2020’de Gerçekleşecek Pazarlama ve Reklam Sektöründeki Değişimler

2018 yılı pazarlama ve reklam sektörünün en önemli dönem noktalarından biri olacak gibi görünüyor. Geleneksel reklam sektörünün önüne geçen dijital reklamcılık ve pazarlama 2020 yılının en önemli mesleklerinden biri oluyor. Dünyaca ünlü markalardan tutun da yeni girişimciler bile dijital pazarlama ve reklam sektörünün nimetlerinden yararlanıyorlar. 2018 yılının en önemli gelişmelerinden biri sosyal medyanın yükselişi ve reklam sektörünün çoğunlukla sosyal medyaya kayması oluyor. Bazı ülkelerde televizyon reklamcılığının bile önüne geçen sosyal medya reklamları, viral reklamlar ve YouTube reklamları markaların tanınmasına ve hedef kitleye ulaşmasına yardımcı oluyor. Gelişen teknolojiyle birlikte insan zekasına yetişebilen teknolojik cihazlar ve akıllı telefonlar pazarlama sektörünün geleneksel ilerleyişini durdurarak bu sektörü tamamen dijital dünyaya doğru sürüklüyor. Pazarlama ve reklamcılık sektörü 10 sene öncesinden çok daha farklı bir yerde konumlanıyor. Her şeyin bilgisayar ortamına geçiş yaptığı bu dönemde bu sektörlerde kendinize bir yer arıyorsanız öncelikle aranızın dijital dünya ile iyi olması gerekiyor. Dijital dünyanın trendlerini ve en yeni uygulamalarını yakından takip ederek günümüzde pazarlama ve reklam sektöründe tutunabilirsiniz. Dünyada 2,5 milyar insanın sosyal medya kullandığı biliniyor. Günden güne artan sosyal medya yaygınlığı bütün sektörleri olduğu gibi reklam ve pazarlama dünyasını da sosyal medyada konumlandırıyor. Tüketicinin alışkanlıkları, ilgisi ve takip ettiği web siteleri yakından araştırılarak reklam sektörü bireyselciliğe doğru kayıyor. Siz de pazarlama ve reklam dünyasında yer edinmek istiyorsan 2018 yılındaki trendleri ve değişimleri yakından takip etmelisiniz.

Fijital pazarlama

Fiital pazarlamanın kelime anlamı fiziksel ve dijital kelimelerinin birleşiminden meydana geliyor. Fiziksel hayatın dijital gelişmelerle buluştuğu fijital pazarlama sektörü son 3-4 yıldır Türkiye’de pazarlama sektöründe yaygın olarak kullanılıyor. Telefonlarımızdan veya bilgisayarımızdan konumumuzu algılayan pazarlama kuruluşları bizlere yakın olan markaları veya restoranları önererek pratik ve kolay bir reklam uygulaması yaratıyor. Yapılan araştırmalara göre cep telefonumuzdan en çok bize en yakın durakları araştırıyoruz restoran, mağaza veya market gibi. Bu ilginin farkına varan dijital medya kuruluşları biz telefonda araştırma yaparken bize en yakın mağazaları sunarak akıllıca bir reklam adımı atıyorlar.

Yapay zeka

2018 pazarlama ve reklam sektörünün en önemli gelişmelerinden biri dijital pazarlamanın yapay zeka özelliği oluyor. Yapay zekayı size basit bir örnekle açıklayabiliriz. Siz internette bir ayakkabı araştırdıktan sonra Facebook’a giriyorsunuz ve sağ tarafta aynı ayakkabının reklamıyla karşılaşıyorsunuz. Kısaca sizin geçmiş araştırmalarınızı veya düzenli girdiğiniz sitelerdeki bilgileri paylaşmayan sayfalar sizlere baktığınız ürünleri tekrar tekrar göstererek o ürünü satın almanızı istiyor. Sadece baktığınız ürünler değil, yazılım okuma alışkanlıkları ve beğendiğiniz Facebook paylaşımlarından kolay çıkarak size özel pazarlama stratejisi yaratan dijital medya sektörü yapay zekanın sınırlarını her gün zorluyor.

Mesajlaşma programları

Telefonda en çok vakit geçirdiğimiz uygulamaların başında mesajlaşma uygulamaları geliyor. Bu tarz programlarda çok fazla zaman geçirdiğimizi fark eden reklam sektörü mesajlaşma programlarına da el atıyor. 2018 yılında daha fazla mesajlaşma uygulaması ve bunların içinde reklam içeriklerinin de olacağı tahmin ediliyor. Düzenli kullandığınız mesajlaşma programlarını değiştirmeye hazır mısınız?

Canlı videoların yükselişi

Instagram’a canlı video özelliği gelmesiyle herkes evinden veya bulunduğu yerden canlı video yapabilir hale geldi. Canlı videoları her gün binlerde kullanıcı izliyor. Özellikle sosyal medya fenomenlerinin ve ünlülerin canlı videolarını izleyen tüketiciler ister istemez gizli reklamlara da maruz kalabiliyorlar. Geçtiğimiz aylarda ünlü model Bella Hadid’in canlı video sırasında MC Donalds Cheeseburger yemesi izleyenlerin dikkatinden kaçmadı. Bella Hadid’in hamburger reklamı yapması canlı videolardaki pazarlama taktiklerinin sadece bir örneği. Canlı videoda uygulanan makyaj ürünleri, kullanılan kremler hatta içilen içeceklerin bile pazarlama malzemesi olduğu biliniyor.

Hızlı tüketim alışkanlığı

Snapchat’ın hayatımıza girmesiyle başlayan kısa süreli video uygulaması Instagram ile devam ediyor. 24 saatte kaybolan hikaye özelliği sosyal medyaya çabuk tüketme alışkanlığı getiriyor. Sadece 24 saatliğine yüklenen videolar veya fotoğraflar 2018 yılının kilit değişimlerinden biri oluyor. Artık kalıcı paylaşılan fotoğraflar kadar ilgi gören Instagram’ın hikaye özelliği pazarlama şirketlerinin de ilgisinden kaçamadı. Hikayelerin arasına yerleştirilen yaratıcı videolar sayesinde sosyal medya kullanıcıları pazarlama taktiklerine maruz kalıyor. Instagram hikayelerinde kaç kişinin izlendiğini takip eden pazarlama şirketleri buradaki datalara göre yeni adımlarını oluşturuyor. Hızlı paylaşılan anlık içerikler dijital dünyanın en güncel paylaşımlarını oluşturuyor. Sadece son 24 saatin içeriklerinin paylaşılması izleyenlerde daha güvenilir bir algı oluşmasına neden oluyor.

Bitcoin’in yükselişi

Günden güne gelişen teknoloji dünyası sonunda sanal parayı da icat etti. Aslında sanal para birimi olan Bitcoin uzun yıllardır var olmasına rağmen en hızlı yükselişi 2018 yılında yaptı. Pazarlama dünyasının da yakından takip ettiği sanal para trendleri dijital dünyada büyük yankı uyandırdı. Artık büyük markalar alışverişlerini bitcoin ile kabul edeceklerini açıkladıktan sonra reklam şirketlerinin ilgisini çeken yapay para reklamlarını sosyal medyada sık sık görüyoruz. Yapay para kullanan ve bunu teşvik eden ünlülerin pazarlama çalışması olduğu da biliniyor.

Sesli komutlarla yapılan pazarlama uygulamaları

Apple’ın Siri özelliğinden sonra pazarlama dünyasında ses ile yapılan reklam içerikleri günden güne artıyor. Bu yükselişin farkına varan yenilikçi firmalar son teknoloji ürünlerine sesli yanıt veya sesli alışveriş gibi özellikler de ekliyor. Pazarlama dünyasının dikkatini çeken en ilginç ürünlerden biri akıllı buzdolabı oluyor. Akıllı buzdolabı sesli komut alma özelliği sayesinde dolapta eksikleri sizlere hatırlatacak hatta önümüzdeki yıllarda internete bağlanma özelliği olan akıllı buzdolapları, eksik olan ürünleri online olarak sipariş vererek alışverişini kendi tamamlayacak. Ses kullanılarak yapılan pazarlama gelişmeleri bu sektörün sınırları olmadığını hatırlatıyor.

Influencer’ların devri

2018 yılı sosyal medyada ünlü olan influencerların dönemi olacak gibi duruyor. Her sektörde kendine yer edinen Instagram ve Youtube Influencer’ları pazarlama sektörünün en önemli oyuncularından biri oluyor. Yeni ürünlerin lansmlarında gördüğümüz hatta reklam filmlerinde bile yer alan Influencer’lar tüketicinin en çok güvendiği isimlerin başında geliyor. Yeni çıkan ürününü sektörüde en üst sırada konumlandırmak isteyen markalar artık televizyonda reklam vermek yerine reklam bütçesinin tamamını djital medyaya ve influencer’lara yatırıyor. Geleceğin mesleği olarak görülen Youtuber veya Instagramer özellikle yeni jenerasyonun hayalini kurduğu mesleklerin başında geliyor.

Abonelik sistemi

2017 yılında başlayan abonelik sistemi uygulaması 2018 yılında popülaritesini arttırarak devam ediyor. Hızlı ve pratik tüketim alışkanlığı kazanan kullanıcılar ilgilendiği bir pakete veya bir ürüne abone olarak o ürünü düzenli olarak kapısına kadar getirtebiliyor. Online alışverişin günden güne yükseldiği 2018 yılında sadece giyim veya elektronikte değil mutfak alışverişinde bile online satın alınan ürünleri görebiliyoruz. Abonelik sistemi kullanıcılarda daha ekonomik algısını da yaratıyor. Yıllık abonelikte indirim sağlayan firmalar bu sayesinde yıllık satış planlarını online olarak kısa sürede gerçekleştirebiliyor. Bu ilginin farkına varan pazarlama şirketleri de abonelik sisteminde yeni değişiklikler yaparak 2018 yılında bu uygulamanın daha da yaygın olmasını planlıyor. Önümüzdeki aylarda abonelik sistemini daha sık göreceğiz gibi duruyor, ne dersiniz?

Bir Makale Daha?

Eticaret Yazılım Firmaları: Eticaret Platformu Seçerken Sormanız Gereken 11 Soru

Hakkında Ezgi İbili

2012 senesinde 9 Eylül Üniversitesi 'nde Turizm İşletmeciliği bölümü okumaya başladığım andan beri çok sayıda şirkette içerik yazarlığı, SEO-web tanıtım yazarlığı, editörlük, sosyal medya danışmanlığı, çevirmenlik ve blog yazarlığı gibi farklı pozisyonlarda çalıştım. 2015 senesinde Wyndham Hotels & Resorts bünyesindeki bir başka zincir otel olan Days Inn'de (Thermopolis, Wyoming, ABD) 4 ay boyunca staj yaptım. Okuduğum bölüm sayesinde turizm sektöründe edindiğim bilgiler, iş tecrübelerim, gözlemlerim ve gezmeye olan tutkum sayesinde de seyahat ve gezi yazıları, yurt dışı ve yurt içi destinasyon incelemeleri ve yeme içme alanlarında yazarlık becerilerimi geliştirdim. Bunun neticesinde de 2016 yılında kendi blog sitemi (www.bidunyayer.com) açtım, zaman zaman orada da paylaşımlar yapıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir