2021 Yılı için SEO Tahminleri

Her yıl, bir sonraki sene için yapılan geleneksel SEO tahminlerine hoş geldiniz 🙂 Hiç vakit kaybetmeden tahminlerimizi yapmaya başlayalım.

1 – Voice Search

Voice search aslında 2-3 senedir trendi oldukça artan bir arama modeli. Gerek arama motorları gerekse akıllı cihazlar üzerinden yapılan sesli aramalar, SEO dünyasını da yakından ilgilendiriyor aslında.

Peki normal arama ile voice search arasında ne gibi temel farklılıklar var?

Voice search aslında kullanıcıların kendilerini daha özgür ifade edebildiği bir model. Özellikle aramlarda yapılan fazla kelime kullanımı işin DNAsını direkt etkiliyor. Ayrıca kullanıcılar Google arama kutucuğunun otomatik doldurma özelliğinden de uzaklaşmış oluyor.

Voice search konusunda SEO çalışması uzun kuyruklu anahtar kelimeler üzerinden yapılmalıdır. Yani içeriklerinizde hedef anahtar kelimelerin birçok farklı türüne yer vermelisiniz. Uzun kuyruklu anahtar kelimeler hakkında daha detaylı bilgi için >> https://www.seosozluk.com/website-trafiginizi-arttirabilmenin-en-basit-yolu-long-tail/

2 – Video

Özellikle yeni nesilin olmazsa olmazı videolar. Uzun ve sıkıcı metinler yerine 40 saniyelik bir video çok daha fazla işe yarayabiliyor.

Video çekiminin biraz zahmetli olmasından ötürü özellikle eticaret üzerinden satış yapan firmalar için bu konu ile ilgili hala bir fırsattan bahsetmek mümkün.

Peki bu SEO konusunda ne işe yarayacak?

Videolara olan talebin artışını en rahat takip edebilecek şirket kuşkusuz Google’dır. Dolayısıyla içeriğinizi video ile zenginleştirmeniz, Google arama sonuçlarında rakiplerinize karşı üstünlük sağlamanızı sağlayacaktır. Özellikle sattığınız ürünler için sayfalara video eklemek, organik trafiğinizi gözle görünür oranda arttıracaktır.

3 – Backlink

Lanet olası backlink 🙂 Tam bir kapalı kutu olsa da, ne yazık ki hala gücünü korumaya devam ediyor. Belki seo sözlük üzerinden milyon kere açıklamışımdır ama bizi ilk defa takip edecekler için tekrar açıklamak istiyorum.

Her backlink işe yaramaz. Yaramayacağı gibi web sitenize zarar da verebilir. Dolayısıyla yapacağınız backlink çalışmasını olabildiğince doğal bir şekilde ve kaliteli web siteler üzerinden yapmalısınız. 100 TL’ye 20 backlink, 50 sosyal imleme ile olacak bir iş değil bu ne yazık ki…

Backlink konusunda farklı bir kaynak da okumak isterseniz; Can Cankıran’ın backlink ile ilgili yazdığı makaleyi okuyabilirsiniz.

4 – İçerik Güncelleme

Gerek kendi projelerimizde gerekse danışmanlık hizmeti verdiğimiz projelerde içerik güncellemesinin her geçen gün daha da önemli olduğunu fark ediyoruz. Özellikle içerik hizmeti sunan blog/portal gibi platformlarda içerik güncelleme oldukça etkili.

Peki içerik güncelleme nasıl yapılmalıdır?

Öncellikle web sitenizin haritasını çıkarmalısınız. Hangi sayfalarınız aktif, trafik hangi sayfalarınıza geliyor vs…Sonra benzer içerikleri gruplamalısınız. Yani aynı konu hakkında birden çok içerik hazırladıysanız, bu içerikleri birleştirebilir, canonical veya 301 yöntemleri ile yönlendirmelisiniz. Kalan içeriklerinizi de güncellemeli ve zenginleştirmelisiniz. Bu içerikleri güncel içerikler ile değiştirebilir ya da içeriklerinize video veya görsel ekleyebilirsiniz.

Özellikle Google sıralamalarında 2. veya 3. sırada olan içeriklerinizi mutlaka güncelleyin derim. Google 1. sıranın aldığı trafiği görünce oldukça şaşıracağınızı düşünüyorum.

Hakkında Emre Tonguç

SeoSozluk.com'un kurucularından Emre, işletmelere SEO, AdWords, PPC ve E-Ticaret konularında danışmanlık hizmeti vermektedir. İçinde arama motoru geçen her konu onun için tam bir tutkudur.

5 comments

  1. Peki kaliteli backlink alabileceğimiz sitelerin listesi var mı?

  2. 2022 yılı için bir yorumunuz var mı? Hala aynı mı değerli olan şeyler. SEO’da yeniyiz ve sizin gibi değerli kaynaklardan bilgi alıyoruz. 🙂

  3. Web sitemi 2022 ağustosta kurdum. Kendi kurumsal firmamız için kurmuştum ve istediğim kelimelerde 1. sıraya kadar taşımıştım. Son birkaç güne kadar öyleydi en azından. Örneğin sitem belirli bir kelimede 1. sıradayken ertesi gün baktığımda 9.sıraya kadar gerilemişti. Backlink azalması vs. yoktu . Sadece baktığım kadarıyla bir web sitesi ekim 2022 de benim sitemin ana sayfasından (sıralamada gerileyen sayfa) birkaç cümle çalmış. Acaba google web sitemi kopya içerik kullanıyor konumuna düşürmüş olabilir mi ? . İncelemek isterseniz web sitem : https://www.bysatlasreklamtabela.com/

  4. bilgilendirici bir yazı teşekkürler, hala takip ettiğimiz bir yazı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir