Amazon Reklam Özelliği Nasıl Çalışır?

Amazon’da üç gösterge paneli vardır ve her biri farklı bir özelliği içerir. İşte Satıcı Merkezi, Reklam Konsolu ve Amazon DSP hakkında bilmeniz gerekenler:

Amazon Satış Özelliği, Amazon’un satış için belirli bir kampanyaya kredi vermesidir. Örneğin, bir kullanıcı reklamlarınızdan birini tıkladığında ve 7 veya 14 gün gibi belirli bir süre içinde bir ürün satın aldığında, “satış” kampanyanıza atfedilir.

Amazon’da reklam vermek için kullanabileceğiniz üç farklı gösterge paneli vardır.

Satıcı Merkezi, 3P olarak bilinen veya gösterge panosunda üçüncü taraf satıcıları kullanır.

Reklam Konsolu, önceden Amazon Marketing Services (AMS) veya gösterge panosu satıcıları kullanıyor. (1P / birinci taraf satıcılar)
Amazon DSP, eskiden Amazon Reklam Platformu (AAP), Amazon Media Group (AMG) tarafından yönetiliyor. Not: Amazon DSP, AMG’nin yönetilen servisi aracılığıyla sunulmaktadır. Ayrıca, belirli acente ortakları tarafından self servis bir araç olarak veya doğrudan üst düzey, büyük bütçeli reklamverenlere de sunulmaktadır.
Amazon, kullandığınız platforma bağlı olarak özelliği farklı izler.

Amazon Reklam

Satıcı Merkezi Özelliği

Amazon Reklam: Sponsorlu Ürün (SP) Kampanyaları

Satış özniteliği 7 günlük bir tıklama özniteliği penceresinde ölçülür. Yani, bir kullanıcı bir reklamı tıklarsa, 7 gün sonra geri gelir ve ürünlerinizden birini Amazon markanızdan satın alırsa satışı o kampanyaya bağlar.
Satışlar, yalnızca kullanıcının tıkladığı son reklamla ilişkilendirilir.
Not: Ürün ASIN hedefleme özelliği, SP ile aynı kurallara tabidir.

Amazon Reklam: Sponsorlu Marka Reklamı (SBA) kampanyaları:

Satışlar, 14 günlük tıklama atıf penceresinde görünmektedir.
Satışlar, yalnızca kullanıcının tıkladığı son kampanyaya atfedilir.

SBA’lar Amazon’un “Brand Halo” satış özelliğine ne diyor? Bunun anlamı, kullanıcı reklamınızı tıklarsa ve üzerinde SBA reklamınızda yer alan bir ürün değil, üzerinde marka adınız olan bir ürün satın alırsa, Amazon satışını o kampanyaya bağlar.

“Brand Halo” çok zorlaşıyor. Marka isimlerinizin farklı varyasyonlarını içeren bir markaysanız Amazon, markanız altında ürün satan Amazon’da herkes tarafından yapılan satışlar da dahil olmak üzere, bu markalardan herhangi bir satıştan kaynaklanacaktır.

Örneğin, burada Mattel’in sahip olduğu iki oyuncak var. Biri “Mattel”, diğeri “Mattel Games” markasına sahiptir. Bu ürünlerin her ikisi de tek bir kampanyadaysa, Amazon herhangi bir satışı EITHER markası olan herhangi bir ürüne atfeder. Öyleyse, eğer Mattel “Mattel Oyunları” ndaki performansı görmek isterse, Mattel bu durumda bunu yapamazdı, çünkü Amazon’daki herhangi bir Mattel markalı ürün hakkında veri toplayabiliyordu…

Brand Halo, Disney Princess gibi lisanslı markalar için daha da karmaşıklaşıyor. Pek çok farklı şirketin markaları Disney Prenses çevresinde ürünler yapma haklarını lisanslıyorlar.

Aşağıdaki üç örnekte, bu ürünlerin her birinin teknik olarak Disney Prenses ürünleri olduğunu ancak ilgili marka adlarının farklı olduğunu görebilirsiniz: “Disney”, “Hasbro” ve “Lego”. Eğer Disney bu üçü hedefleyen bir reklam sunacaksa ürünleri, Amazon, üç markanın EITHER’INDA HERHANGİ bir ürün için bir tıklama yapıldıktan sonra bir satış yapacaktır. Bunun anlamı eğer biri bir Disney Princess reklamına tıklarsa, bu ürünlerle birlikte ve daha sonra bir Minecraft Lego seti satın aldıysa, Amazon, Minecraft’ın Disney ile hiçbir ilgisi olmasa da satışı Disney’in reklamına bağlar. Bunun nedeni Minecraft ürününün içinde “Lego” marka adı bulunmasıdır.

Reklam Konsoluna Atıf, Eskiden AMS


Bilmeniz gereken ilk şey, reklam konsolunun özniteliğinin, reklam türlerinin çoğunun aynı olmasına rağmen, Satıcı Merkezi’nden farklı olmasıdır.

Amazon Reklam: Sponsorlu Ürün Kampanyaları

Reklam panosundaki tüm birimler Amazon’un Brand Halo özelliği üzerinde çalışıyorlar, Seller Central’da ise yalnızca Sponsorlu Marka Reklamları Brand Halo’da çalışıyor.

Reklam Merkezi, Satıcı Merkezi’nde olduğu gibi 7 günlük tıklama özelliği yerine, 14 günlük tıklama özelliği ile çalışır. Marka Halo atıfları burada geçerlidir.

Ürün Teşhir Reklamları

Amazon Reklam: Sponsorlu Marka Reklam Kampanyaları

Satıcı Merkezi ile aynı 14 günlük tıklama özelliği.
Brand Halo, Satıcı Merkezi’nde olduğu gibi burada da geçerlidir, ancak aynı zamanda şunları içerir:
EITHER Amazon ürünü gönderip sattığında, markanızdaki ürünlerden yapılan satışlar veya diğer satıcılar ürününüzü satar. 14 günlük bir tıklama özelliği ile ölçülmüştür. Amazon’un Brand Halo özelliği burada geçerlidir.

Terfi olursa ne olur?

Satıcı Merkezi’nde veya Reklam Konsolu’nda, özellik aynı şekilde değerlendirilir. Müşteri ödeme aşamasına girmeden önce uygulanan tüm indirimler uygulanır ve atfedilen reklam gelirinden çıkarılır. Ancak, ödeme işlemi sırasında indirim yapılmışsa, Amazon yine de perakende satış fiyatını satış olarak bildirir. İşte bir örnek:

Reklam verdiğiniz öğenin 100 ABD doları olduğunu varsayalım. Satarsa, Amazon 100 dolarlık bir satış rapor eder.Diyelim ki 15 dolar indirim kuponu (ön ödeme indirimi) çalışıyor ve müşteri bunu tıklattığını varsayalım. Amazon 85 dolarlık satış bildirdi. Bu durumda, indirim hesaba katılmıştır.

Diyelim ki 15 dolarlık bir PROMOSYON KODU çalışıyor (ödeme indirimi) ve müşteri uyguladı. Amazon hala 100 dolarlık bir satış rapor ediyor. Bu durumda, indirim hesaba katılmamıştır.

Amazon Reklam: Amazon DSP, eskiden AAP

Amazon’un satışları, Amazon’un görüntülü reklamcılık platformu olan DSP platformunda göstermesinin birkaç farklı yolu vardır.

Öncelikle, Amazon’da satılan bir ürünün reklamını yapıyorsanız, reklam harcaması getirinizi ölçmek için iki tür raporlama ölçümü veya değeri vardır: Ürün Satışları ve Toplam Satışlar.

Ürün Satışları, yalnızca dönüşüm izleme amacıyla Amazon’a sağladığınız ASIN’leri izler. Burada uygulanan NO Brand Halo atıfı yoktur. Amazon şu anda, size ait olduklarını doğrulamak için kendilerine verdiğiniz ASIN’lerin listesini manuel değişitirmek zorunda.

Dikkat edilecek diğer bilgiler:

Ürün Satış ölçüsü, 14 günlük bir görüntüleme özniteliği penceresinde hesaplanır. Bu, reklamın yalnızca ekranda görünmesi gerektiği, aslında tıklanması gerekmediği anlamına gelir. Kullanıcının bu reklamı gerçekten görüp görmediği, gösterim, “görünüm” olarak kabul edilir.

Görüntülenebilir gösterimler, Medya Derecelendirme Konseyi’nin (MRC) görüntülenebilirlik standartlarına dayanmaktadır. 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere, görüntülü reklamın yalnızca yüzde 50’sinin bir satışın atfedilebilmesi için bir saniye veya daha fazla görüntülenmesi gerekir. Ayrıca, bir videonun yalnızca yüzde 50’sinin bir satışın atfedilmesi için iki saniye veya daha uzun bir süre boyunca görüntülenmesi gerekir.
Tekilleştirme geçerlidir: yani bir DSP reklamı gördüler, ancak bir SP reklamını tıkladılarsa, SP, DSP’yi değil satış kredisini alacaktır.

Toplam Satışlar, dönüşüm takibi için Amazon’a sağlanan ASIN’lerin satışlarını ve izlenen ASIN listesine dahil edilen marka adlarından gelen tüm Brand Halo satışlarını izler. Dyson, Amazon’a tüm ASIN’lerinin bir listesini verecekse ve hepsinde marka alanında “Dyson” adı varsa, Toplam Satış değerleri temiz olmalıdır. Bir marka, yukarıda bahsettiğimiz lisanslı marka örneği gibi, 10 farklı marka adıyla bir ASIN listesi verdiyse, Amazon listede olmasaydı bile, HERHANGİ BİR satışına atıfta bulunacaktı. Dikkat edilecek diğer bilgiler:

Toplam Satış, 14 günlük bir görüntüleme özniteliği penceresinde hesaplanır. Tekilleştirme geçerlidir. Amazon DSP ile, Amazon dışında trafik gönderen reklamlar da yayınlayabilirsiniz. Reklam kampanyasına atfedilen dönüşüm sayısını ancak dolar tutarını veya türünü izlemeyin. Aynı 14 günlük nitelik geçerlidir.

Bir Makale Daha?

Hepsiburada Mağaza Açma İçin Bilmeniz Gerekenler

Hakkında Banu Öztürk

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği mezunu olan Banu Öztürk, yazmaya, araştırmaya ve gezmeye meraklıdır. Mezun olur olmaz iş hayatına atılmıştır. İçerik üretmekten büyük keyif alır. İçerik Editörlüğü ve Sosyal Medya üzerine yoğunlaşmıştır. İçerik, onun için sadece sözcüklerden ibaret değildir…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir