Yapay Zekâ ile Dönüştürülen Her Listeye SEO Ekleme

Arama motorları, arama sorgularına yönelik daha ilgili yanıtlar oluşturmak için yapay zekâdan yararlanır.

SEO’yu anlamak, sitenizin ve içeriğin optimize edilmesini sağlayan ilk kuraldır. Böylece müşterileriniz şirketinizi çevrimiçi olarak bulabilirler.

SEO’nuz iyi olduğunda, birileri sattığınız ürün veya hizmet türünü ararken arama motoru sonuçlarında markanızı daha çok görürler. Ancak, SEO’yu gerçekten anlayabilmek için, modern arama motorlarının nasıl çalıştığını anlamanız gerekir. Bu da yapay zekâ kavramını anlamaktan geçer.

AI nedir?

AI, bir insan beynine benzeyen bir donanım ve yazılım kombinasyonunu mümkün kılan teknolojik bir gelişmedir. Sadece büyük miktarda veriyi analiz etmeyi değil, aynı zamanda bilgi hakkında anlamlı bilgiler elde etmeyi de mümkün kılar.

Bazı durumlarda, bu AI destekli içgörüler, insan katılımı ile mümkün olandan çok daha büyük ölçekte fayda sağlar. Ve bu bilgiler, daha iyi arama motoru sonuçları oluşturmanıza yardımcı olabilir.

Genel olarak, üç tür yapay zekâ vardır:

1. Dar Yapay Zekâ (ANI): Bu AI türü tek bir fonksiyona odaklanır. (örn. Satranç, spam filtreleri)

2. Genel Yapay Zekâ (AGI): AI  genel bir işleve sahiptir. Genellikle, bu tek bir insanın yeteneğine eşittir.

3. Süper Yapay Zekâ: Genel Zekânın ötesindeki AI’dır. Nöral ağ, AGI’dan çok daha yüksek bir kapasitede çalışır.

Google RankBrain

Google’ın RankBrain’i bir ANI türüdür. Özellikle, insanların öğrenme şeklini taklit eden bağlantı tabanlı bir sistemdir. Derin öğrenme olarak da adlandırılan bağlantı kurucusu ANI, sistemin çıkışındaki kusurları tanımlamak için geri yayılımı kullanır (ör. Ördeği bir platypus olarak yanlış tanımlamak) ve bu bilgiyi gelecekteki sorgu sonuçlarını bilgilendirmek için kullanır.

Google RankBrain mevcut liderdir. RankBrain’in kullanıma 2015 yılında sunuldu. Arama motoru sorgularına daha uygun yanıtlar oluşturmak için yapay zekâ kullanan bir arama motoru sistemidir. Önceden; Google’ın odak noktası, insanlar tarafından tasarlanan algoritmalara dayanıyordu.

Pazarlama Zaten Yön Değiştiriyor

Zaten RankBrain SEO değişikliğine gitti ancak sonuç doğrusal değildi. Google’ın daha önce kullandığı algoritmalar hala var. Bu yöntemlerin uygulanma şekli değişti. RankBrain, bu algoritmaların hangi kombinasyonun en iyi arama motoru sonuçlarını üreteceğini anlamak için derin öğrenmeyi kullanıyor.

Bir Siteyi İyi Hale Getiren Şey Nedir?

RankBrain hangi sitelerin arama motoru sorgularını en iyi şekilde yanıtladığını öğrenir ve bunları ortak özellikler için analiz eder. RankBrain ayrıca sitenin yapısına bakar. Örneğin, bir web sitesi aşırı genelleştirilmişse, “kötü” olarak işaretlenebilir ve daha niş bir siteden daha düşük bir sıraya yerleştirilebilir. RankBrain ayrıca backlinklere bakar.

 

Hakkında Banu Öztürk

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği mezunu olan Banu Öztürk, yazmaya, araştırmaya ve gezmeye meraklıdır. Mezun olur olmaz iş hayatına atılmıştır. İçerik üretmekten büyük keyif alır. İçerik Editörlüğü ve Sosyal Medya üzerine yoğunlaşmıştır. İçerik, onun için sadece sözcüklerden ibaret değildir…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Zamanların En Çok Satan Wordpress Temaları

X