google

Google Arama Sonuçları Artık Google Alan Adlarına Göre Değişmeyecek

Google tarafından yapılan bir açıklamaya göre, Google’ın ülkelere göre kullandığı alan adları (google.com.tr, google.co.uk, google.com.br gibi…) artık size gösterilecek olan sonuçları etkilemeyecek. Bunun yerine Google, sizin nerede olduğunuzu bildiği için, hangi google ülke alan adından girdiğiniz önemsiz olacak ve size gösterilecek sonuçlar aynı olacak.

Yani örneğin Google Brazilya’daki arama sonuçlarını merak ediyorsunuz diye google.com.br adresine girmeniz yeterli olmayacaktır. Brezilya’da hangi Google sonuçlarının listelendiğini merak ediyorsanız, Brezilya’ya uçak bileti alabilirsiniz 🙂 Şaka tabii ki …

Google’ın yaptığı resmi açıklamayı sizlerle paylaşmak isterim:

Today, we’ve updated the way we label country servıces on the mobıle web, the Google app for ıOS, and desktop Search and Maps. Now the choıce of country service wıll no longer be ındıcated by domaın. Instead, by default, you’ll be served the country servıce that corresponds to your locatıon. So ıf you lıve ın Australıa, you’ll automatıcally receıve the country servıce for Australıa, but when you travel to New Zealand, your results wıll swıtch automatıcally to the country servıce for New Zealand. Upon return to Australıa, you wıll seamlessly revert back to the Australıan country servıce.

Ama yine de Google bizlere ayarlardan gerekli değişikleri yapmaya izin veriyor. Yani arama ayarlarından ülke ayarlaması yapabiliyoruz.

Aşağıdaki simülasyondan bu ayarlamayı nasıl yapacağınız bulabilirsiniz.

Peki bu değişiklik SEO çalışmalarını etkileyecek mi? Google’a göre bu yenilik SEO açısından pek de bir değişikliğe neden olmayacak gibi duruyor. Gerçi belli de olmaz 🙂

google-ulke-arama-degisikligi

Hakkında Emre Tonguç

SeoSozluk.com'un kurucularından Emre, işletmelere SEO, AdWords, PPC ve E-Ticaret konularında danışmanlık hizmeti vermektedir. İçinde arama motoru geçen her konu onun için tam bir tutkudur.

3 comments

  1. Mustafa özcan

    Süper bir makale olmuş google devamlı güncellemeler yapiyor bunlar hakkında bilgilenmek yanlış sayılmaz

  2. Kürtaj Nedir

    Bu bilgiyi bizimle paylaştığınız için cok tesekkürler. Ben bu konuda Seo’nun etkileneceğini düşünmemekteyim. Tabi dediğiniz gibi zaman ne gösterir bilinmez.

  3. esenyurt çilingir

    hocam seo konusunda yardım rica ediyorum ayrıca adword konusunda en ucuz maliyetle nasıl üstte cıkarım ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.