Yerli Arama Motoru Yaani

SEO dünyasının bu haftaki gündemi hiç kuşkusuz yerli arama motoru Yaani. Seo Sözlük olarak bu konuyu pas geçmek istemedik, her zaman yaptığımız gibi konuyu tüm boyutları ile masaya yatırmak istiyorum.

Haydi başlayalım.

Yaani, Turkcell tarafından kurgulanan bir arama motoru. Yani Google, Yandex veya Bing gibi bir yazılım aslında. Tek farkı Google ve Bing Amerika kaynaklı, Yandex Rusya kaynaklı, Yaani ise Türkiye kaynaklı arama motoru.

yerli arama motoru yaani

Peki yerli arama motoru Yaani neden bu kadar önemli?

Türkiye’de arama motoru üzerinden yapılan sorguların nerdeyse tamamı (%97-%98) Google üzerinden yapılıyor. Çok küçük bir kısım ise Yandex üzerinden yapılıyor. Bu pazarın içerisinde yer almak aşağıda sıraladığım konular açısından oldukça önemli olacaktır:

  1. İtibar: Kim ne derse desin bir ülkenin sağlam bir arama motoru varsa bu o ülkenin itibarı açısından oldukça önemlidir. Yani bu sizin teknolojiye verdiğiniz önemi bile ortaya koyacaktır.
  2. Gelir: Google Türkiye pazarından önemli gelirler elde ediyor. Google’ın dünya pazarından elde ettiği reklam geliri 2016 yılında 80 milyar dolar civarında. Her ne kadar bu gelirin önemli bir kısmı Amerika ve İngiltere’den olsa bile Türkiye’den de önemli oranda gelir elde ettiği göz ardı edilemez. Eğer Yaani bu pastadan bir dilim alabilirse, tadından yenmez herhalde.
  3. Kalite: Google’ın kalitesini sizinle tartışacak değilim ancak coğrafyamız gereği, birçok sorguda Google’ın afalladığını da söylemeden olmaz. Eğer Türkiye de Yandex veya Baidu gibi dil avantajından yararlanabilirse ortaya ilginç şeyler çıkabilir.

Not: Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu ayrıca Türk kullanıcılarının verilerinin ülke içinde kalacağının da altını çizdi.

Yaani İsmi Nasıl Bulundu?

Yaani isminin tercih edilme sebebi: Kelimenin hem Türkçe olması hem de akılda kalıcı olması olarak açıklandı. Ayrıca bu kelimenin Ortadoğu ve Rusya’da da kullanılıyor olması ayrı bir tercih sebebi.

Hedef Nedir?

Yerli arama motoru Yaani ile hedeflenen ilk aşamada iç pazarda %25’lik bir pazar payına ulaşmak. Bu başarıyı yakalayabilmek için ilk aşamada Turkcell Yaani’yi mobil tarayıcı olarak kullandıracak. Ayrıca yapacağı pazarlama yöntemleri ile Yaani’nin kullanımına insanları teşvik edecek. (örnek: Yaani’yi ilk defa telefonlarına yükleyenler 1GB internet hediyesi kazanacak)

Neden Yaani’yi Tercih Etmelisiniz?

Bu sorunun cevabı çok basit değil tabii ki. Yani dünyanın en büyük şirketlerinden Google’ın hizmetini kullanmak varken neden yerli bir arama motoru olan Yaani’yi tercih edeceksiniz. Burada devreye ilk aşamada milli duygular geliyor sanırım. Yani sadece ülkemize ait bir ürünü destelemek için bu arama motoru kullanılabilir ancak ilerleyen dönemlerde çok önemli başarılar yakalanırsa, o zaman işin rengi değişir herhalde J

Yaani, şimdilik sadece uygulama olarak kullanılabiliyor. Web sürümü henüz yok ancak yıl sonuna kadar webde de Yaani’yi test etme imkânımız olacak.

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here