YouTube Şiddet İçerikli 8 Milyondan Fazla Videoyu Kaldırdı

YouTube küfürlü içerikleri kaldırmak için önemli adımlar attığını söylüyor ancak hala %100 marka güvenirliliğini sağlayabilmiş değil.

YouTube, topluluk ilkeleri uygulama raporunda, Ekim ve Aralık ayları arasında şiddet içerikli videolardan 8,284,039 videonun kaldırıldığını açıkladı. YouTube’a göre, kaldırılan 6,7 milyon videonun yüzde 76’sı tek bir görünüm almadan kaldırıldı.

YouTube Ekipleri, sitenin resmi bloğunda: “Makineler, içeriği incelemek için içeriği ölçeklendirerek, milyonlarca videoyu ayırt etmemize yardımcı oluyor.”

YouTube ayrıca, spam veya yanıltıcı içerikten nefret dolu veya küfürlü içerik içeren videolara kadar çeşitli içerik ihlali kuralları nedeniyle 9 milyondan fazla videonun kullanıcılar tarafından işaretlendiğini bildirdi.

Rapora göre, bayraklı içerik Topluluk Kuralları’nı ihlal etmediği sürece sitede kalır. İşaretli videolar, istatistik sunmanın yanı sıra YouTube, kullanıcıların uygunsuz içerik için işaretledikleri videoların durumunu görebileceği bir “Raporlama Geçmişi Gösterge Tablosu” sunmuştur.

2017 yılında Google, YouTube’a yüklenen şiddet barındıran içeriğin belirlenmesine yardımcı olmak için yıl sonuna kadar 10.000 çalışanı işe almayı taahhüt ettiğini belirtti. Bu noktada şirket, “amaca ulaşmak için” için gerekli olan ek rollerin çoğunu talep etti, ancak belirli sayıda işe alım olmadı. Şiddet, aşırılık, terörle mücadele ve insan hakları konusunda uzmanlık sahibi tam zamanlı uzmanlar işe alınmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here