Amazon, Reklamda Büyük Bir İlerleme Sağlayacak

Piper Jaffray’a göre Amazon’un reklam geliri önümüzdeki birkaç yıl içinde üç kattan fazla artacak.

Geçtiğimiz birkaç yıl boyunca, Amazon’un reklam işi sık sık bir uyuyan dev olarak konuşuldu. Şimdi ise dev uyandı ve harekete geçmeye hazır.

Analitikler, Amazon’un reklamcılık işine yeni başladığını söylüyor. Piper Jaffray’ın yatırımcıları için bir not, reklamın şirketin juggernaut bulut bilişim işini aşacağını düşünüyor.

Analist Michael Olson, Pazartesi günü yaptığı açıklamada, “2021 yılına gelindiğinde, reklamcılık faaliyet gelirlerinin AWS’yi (Amazon Web Hizmetleri) aşacağını düşünüyoruz.” Olson, reklam gelirinin 2021 yılında 15 milyar dolar olan AWS’ye kıyasla 16 milyar dolara ulaşmasını bekliyor.

Ürün aramadaki baskınlığı ise büyümeyi sürdürüyor. Olson: “Dünyanın en büyük ürün arama motoru olmanın avantajları var ve Amazon onları kullanmaya başladı” diye yazdı Amazon satıcıları ve müşterileri, Amazon.com’daki arama sonuçlarında, kullanıcılar platformdaki ürün ayrıntı sayfalarına yönlendiren reklamların artan yaygınlığını fark edeceklerdir.

Platformda, görünürlük ve satış için yarışan 5 milyondan fazla satıcı var. Burada satış yapan reklamverenler, ürünleri ile alakalı anahtar kelimeler satın alabilir ve platformda arama yaparken kullanıcılara ulaşabilir.

Ürün resimlerini ve derecelendirmeleri içeren ve doğrudan satıcıların ürün ayrıntı sayfalarına bağlantı veren reklam biçimleriyle sorgulama amacından yararlanmak, Amazon’un reklam işini hızlı bir büyüme yolunda belirlemiştir.

Amazon doğrudan reklam yayınlamıyor, ancak reklamcılık işi, “Diğer” segmentinde bildirdiği şeylerin çoğunu oluşturuyor.

Bu segment geçtiğimiz yıl istikrarlı bir şekilde büyüyerek 2018’in ikinci çeyreğinde 2.2 milyar dolar seviyesine ulaştı. 2017 yılında Amazon, “Diğer” kategorisinde toplamda 4,65 milyar dolar bildirdi.

Arama reklamları, reklam sunumlarından en fazla görünenleri oluştursa da, Amazon’un reklamcılık işi üç ana üründen oluşmaktadır.

Amazon Pazarlama Hizmetleri (AMS) : Amazon’daki satıcıların ürünlerini tanıtmak için yaptığı arama ağı reklamlarıdır. Üç arama reklamı biçimi vardır: sponsorlu ürünler, arama sonuçlarının en üstünde yer alan başlıklı arama reklamları ve ürün detay sayfaları, arama sonuçlarının ve hatta pazarlama gibi birçok yerde görüntülenen ürün görüntülü reklamları,  müşterilerine e-postalar.

Şirket son zamanlarda arama sonuçlarında beta test video reklamlarına başladı. Anahtar kelime hedefli video reklamlar, kullanıcıları Amazon tarafından barındırılan ürün ayrıntı sayfalarına veya özel açılış sayfalarına yönlendiriyor.

Amazon Media Group, Amazon, Kindle ve Fire TV ve daha geniş bir site ağı gibi özellikleriyle video ve ekran seçenekleri ile platformun içinde ve dışında markalara yönelik hizmetler sunuyor.

Amazon Reklam Platformu (AAP) adlı bir DSP, diğer sitelerde hedef kitlesine programlı erişim sunar.

Seçeneklerin fazla olması, reklamverenlerin nereden başlayacağını anlamasını zorlaştırabilir. Amazon’un AMG ve AAP teklifleri birçok markanın radarı altındadır. Amazon, bir Digiday raporuna göre bu ürünleri bir araya getirmeye çalışıyor.

Bu teklifler olgunlaşmaya başladıkça platform daha sağlam olacak ve daha fazla kampanya otomasyonunu destekleyebilir hale gelecek.

Amazon’un reklam işletmesi büyüdükçe reklamveren bütçelerinin nereden geldiğini – artan, ticari, dijital veya geleneksel reklam bütçeleri ve bunun dijital reklam ortamını nasıl etkileyeceği sorusu olacaktır.

2017’de Google, reklam gelirinde yaklaşık 94 milyar dolar bildirdi; Facebook, 40 milyar doların biraz altında olduğunu bildirdi.

 

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here