Bir SEO Uzmanı (!) Sizi Kandırabilir Mi?

SeoSozluk olarak birçok firmaya SEO danışmanlığı veriyoruz ve ne yazık ki müşterilerimizin büyük bir kısmı daha önce kendini SEO uzmanı olarak tanıtmış kişiler tarafından kandırılmış olduğunu söylüyor. Büyük vaatler ancak tutulamayan sözler…

Bugünkü yazımızda, karşılaştığımız en yaygın SEO dolandırıcılık numaralarını toparlamaya çalıştık. Tabi ki çözümlerimizi de sunuyor olacağız.

En Yaygın SEO Dolandırıcılık Numaraları

1 – Hatalı Raporlama:

Bir SEO uzmanı ile anlaştınız ve talebiniz websitenize gelen organik trafiğin artması yönünde. Yani Google arama sonuçlarında daha fazla görünmek istiyorsunuz. Peki organik sonuçları nasıl kontrol edebileceğinizi biliyor musunuz?

Birçok website sahibinin Google Analytics’te kontrol ettiği tek yer: oturum sayısı. Yani websitenize dün 100 kişi girmişti ve bir SEO uzmanı ile anlaştıktan sonra bu sayı ertesi gün 200 e çıktı. Çıktı çıkmasına ama nerden geldi bu trafik?

Bir SEO uzmanının size sağladığı tek trafik kısa vadede organik trafik olmalıdır. (Başarılı bir SEO çalışması tabi ki orta-uzun vadede direkt veya referral trafiği arttıracaktır ancak kısa vadedeki hedef organik trafiğin artması olmalıdır). Dolayısıyla bir SEO çalışmasının performansını ölçmeniz gereken kaynak organik trafik olmalıdır.

Çözüm: Websitenize gelen organik trafiği Google Analytics ile kolaylıkla ölçebilirsiniz. Yapmanız gerekenler:

  • Google Analytics’e giriş yapın,
  • SEO çalışmasının başladığı tarihten bulunduğunuz güne kadar olan tarih aralığını seçin,
  • Soldaki menüden Edinme – Kaynak/Araç seçeneğini tıklayın,
  • Karşınıza çıkan sayfadan google / organik yazan satırı tıklayın, (Yandex veya Yahoo’yu da inceleyebilirsiniz ama büyük ihtimal organik trafiğinizin nerdeyse tamamı Google’dan geliyordur)
  • Açılan sayfadaki grafik size her şeyi anlatacaktır. Daha detaylı bilgi için açılan sayfanın altında yer alan tablodaki başlıkları inceleyebilirsiniz.

organik

2 – Spam Trafik:

Yukarıda bahsettiğim spam trafik konusuna bakalım şimdi. Website trafiğiniz, SEO çalışmasına başladığınız günün ertesi günü hızlıca artmaya başladı… Ne kadar da iyi bir SEO uzmanı bulmuşsunuz değil mi? Maalesef…

SEO çalışmasının faydaları hemen ortaya çıkmaya başlamaz, kendimizi kandırmayalım. Belki çok az arama hacmi olan bir kelimede 3-4 içinde Google’da bir çıkış yakalanabilir ancak bu durumda pek kalıcı olmayacaktır. Madem durum böyle, sitenizdeki trafik nasıl hemen artmaya başladı? Anlatayım…

Websitenize spam trafik göndermek sandığınızdan da basit. Bunun en basit örneği heatleap denilen sistem. Karşılıklı sitelerin birbirlerine trafik göndermesi üzerine kurulu olan bu sistem, sitenizin trafiğini birkaç gün içerisinde 4-5’e katlayabilir.  Ancak bu yöntem sitenizin SEO skorunu yerle bir edebileceği gibi başınıza büyük dertler de açabilir.

Çözüm: Birinci maddede olduğu gibi öncellikle Google Analytics’ten sitenize gelen trafiğin kaynağını öğrenin. Daha sonra zararlı linkleri Google’ın bağlantıları reddetme aracı ile temizleyin.

Not: Eğer organik trafiğinizin de anormal artışından şüpheleniyorsanız, organik trafikten gelen kullanıcıların davranışlarını daha detaylı incelemelisiniz. Ortalama oturum süresi, yeni kullanıcı oranları vs.. size daha detaylı bilgi verecektir.

3 – Görünmeyen linkler:

Sadece backlink paketlerine dayalı bir SEO çalışmasını hiçbir zaman önermiyoruz ancak oldu ya bu şekilde bir anlaşma yaptınız. Bu durumda websitenize gelen linklerin nerelerden geldiği çok kritiktir.

Eğer websitenize gelen backlinkler, footer altından, aşağıdaki formatta geliyorsa başınız belada demektir:

<a href=”http://deneme.com” style=”display: none;”>seo uzmanı</a> link.<br />

Websitenize gelen gizli linkler sitenizi spam statüsüne sokacak ve Google organik sonuçlarda gerilemenize neden olacaktır. Sitenize gelen tüm linkler doğal olmalı veya en azından doğal gözükmelidir.

Çözüm: Websitenize gelen tüm backlinkleri inceleyip, gizli bir linkleme yapılmış mı kontrol etmelisiniz. Kontrolden sonra ilk yapacağınız işlem, size bu linki gönderen siteyi uyarıp linkin kaldırılmasını talep etmek olmalıdır. Eğer bunu başaramazsanız, çözüm yine Google bağlantıları reddetme aracı.

4 – Paravan Bloglardan Backlink Çalışması:

“Old School” SEO tekniklerinin başında sadece backlink çalışması ile Google sonuçlarında yükselmek gelmektedir. Yani bir SEO firması, onlarca blog/portal veya websiteden size backlink gönderir ve bu çalışma için de sizden önemli miktarlarda ücretler talep eder. Peki bunun neyi tehlikeli?

Backlink her zaman SEO açısından önemli bir konu olmuştur, uzun bir süre de önemli olmaya devam edecektir. Ancak aşağıda sıraladığım konulara dikkat etmezseniz can sıkıcı durumlar ile karşılaşabilirsiniz.

  • Hızlı bir backlink çalışması: Google’ın backlink konusunda dikkat ettiği en önemli konu doğallıktır. Yani doğal görünümlü olmayan backlinkler sitenizi spam statüsüne sokabilir. Websitenize gelen backlink sayısı 5 iken ertesi gün bu sayı 50 olursa bu durum hiç de doğal gözükmeyecektir.
  • Link çöplüğüne dönmüş siteler: Her yerinden dışarıya linkler fışkırtan paravan siteler de websiteniz için oldukça sakıncalıdır. Google böyle sitelerin satılık backlinkler gönderdiğini hemen anlayabiliyor ve sizi arama sonuçlarında gerilere atabiliyor.
  • Kalitesiz linkler: Yeni kurulmuş birçok paravan blogtan backlink almanız da pek önerilen bir durum değildir. Aslında birçok SEO uzmanına göre bu konu websitenize pek fazla zarar vermemekte ancak sitenize gelen backlinkler ne kadar kaliteli sitelerden gelirse, SEO gücünüz o derece artacaktır.

Çözüm: Bir SEO uzmanı ile anlaştıktan sonra mutlaka size gelecek backlinklerin hangi sitelerden geleceğine dair bir SEO raporu isteyin. Bu raporda yer alan sitelerinin bir kısmını da kabaca inceleyin. Sizinle alakası olmadığını düşündüğünüz ve değersiz gördüğünüz websiteler hakkında SEO uzmanınızdan bilgi isteyin.

5 – Yanlış Anahtar Kelime Çalışması:

Bir SEO uzmanı ile masaya oturdunuz ve bu kişi websiteniz ile alakalı olduğunu düşündüğü birkaç kelimede sizi arama sonuçlarında üst sıralara çıkaracağını söyledi. Kulağa fena gelmiyor, hatta size ilettiği kelimeler de websiteniz ile oldukça alakalı. Peki problem ne o zaman?

Google arama sonuçlarında anahtar kelimelerde yükselme; hacim ve rekabet ile alakalı konulardır. Yani arama sonuçlarında yükselmek istediğiniz kelimenin aylık aranma hacmi 10 ise boşu boşuna hiç uğraşmayın derim. Yani ayda bu kelimeden sitenize 1-2 kişi anca girecek demek. Yani anahtar kelime var anahtar kelime var!

Çözüm: Eğer bir SEO uzmanı ile anahtar kelime üzerine bir anlaşma yapacaksanız, bu kelimelerin arama hacimlerine Google anahtar kelime planlayıcısından bir bakın. Düşük hacimli çok kelime ile çalışacağınıza yüksek trafikli az kelime ile çalışmanız sizin yararınıza olacaktır.

 

Sonuç: Yukarıda sıraladığım uygunsuz SEO çalışmaları sadece birkaç örnek. Bu listeyi sayfalarca genişletmek mümkün…

SEO çalışması yaptıracağınız kişiyi seçmek gerçekten de kolay değil dolayısıyla size önerim yeni bir SEO çalışması başlattıktan sonra çok dikkatli olmanız ve devamlı rapor istemeniz. Yukarıda saydıklarıma ek olarak, bir SEO uzmanı ile kesinlikle websitenizin veya FTP’nizin giriş bilgilerini paylaşmayın. Bizden söylemesi…:)

 

Haydi Kolay Gelsin

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here