AdWords Raporu Nasıl Hazırlanır?

Daha önce SEO raporu nasıl hazırlanır, anlatmıştık. Bugünkü konumuz AdWords raporu hazırlanma süreci ile ilgili olacak.

Haydi başlayalım…

Google AdWords, dünyanın en büyük online reklam mecrasıdır ve bu platform, birçok işletmenin en kötü zamanında can simidi olmaktadır. Tabii ki iyi yönetildiği taktirde. Eğer AdWords reklamları yanlış yönetilirse, bu sefer durum tam bir kabusa dönüşebilir.

Anlatayım…

AdWords Bağlantısı

AdWords raporunu hazırlayabilmek için öncellikle AdWords hesabımız ile Google Analytics hesabınızı bağlamanız gerekir. Böylelikle AdWords reklamlarından gelen kullanıcıların davranışlarını detaylıca inceleyebiliriz.

adwords raporu

Yapmanız gerekenler,

 1. Google Analytics hesabımıza giriyoruz,
 2. Yönetici menüsünün altından AdWords bağlantısını tıklıyoruz.
 3. Yeni bağlantı grubu diyoruz.
 4. AdWords hesabımızı bağlıyoruz.

Artık tüm AdWords datasını Google Analytics’te görebileceğiz. Eğer bir sebepten ötürü bu AdWords bağlantısını yapamıyorsanız (örn: Google Analytics hesabının yöneticisi siz değilseniz), o zaman UTM kullanımına ihtiyacınız olacak.

UTM konusunu da anlatayım…

UTM Kullanımı

UTM kullanımı ile sayfanızın URL’sine parametre ekleyerek Google’ı bir bakıma bilgilendiriyor, datanızın Google Analytics hesabınızda gözükmesini sağlayabiliyorsunuz.

adwords raporu utm oluşturma

Yapmanız gerekenler,

 1. Google URL oluşturucuya giriş yapıyoruz.
 2. URL oluşturucu formunda yer alan
  1. Web sitesi URL’si kısmına: sayfanızın URL’sini
  2. Kampanya Kaynağı kısmına: google
  3. Kampanya Aracı kısmına: tbm
  4. Kampanya içeriği kısmına: reklam grubunuzun adı
  5. Kampanya adı kısmına: kampanya adınızı yazıyorsunuz.

örnek URL şu şekilde oluşuyor:

https://www.seosozluk.com/?utm_source=google&

utm_medium=tbm&utm_content=reklam-grubu

&utm_campaign=kampanya-adi

Datayı Google Analytics hesabımıza aktardığımıza göre, artık AdWords raporunu hazırlamaya başlayabiliriz.

AdWords Raporu

AdWords raporunda kullanacağımız başlıkları ve anlamlarını inceleyelim:

Oturum: Sayfalarınıza belirli bir zaman aralığında kaç defa girildiğini gösterir. Yani ödediğiniz AdWords ücreti karşılığında sitenize kaç müşteri geldiğini öğreneceksiniz.

E-ticaret Dönüşüm Oranı: Dönüşüm sayısı / Oturum sayısı. Yani örneğin sitenize 100 kere girilmesine karşın, 1 kere satış gerçekleşirse, eticaret dönüşüm oranı %1 olacaktır. Bu oran raporun en değerli metriğidir ve zaman içerisinde bu oranın mutlaka yükselmesi beklenir. Dolayısıyla AdWords dönüşüm kodlarının mutlaka ilgili sayfalara eklenmesi gerekmektedir.

İşlem Sayısı: Belirlenen dönemde kaç kere sipariş verildiğidir.

Gelir: Satışlarınızdan kazandığınız para.

Maliyet: AdWords’e ödediğiniz ücret. Bu veriyi Google AdWords hesabından alacağız.

Maliyet/Gelir: AdWords’e ödeyeceğiniz tutarı, kazancınıza bölerek elde ettiğiniz oran. Bu oranda oldukça önemlidir. AdWords ile amaçlanan, minimum maliyetle maksimum gelir sağlayabilmek olmalıdır. Bu veriyi kendimiz hesaplayacağız.

Ortalama Basket Değeri: Ortalama bir siparişin ne kadar olduğu. Yani sitenizden iki kişi satın alma yaparsa ve ilk sipariş 1000tl ikinci sipariş 2000tl ise, ortalama basket değeri 1500tl olacaktır. Bu veriyi kendimiz hesaplayacağız.

Sipariş Maliyeti: Bir siparişin oluşması için harcanan para. Giderinizi işlem sayısına bölerek, sipariş maliyetini bulabilirsiniz. Zaman içerisinde bu oranın düşmesi beklenecektir. Bu veriyi kendimiz hesaplayacağız.

Üye Sayısı: Web sitenizden sadece satış değil ayrıca üye kazanımı da hedefliyorsanız, üye sayısı sizin için önemli bir metrik olacaktır. Hedef 10, üye sayısını göstermektedir.

Hemen Çıkma Oranı: Sayfanıza gelen kullanıcıların farklı bir sayfanızı ziyaret etmeden sitenizden ayrılma sayısını verir. Hemen çıkma sayısının, oturum sayısına bölünmesi ile hesaplanır. Bu veriyi kendimiz hesaplayacağız.

Gördüğünüz gibi yukarıda saydığım verilerin nerdeyse tamamını Google Analytics’ten, sadece bir tanesini de Google AdWords hesabından alacağız. Sadece basit bölme işlemi ile manuel hesaplamaları, excelde siz de kolaylıkla yapabilirsiniz. AdWords raporu SEO raporuna göre biraz daha karmaşık galiba, ama yine de pek zor değil 🙂

Aşağıdaki tabloyu aynı yukarıda belirttiğim gibi Google Analytics hesabınızın özelleştirme sekmesinin altından yeni özel rapor ekle diyerek oluşturuyoruz. Filtreye google/cpc koymayı unutmuyoruz.

adwords raporu google analytics ayarları

Raporu hazırladıktan ve bilgisayarınıza indirdikten sonra basit bir excel tablosu karşınıza çıkacaktır. Aşağıdaki formata ulaşabilmek için biraz excel bilmeniz gerekebilir.

Yukarıda da belirttiğim gibi AdWords maliyeti haricindeki tüm verilere Google Analytics’ten ulaşabiliyorsunuz. Bazı başlıklar için sadece basit bir bölme işlemi kullanmanız gerekecek. Belirttiğim tanımlamalardan bu hesaplamaları nasıl yapacağınızı zaten anlayacaksınız.

adwords raporu excel

Aslında makalemi burada sonlandıracaktım ancak AdWords maliyetlerini nasıl alabileceğini göstermeden konuyu kapamak içime sinmedi.

AdWords Giderleri

adwords-maliyet-tablosu

AdWords giderlerini Google AdWords panelinden basitçe alabiliyorsunuz. Yapmanız gerekenler,

 • İstatistik sekmesine girmek,
 • İlgili tarih aralığını haftalık seçmek.

İşte bu kadar basit 🙂

Bir Makale Daha?

Adwords Günlük Bütçe Ne Kadar Olmalı?