Zuckerberg: Instagram ve WhatsApp’a Söz Vermişti

Mark Zuckerberg, Instagram ve WhatsApp’ın vaat ettiği şeyi yıkıyor: Hepsine hükmedecek tek bir sistem kurarak bağımsızlıklarını yok ediyor.

Facebook kurucusu, New York Times’a onayladığı gibi, Messenger, WhatsApp ve Instagram’ın arka uçlarını kendi sosyal ağınınkiyle daha da yakınlaştırmayı planlıyor.

Bu birleştirme, herkesin uygulamalar arasında mesaj göndermesini kolaylaştırmak gibi milyarlarca kullanıcının yararına olabilir. Ancak Zuckerberg’in, bir zamanlar tam bir özerklik vaat ettiği hizmetlere olan tutkusunu sıkılaştırdığının da en büyük işareti.

Facebook’a olan güvenin tüm zamanların en düşük olduğu ve Silikon Vadisi’nin kurucuları arasındaki kötü söylentileri ile doluyken Facebook CEO’su en önde gelen uygulamalar üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmak istiyor.

Sosyal ağ için çok yıllı, çok büyük bir taahhüt. Rapordan:
Bu çabaya katılan dört kişi tarafından açıklanan hamle, binlerce Facebook çalışanının WhatsApp, Instagram ve Facebook Messenger’ın en temel seviyelerde nasıl çalıştığını yeniden yapılandırmasını gerektiriyor. Her üç hizmet de bağımsız uygulamalar olarak çalışmaya devam ederken temel mesajlaşma altyapılarının birleştirileceğini belirtti. Facebook bu yılın sonuna kadar veya 2020 başlarında tamamlamayı planlıyor …

Zuckerberg, tüm uygulamalara uçtan uca şifrelemeyi dahil etme emri verdi. Mesajların, konuşmaya katılanlar dışındaki herkes tarafından görüntülenmesini önleyen önemli bir adım. Değişiklikler yürürlüğe girdikten sonra, bir Facebook kullanıcısı, örneğin sadece bir WhatsApp hesabı olan birine şifreli bir mesaj gönderebilir. Şu anda, uygulamalar ayrı olduğu için bu mümkün değil.

Gelecek yıldan itibaren, Messenger, WhatsApp ve Instagram aynı altyapı üzerinde çalışacak. Yıllarca süren bir mühendislik çalışmasına ihtiyaç duymanın yanı sıra, bu hizmetleri kullanan 2,5 milyardan fazla insan için öngörülemeyen çıkarımlar olabilir. Ayrıca güvenlik ve düzenleme ile ilgili sorular da gündeme getirmektedir.

Bu hareket aynı zamanda Instagram’dan Kevin Systrom ve WhatsApp’dan Jan Koum’un ayrılmalarını da gün ışığına çıkarıyor. Çünkü bu Zuckerberg’in bir zamanlar kendilerine ve kullanıcılarına yapmaya niyeti olmadığı konusunda taahhüt ettiği türden bir şeydi.

2012 yılında, 1 milyar dolarlık Instagram alımını ilk kez açıkladığında Zuckerberg, fotoğraf paylaşım uygulamasını bağımsız tutma sözü verdi. CEO, “Her şeyi Facebook’a entegre etmeye çalışmak yerine, Instagram’ın güçlü yönlerini ve özelliklerini koruma ve geliştirme konusunda dikkatli olmalıyız.”

Benzer şekilde, Facebook, WhatsApp’ı 19 milyar dolara satın aldığında, iki şirket WhatsApp’ın sosyal ağdan bağımsız kalacağı konusunda kararlıydı.
Kurucu Jan Koum, “WhatsApp özerk kalacak ve bağımsız olarak çalışacak,” dedi. “Şirketimizi, vizyonumuzu ve ürünümüzü her zaman tanımlayacak temel ilkelerden ödün vermemiz gerekirse iki şirketimiz arasında bir ortaklık olmazdı.”

Systrom ve Koum’un ikisi de uzun zamandır Zuckerberg teğmenleriyle değiştirildi. Her ikisinin de bağımsızlık konusunda Zuckerberg ile çarpıştığı söyleniyor.

Geçen yıl Instagram’ın büyümesi patladığında, her zamankinden daha fazla Facebook bağlantısı gördük. Uygulama, platformlar arası bildirimleri denedi ve uygulamasına geri Facebook’a giden önemli bağlantıları yerleştirdi.

Instagram’ın kurucularının, Facebook’un fotoğraf paylaşım uygulamasından fotoğraflarını yayınladıkları zaman Instagram’daki referanslarını kaldırmalarından Facebook’ta korkutuldukları bildirildi.

WhatsApp için işler daha kötü. Artık sadece reklamlar ve iş mesajlaşma özellikleri değil, aynı zamanda Koum’un kurucu ortaklarından biri “Kullanıcılarımın gizliliğini sattım” diyerek kayda geçti.

WhatsApp ve Instagram hala teknik olarak bağımsız hizmetlerdir. Her birinin kendine ait bağımsız bir uygulaması vardır ve her ikisini de Facebook hesabı olmadan da kullanabilirsiniz.

Bu hizmetler üzerinde çalışanlar için, mevcut teknik altyapılarını Facebook ile birleştirme konusundaki uzun yıllardır süren bir proje, övgüye değer bağımsızlıklarıyla ilgili net bir mesaj gönderiyor: O günlerde bitti.

Hakkında Banu Öztürk

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği mezunu olan Banu Öztürk, yazmaya, araştırmaya ve gezmeye meraklıdır. Mezun olur olmaz iş hayatına atılmıştır. İçerik üretmekten büyük keyif alır. İçerik Editörlüğü ve Sosyal Medya üzerine yoğunlaşmıştır. İçerik, onun için sadece sözcüklerden ibaret değildir…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Zamanların En Çok Satan Wordpress Temaları

X