Google’dan Önemli Algoritma Güncellemesi – Hacklenen Siteler

Bugün Google’ın resmi sitesinden web masterlara ve SEO uzmanlarına çok önemli bir duyuru yapıldı. Yapılan duyuruya göre;

Google, hacklenen siteleri hedefleyen bir dizi algoritma güncellemesi başlattı. Kullanıcıları aldatmaya yönelik, virüs indirtmeye çalışan, porno içerik sunan, sadece trafik çekmek için kurulan veya illegal ilaç tanıtımı yapan sitelerin, Google’ın bu algoritma güncellemesinden nasibini alacağı iletildi.

Web site sahiplerinin gerekli önemleri almaması, internet kirliliğine yol açmakta ve kötü niyetli kişilerin bu siteleri ele geçirmelerine neden olmaktadır. Bu siteler arasında devlet siteleri, üniversiteler, küçük veya büyük işletmeler de yer alabiliyor. Bu sitelerin zayıflıklarından yararlanan hackerlar ise, sitelerin sayfalarına virüs bulaştırıp, kendi siteleri için trafik sağlayabiliyorlar.

Google, bu konunun önüne geçebilmek için oldukça kararlı olduğunu iletti. 🙂

Yapılacak bu algoritma güncellemesi ile webteki sitelerin yaklaşık %5 i etkilenecek. Google bu çalışma ile arama motoru sonuçlarında çok daha iyi sayfaların üst sıralarda çıkması hedeflemektedir. (Bknz: Google’da ilk sayfanın önemi)

google hack algoritma

 

Aslında bu güncelleme bence kesinlikle gecikmiş bir çalışma. Google gibi dünyanın en büyük arama motorunun sunduğu birçok sonuçta; hacklenmiş veya zararlı sitelerin çıkmasına akıl sır ermiyordu zaten. Önümüzdeki günlerde konunun ne kadar büyük bir etki yaratacağını hep beraber göreceğiz.

Hacklenmekten Korunmanın Yolları

Eğer web sitenizin hacklenmesini istemiyorsanız aşağıdaki konulara çok dikkat etmeniz gerekir.

1 – Yazılımınızı Güncel Tutun

Web sitenizin yazılımının güncel olması, bir web sitenin hacklenmesinin önündeki en büyük engeldir. Eğer bir sitede bir açık varsa, usta bir hacker kolaylıkla o sitenin içerisine girip siteye zarar verebilir.

Eğer WordPress, Tumblr, Joomla gibi platformaları kullanıyorsanız mutlaka temanızı ve eklentilerinizi güncel tutmalısınız. Ayrıca almayı düşündüğünüz temayı ücretsiz indirmenin yollarını aramayın çünkü indirdiğiniz kaynaklar, planlı bir saldırı için bu hizmeti size sunuyor olabilir.

 

2 – Giriş Bilgileri

Yönetici paneline giriş bilgilerini dikkatli seçin ve kimseyle paylaşmayın.

Hacklenen birçok web sitenin ortak özelliği, özensizce seçilmiş şifre veya parolalardır. “123456”, admin, sifre, password gibi kolaylıkla tahmin edilebilecek şifrelerden uzak durun.

Ayrıca yönetici paneline giden URL’i, hata mesajlarında dahil, sitenizin herhangi bir yerinde belirtmeyin. Zararlı botların devamlı şifre üretmesini bu çalışmayla engellemiş de olursunuz.

 

3 – Dosya Yükleme

Eğer web sitenizde dosya yükleme özelliği varsa bu konuya ekstra önem göstermelisiniz.

Web sayfalarında bulunan dosya yükleme seçenekleri, aslında web site sahipleri için önemli tehditler oluşturmaktadır. Resim dosyalarını uzantılardan ayırt edebilirsiniz ancak diğer dosya formatları için mutlaka çok tedbirli davranmalısınız.

 

4 – SSL Sertifikası

SSL sertifikaları, İnternet ortamında güvenlik sağlayan bir protokoldür. Müşterilerinizin veya kullanıcılarınızın bilgilerini veritabanından çekerken SSL kullanmak oldukça akılcıl bir çözüm olacaktır.

SSL kullanımının arama motoru sonuçlarını etkilediği de bilinmektedir dolayısıyla bu sertifikanın kullanımı ile hem müşterilerinizin güvenliğini sağlamış olacak hem de arama motoru sonuçlarında sitenizin yükselmesini sağlayacaksınız.

 

5 – Güvenlik Eklentileri

İster WordPress kullanın ister Magento, mutlaka web sitenizin güvenliğini sağlayacak kaliteli eklentiler kullanın.

Özellikle WordPress kullanıcıları için Wordfence eklentisini kesinlikle öneririm. Birçok zararlı yazılımı ve botu engelleyen bu eklentinin ücretsiz versiyonu da mevcut.

 

Haydi Kolay Gelsin!

2 YORUMLAR

  1. Merhaba,
    Yazınızı r10’dan gördüm. Bu güncellemeyi destekliyorum. Ancak bir şeyi de söylemeden edemeyeceğim. Bu güncelleme malesef sabah,hürriyet ve benzeri haber sitelerinde hiç etkili olmayacak gibi. Tamamen kullanıcıyı aldatmaya yönelik çalışmaları halen devam ediyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here