıya gitmesi ise sitenize ilgili kitleyi çekme açısından çok önemli. Bundle’ı google play ve app store üzerinden indirebilirsiniz. Bundle’da yayıncı olarak yer almak ise çok basit. Tek yapmanız gereken site adresinizi publishers@bundletheworld.com adresine mail olarak göndermek. Ayrıca kaynak ekle bölümünden seo sözlük’ü seçerek bizleri bundle üzerinden takip edebilirsiniz.

Medium Site Ekleme

Bazı uygulamalar vardır değiştikten sonra sizde o eski hazzı vermezler. Medium benim için bunların en başında gelir. Önceden rastgele olarak ilgi alanınıza ait makalelerin geldiği Medium, yeni arayüze geçtikten sonra içerikleri kategorisel olarak bölmeye ve bazı içerikleri sadece ücret ödeyen kullanıcılara açmaya karar verdi. Biz halk olarak ücretli uygulamaları pek sevmeyiz zaten o yüzden bizde çok tutmadı ve yakın zamanda Türkiye ofislerini kapattılar. Medium ağırlıklı olarak İngilizce içerik yayınlayan bir site çok fazla Türk takipçisi olduğunu da zannetmiyorum bu sebeple çok fazla önerdiğimiz bir platform değil ancak ben yine de yayınlayacağım sen göster diyorsanız… Hay hay! Önce bir üyelik alıyorsunuz bu ister kendiniz için ister marka adınızla üyelik alabilirsiniz. İçerik yayınlamak için tek yapmanız gereken de üstteki “write a story” kısmından içeriğinizi yazmaya başlamak.

Flipboard Site Ekleme

Türkçe içerik konusunda gayet zengin olan Flipboard biraz Medium biraz da Pinterest mantığı ile çalışıyor.  Burada da içeriklerinizi aynı Medium’da yayınlıyor gibi yayınlıyorsunuz ancak bir farkla: Direkt olarak kendi siteniz üzerinden yani kullanıcılar habere tıkladığında sitenize yönlendiriliyorlar. Eğer yeterince ilgi çekici içeriklere sahipseniz Google Analytics’e baktığınızda Flipboard’dan gelen yüzlerce kişilik trafiğe merhaba diyebilirsiniz. Flipboard’da içerik yayınlamak için öncelikle bir hesap oluşturmanız gerekiyor. Buradan sonra içeriklerinizin kategorisini dergi olarak belirliyorsunuz. Biz kendi flipboard hesabımız için kategorilerimizden oluşan 4 adet dergi belirledik. E-ticaret, içerik pazarlama, seo ve Google adwords. Daha sonra bu dergilerin için kendi içeriklerinizle doldurmanız gerekiyor. Pinterest’e benzerliği de burada başlıyor. İçeriğinizi ekleyebilmeniz için sizlere bir Chrome eklentisi veriyor. İçeriğinizin içine girip Chrome eklentisine tıklıyorsunuz ve hangi derginin içine kaydetmek istediğinizi seçiyorsunuz. İçeriğiniz artık Flipboard’da. Eklentilere ve Flipboard ile ilgili araçlara buradan ulaşabilirsiniz.

Bizlerin şimdilik kullandıkları ve denedikleri bunlar. Sizlerin de iyi bildiği, burada olmasını düşündüğünüz yayın siteleri var ise yorum kısmından belirtirseniz seviniriz 😊 Bu arada unutmadan her ne kadar buraları kullanıyor olsanız da sadece kullanmak yeterli değil maalesef. Aktif kullanmak ve belli bir sayının üzerinde takipçiye ulaşmak gerekiyor. O takipçileri nasıl kazanacağınıza da başka bir yazımızda değineceğiz. Bizleri takipte kalın! 🙂

Bir Makale Daha?

Ücretsiz Blog Açma – WordPress Blog Açma

Hakkında Emre Tonguç

SeoSozluk.com'un kurucularından Emre, işletmelere SEO, AdWords, PPC ve E-Ticaret konularında danışmanlık hizmeti vermektedir. İçinde arama motoru geçen her konu onun için tam bir tutkudur.

4 comments

  1. Poyraz

    LinkedIn pulse da bu kategoriye girmez mi?

  2. vip araç kiralama

    Bilgiler için çok teşekkürler.

  3. kooplog

    Bir blog platformu olan kooplog.com’a da göz atmanızı tavsiye ederiz 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir