Amazon, 1 Trilyon Dolarlık Piyasa Değerine Ulaştı

Jeff Bezos, dünyanın en zengin insanlarından biri. Amazon da dünyanın en değerli şirketlerinden diyebiliriz.

Amazon, hisse senedi fiyatı bu sabah hisse başına 2.050.27 dolara ulaştığında, kilometre taşını geçerek bugün 1 trilyon dolarlık bir piyasa değerine ulaşan ikinci ABD şirketi oldu.

Amazon, uzun süredir Apple ile 1 trilyon dolarlık bir piyasa değerine ulaşan ilk ABD şirketi olmak için yarışıyordu. Apple, sadece 5 hafta önce 2 Ağustos’ta 1 trilyon dolarlık bir piyasa değerinin üzerine çıktı. Özellikle, her şirket bu noktaya ulaşmak için çok farklı stratejiler ve iş modelleri kullandı.

Trilyon dolarlık dönüm noktası, Amazon’un kendi yıllık satış etkinliği Amazon Günü’nde 100 milyonun üzerinde ürün satmasıyla yeni bir rekor kırması sonrasında sadece 50 gün sonra gerçekleşti. Bu olay aynı zamanda Amazon’u 900 milyar dolarlık bir piyasa değerine zorladı.

Amazon Prime Day’in (bu yıl yaklaşık 36 saat süren) genişletilmiş zaman çerçevesi, büyük olasılıkla şirketin daha yüksek satış rakamına katkıda bulundu ve bu da hisse senedi fiyatını daha da yükseltti. Bu, web sitesinin Prime Day zamanında müşterilere hata mesajları göndermesine rağmen birçok kişi ürün almaya çalıştı.

En başından beri, online perakendenin yüzünü değiştirmek için çabaladı. Şirket, 1994 yılında sadece bir internet kitapçısı olarak başladı, ancak şimdi dünya çapında müşterilerine binlerce ürün sunuyor. Amazon Web Services ve Amazon Logistics’in başarısı da şirketi yeni boyutlara taşıdı.

Ayrıca, 2014 yılında akıllı telefon pazarına Fire Phone ile girmeyi denediğini ve sonuçta başarısız olduğunu belirtmek gerekir. Bununla birlikte, şirket diğer tüketici teknoloji kategorilerinde büyük bir başarı gösterdi. Amazon Echos ve Alexa, ev aletleri alanında tüketicilerle muhteşem bir bağ kurdu. Diğer akıllı cihazlar için bir platform görevi gördü.

Geçen yaz, Whole Foods’u 13,7 milyar dolara satın aldığını ve market işine geçtiğini de belirtmeliyiz. Mağazalar önemli indirimler gördü. Amazon ayrıca Amazon Locker alma ünitelerini kurmak için konumları kullanıyor.

1 trilyon dolara ulaşma, Amazon için uzun ve dolambaçlı bir yol oldu. Şirket bu önemli kilometre taşına ulaşma yarışında Apple’a kaybetmiş olsa da, şirketin yakın gelecekte daha iyi başarılara imza atacağından eminiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here