Ziyaretçileriniz Neden İçeriğinizin Sadece %20’sini Okuyor?

%20’yi duyunca muhtemelen biraz şaşırdınız. Saatlerce uğraştınız ve bomba gibi bir içerik oluşturdunuz, ama koca sayfanın sadece %20’si okunuyor!

Maalesef bu oran doğru. Ortalama bir kullanıcı, web sayfanızın %20’sini okuyor.

Bu can sıkıcı oranın ortaya çıkmasının sebebi ise tarama tekniği.

Eğer cevabı aldığınızı düşünüyorsanız, yazının devamını okumanıza gerek yok. Ancak insanların neden tarama tekniğini kullandığını ve bu durumla nasıl başa çıkacağınızı öğrenmek istiyorsanız, okumaya devam edin derim.

Tarama Tekniği

İnsanlar bir web sayfasını, kitap veya dergi okur gibi okumuyorlar. Bunun en önemli nedeni ise çoğunlukla aranılan konulara hızlıca cevap bulabilme isteği… Dolayısıyla tarama tekniği de burada devreye giriyor.

İnsanların web sayfalarını gözleri ile hızlıca incelemeleri ile oluşan tarama tekniği esnasında “F Modeline” sadık kaldıkları düşünülüyor. Yapılan araştırmalar da bu modeli kanıtlar nitelikte…

Peki “F Modeli” ne demek? Anlatayım…

Aşağıdaki görseller bir kullanıcının bir web sayfasını incelerken en çok ve en az dikkat ettiği bölümleri gösteriyor. Kırmızı alanlar bir kullanıcının en çok incelediği, mavi alanlar ise bir kullanıcının en az incelediği bölümlere işaret ediyor.

içerik ve F modeli

* görsel econsultancy’den alınmıştır.

Yukarıdaki görsellerde de gözüktüğü gibi,

  • F’nin ilk yatay çizgisi önemli bir alanı kapsıyor.
  • F’nin ikinci yatay çizgisi birinci kadar olmasa da oldukça önemli
  • F’nin dikey kısımı ise oldukça kritik

İnsanlar Neden Tarama Tekniğini Kullanıyor?

İnsanlar gittikçe tembelleşiyor mu? Biraz daha uzun ve detaylı makaleler pek de tercih edilmiyor mu yoksa?

Aslına bakarsanız, internetten bir makale okumak pek de kolay değil. Bunun sebebi hem psikolojik hem de fizyolojik.

Psikolojik olarak internetten içerik okumak biraz nesil işi aslında. Yani 60 yaşında birisinin 20 yaşındaki birisi gibi internetten araştırma yapması pek beklenemez. Kısacası, alışkanlıklar ve ön yargılar bu psikolojik nedenler arasında sayılabilir…

Fizyolojik nedenler ise basitçe ekran ışığı, bilgisayarın bir kitap veya dergi gibi rahatlıkla ayarlanamaması gibi yorucu etkenler olarak sıralanabilir.

Bu iki temel nedenin dışında, insanların tarama tekniğini kullanmasının bir nedeni daha var: sadece belirli bir bilginin aranması.

Bunu bir bakıma arama motoru mantığı gibi düşünebilirsiniz. Yani siz Google’ı neden kullanıyorsunuz? Sorunuza cevap verecek en alakalı siteyi bulmak için!

Eğer bir kullanıcı arama yaptığı sorguyu sayfanızda bulamaz ve hemen sayfanızdan çıkarsa, bu durum olumsuz kullanıcı deneyiminden ötürü SEO skorunuzu altüst edecektir.

 

Tarama Tekniğini Kullananlar İçin İçerik Nasıl Hazırlanır?

Birazdan bahsedeceğim maddeler ile tarama tekniğini kullanan okuyucularınızı memnun edebilirsiniz.

  • Şu an kullandığım gibi madde madde listeleme yapmak,
  • H etiket kullanımına önem vermek,
  • Kısa paragraflar kullanmak,
  • Vermek istediğiniz mesajı aynı paragrafta vermek,
  • Sayfanızda bolca beyaz alan bırakmak,
  • Önemli kelime veya cümleleri “kalın” olarak işaretlemek

 

SeoSozluk ekibi olarak biz de içeriklerimizde mutlaka kısa paragraf kullanımı ile okuyucularımızı boğmamak istiyoruz. Umarım da başarıyoruzdur 🙂

Ayrıca her makalede olamasada, içeriklerde jargonsuz anlatımlar kullanarak, ziyaretçilerin konuyu rahatlıkla takip edebilmeleri sağlanmalıdır.

Burada anlatmak istediğim basit ve kendini tekrarlayan içerikler yerine, kullanıcıların rahatlıkla anlayabileceği ve katılabileceği içerikler oluşturmak.

 

Tarama Tekniği ve SEO

Birçok makalemizde olduğu gibi konunun bir ucunu da mutlaka SEO’ya dokundurmadan konuyu kapatmayacağım 🙂

SEO ile kullanıcı deneyimi asla birbirinden ayrılmaması gereken iki konu. Yani sadece arama motorları için içerikler oluşturursanız, asla zirveye oynayamazsınız. Belki Google’ın kıyısında köşesinde bir yerlerde hep olursunuz ama Google’ın zirvesi sadece bir fantazi olarak kalır.

Peki ne yapmak lazım?

Sayfamıza gelen bir kullanıcıyı doğru ve dürüst yöntemler ile sitemizde tutmanın yollarını bulmalıyız. Doğru ve dürüst diyorum çünkü “doorway sayfalar” veya birçok black hat SEO tekniği ile kullanıcıları aldatmak artık hiçbir işinize yaramaz. Kullanıcıları ne yapıp edip memnun etmelisiniz.

Tarama tekniğini kullanan ziyaretçileriniz içinde durum aynı. Yukarıda belirttiğim taktiklerle ve kullanacağınız zengin görsel içeriklerle, kullanıcıları sayfalarınızda çok daha uzun süreler tutabilmeniz mümkün.

Eğer bunu başarırsanız, Google’da hız kesmeden üst sıralara çıkmayı başaracak ve hedeflerinizi yakalamaya başlayacaksınız.

 

Haydi Kolay Gelsin!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here