YouTube, Hashtag’leri Daha Görünür Hale Getiriyor

YouTube, son birkaç aydır videoları keşfetmenin yeni yollarını sessizce tanıtıyor.

Şimdi, site videonun başlığının üzerindeki videonun açıklamasından gelen hashtag’leri gösteren bir güncellemeyi yayınlıyor.

Bu küçük ve oldukça dikkat çekici değişiklik, 2016 yılından bu yana YouTube’daki hashtag’lerle ilgili önemli bir gelimedir. Ancak bugüne kadar, şirket tamamen hashtag noktalarını kaçırıyor gibi görünüyor.

Youtube’un hashtag versiyonu, diğer sosyal medya web sitelerindeki hashtag’ler gibi çalışmıyor ve bu internetin doğal düzenini bozan büyük bir sıkıntı.

Güncellemenin ardından YouTube, bir içerik oluşturucunun videonun açıklamasında yayınladığı en önemli üç hashtag’i alacaktır ve bu kategoriler, bir tür kategorizasyon sistemi olarak hizmet veren videonun başlığının üzerinde belirgin şekilde gösterilen hashtag’leri gösterecektir.

YouTube hashtag’leriyle ilgili sorun, ve belki de orijinal duyurunun kullanıcılarını bu kadar heyecanlandırmamasının nedeni, hashtag’lerin YouTube’da başka yerlerde yaptıkları şekilde gerçekten işe yaramamasıdır.

Eski Google geliştiricisi Chris Messina, 2007’de Twitter’da ilk hashtag’i yayınladığında, insanlara arama yapmak için benzersiz bir anahtar kelime sunarak, bir sohbet veya etkinliği çevreleyen platformdaki tüm konuşmacının izini sürmenin bir yolu olarak düşünülmüştür.

Twitter, 2009’da hashtag’lere hiper bağlantılar eklediğinde, sybmol’un yaygın kucaklaşmasının resmi başlangıcını işaret etti. Instagram, daha sonra 2011’de bağlantılı hashtag’leri ve Facebook’u 2013’te izledi. Bu hizmetlerin herhangi biriyle ilgili bir hashtag’i tıklayın.

Ayrıca, söz konusu etkinlik veya konuyu çevreleyen son herkese açık yayınları, fotoğrafları, videoları ve diğer paylaşılan bağlantıları bulabilirsiniz.

YouTube’un hashtag’lerin amacını ve nasıl işlediğini tamamen değiştirdiği gerçektir.

Evet, hashtag aslında bir arama işlevidir, ancak diğer sosyal sitelerdeki bir hashtag’i tıklattığınızda ve YouTube’da bir terim ararken aldığınız sonuçlar arasında büyük bir fark vardır.

Mesela Twitter’ı örnek alın. Bir hashtag’i tıklattığınızda, platformda gerçekleşen hashtag’i çevreleyen herkese açık bir sohbeti kolayca görebilirsiniz. Yalnızca tweet’leri hashtag’i kullanarak değil, aynı zamanda bunları kullanan tweet’lerin cevaplarını da göreceksiniz.

Konu hakkında yayınlanmış farklı medya türlerini göreceksiniz ve son tweet’leri en fazla etkileşimle görüntüleyebilir veya yayınlandıkça hashtag’i kullanarak gerçek zamanlı bir tweet akışı edinebilirsiniz.

YouTube ile ilgili sorun, platformda gerçekleşen konuşmaların bir balonun içinde gerçekleşmesidir. Yorum bölümündeki YouTube video sayfalarındaki sohbetler ve cevaplarda arama yapamazsınız.

Bir YouTube etiketine tıklamak, açıklamalarında hashtag bulunan diğer yüklenen videoları yalnızca çeker. Popüler bir YouTube kullanıcısı, platformda belirli bir konuya hükmederse, hashtag’i tıkladıktan sonra bulacağınız sonuçların çoğu, söz konusu kullanıcının videosu olur.

Bir sohbette en son yanıtı atlamak yerine, hashtag’ı tıklamak, genellikle günler öncesindeki video sonuçlarını gösterir ve herhangi bir video sayfasının yorumlarında gerçekleşen alakalı sohbetleri tamamen yok sayar.

YouTube’un hashtag’leri ile ilgili bir başka sorun da, kendi arama algoritmalarının hashtag’leri nasıl görüntülediğidir. Bir “#keyword” sadece “anahtar kelime” den farklı arama sonuçları gösterir.

Bu sorunlar en son özelliğini oluşturuyor – video başlığı üzerinde görünen hashtag’ler – biraz daha ilginç. Daha önce de belirtildiği gibi, bunu yaparak, hashtaglerin bir kategorileştirme özelliği gibi çalışmasını sağlar. Ayrıca, #MeToo gibi hashtag’i benimsemiş olan son hareketlerle ilgili videolar ararken, platformda işleri biraz daha kolay hale getirmeye yarar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here