SEO Açısından Domain Seçimi Önemli Mi?

SEO konuşulmaya başlandığından bugüne domain seçimi hep tartışma konusu olmayı başarmıştır. Arama motoru sonuçlarında üst sıralara çıkabilmek için ne tarz bir domain seçilmelidir?

Domain’in içerisinde anahtar kelime olmalı mıdır? Domain uzantıları SEO’yu etkileyen bir konu mudur? Kısacası SEO açısından domain önemli mi, gelin bu konuyu detaylıca inceleyelim.

SEO Açısından Domain Seçimi

SEO açısından domain kesinlikle çok önemlidir ancak muhtemelen sizin düşündüğünüz gibi değil. Neden mi? Anlatalım…

Bundan 2-3 yıl öncesine kadar anahtar kelimenizin domaininiz ile birebir aynı olması, sizi rakiplerinizin bir adım önüne taşıyabiliyordu ancak Eylül 2012’de Google bu konuya da son noktayı koydu. EMD (exact match domain) yani tam eşleme domain algoritması ile ilgili bir açıklama yapan Google: Artık zayıf içerikli websitelerin, EMD ile üst sıralara çıkmasının mümkün olmayacağını belirtti ve bu açıklama ile beraber Google sonuç sıralamalarında önemli değişiklikler gözlemlendi.

Bu konunun daha net akılda kalabilmesi için basit bir örnek vermekte fayda görüyorum…

Diyelim bahçe mobilyaları satan bir şirketiniz var ve bir domain arayışına girdiniz. Şans bu ya, bahcemobilyalari.com adresinin boş olduğunu fark ettiniz ve hemen bu domaini satın aldınız. Ne kadar da şanlısınız artık Google da bahçe mobilyaları aratıldığında ilk sırada siz çıkacaksınız ..! Şaka bir yana böyle bir durum söz konusu bile olamaz. Hatta bence bu tarz bir domain tercih edeceğinize, şirketinizin adını domain olarak tercih etmeniz daha mantıklı olacaktır.

Peki ne öneriyorum?

Domain tercihi sırasında SEO ve markalaşmayı ortak hedeflemeniz cironuzu çok daha fazla olumlu etkileyecektir. Domain tercihinde dikkat etmeniz gerekenler;

 • Mümkünse .com: .com uzantılı domain tercihi hem SEO açısından hem de markalaşma açısından önemlidir. Size önerim domain tercihinizi; .com, .net veya .com.tr olarak yapmanızdır.

Not: .com mu yoksa .com.tr mi sorusu da oldukça karşılaştığımız sorulardandır. Size bu konu ile önerim tercihinizi .com’dan yana kullanmanız. SEO açısından .com’un daha güçlü olduğu söylense de ben konuya markalaşma üzerinden bakıyorum ve ben de .com tercih etmenizi öneriyorum.

 • Akılda kalıcı olmak: Domain tercihinizi akılda kalacak şekilde yapmanız gerekir. Dolayısıyla tercih edeceğiniz domain,

  • Çok uzun olmamalıdır. Önerilen max uzunluk 15 karakterdir.
  • Çok fazla kelimeden oluşmamalıdır. Max 2 kelime tercih edebilirsiniz.
  • Kolay telafus edilebilir olmalıdır. Farklılık yaratacaksınız diye kimsenin adını söyleyemediği isimler tercih etmemelisiniz.
  • Karakter seçimi: Size önerim seçtiğiniz domain’de kesinlikle ingilizce karakterden başka bir tercihe gitmemeniz. Yani domainde ş,ğ,ü veya “-” gibi karakterler kullanmamalısınız.
  • Anahtar kelime: Eğer anahtar kelimeniz domaininizde geçiyor ve aynı zamanda kulağa da hoş geliyorsa o zaman tadından yenmez 🙂 örnek: seosozluk.com

Gördüğünüz gibi domain tercihi hem SEO açısından hem de markalaşma açısından oldukça önemlidir. Ancak SEO açısından çok kritik olan bazı durumlar var ki, onları anlatmadan yazımı sonlandırmak istemiyorum.

Daha Önce Kullanılmış Domain ve SEO

Domain seçiminin SEO üzerinde sanıldığı kadar etkisi yok derken daha önce kullanılmamış domainlerden bahsettiyordum. Ya satın aldığınız domain daha önce kullanılmışsa? O zaman çok dikkatli olmalısınız ve aşağıda sıraladığım konulara dikkat etmelisiniz!

 • Satın alacağınız domain daha önce banlanmamış olmalıdır. Bu kontrolü internetten sayısız ücretsiz araç ile yapabilirsiniz. Hatta domainin AdSense tarafından banlanma durumunu da kontrol etmelisiniz derim. (bannedcheck.com’u kullanabilirsiniz)
 • Satın aldığınız domainin daha önce hangi konu ile ilgili hizmet veren bir website için kullanıldığı da SEO açısından çok önemlidir. Yani daha önce ayakkabı satışı yapan bir siten için kullanılan domaini satın alıp, araba satacağınız bir site için kullanacaksanız bir kere daha düşünün derim. veya daha önce cinsel içerikli bir site için kullanılan domain size sıkıntı yaşatabilir. (waybackmachine ile websitelerin yıllar önceki görünümüne bile ulaşabiliyorsunuz)

 

Özetle…

SEO açısından domain seçimi önemli mi, kesinlikle evet ancak mutlaka domain satın alırken markalaşma konusuna da önem verin. Bence çok yakın bir tarihte domain isimleri SEO açısından hiçbir şey ifade etmeyecek dolayısıyla eğer kullanmayı düşündüğünüz domain başkası tarafından satışa çıkarılmışsa, bu kişiye boşu boşuna servet ödemeyin derim!

Haydi Kolay Gelsin!

5 YORUMLAR

  • Değerli yorumunuz için teşekkürler. Türkiye’de faaliyet gösteren en büyük eticaret sitelerinin büyük bir kısmı (yemeksepeti, hepsiburada, gittigidiyor) .com tercih ediyor ancak yine Türkiye’nin önde gelen şirketlerinde (bankalar, gazeteler vs…) de .com.tr’ye sıklıkla rastlıyoruz.

 1. Merhaba Emre bey benim size bir sorum olacak yanıtlarsanız çok mutlu olurum. Ben çocuk gelişimcisiyim bu alanda facebook sayfalarım var toplamda 1,5 milyonluk, bir site açtım yalnız başta düşünemediğim için sayfanın adı kadınlara yönelik ama içerik ve yazarlarımız çocuk üzerine pedagog, psikolog, doç. dr. gibi 9 yazarımız var adsenseye başvuru yaptık kabul edilmedi. Acaba sitenin ismi çocuk eğitimi vs olsa daha mı kolay olurdu bizim için. sitemizin günlük tekil ziyaretçisi 115 bin ve 10 bin arası organik de var facebook ve instagramdan gelen de var

 2. Emre abim sen turkiyenin en iyi seo yapanisin abim bi sitem var tenteizmir
  Bu siteye bi seo çalışması yaparmisiniz abim o sihirli ellerinle cok dua ederim sana

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here