WordPress Nedir?

Dünyada en çok kullanılan blog sistemlerinden biri olan WordPress, açık kaynak kodlu ve ücretsizdir. Günümüzde birçok web sitesi WordPress tabanlı ve kullanımı çok daha kolay diyebiliriz.

WordPress ile web sitenizi çok kısa sürede kurup yayına alabilir ve içeriklerinizi paylaşmaya başlayabilirsiniz.

Açık kaynak kodlu bir yazılım alt yapısı olduğu için dünyanın her yerinden katkıda bulunmak isteyenler katkı sağlayabilir. Büyük bir topluluk tarafından desteklenip geliştirildiği için her geçen gün daha iyiye gidiyor.

WordPress Ücretli Mi?

Yukarıda da bahsetmiş olduğumuz gibi açık kaynak kodlu ve ücretsiz bir sistem. Blog ya da web sitesi kurmak için tercih edebileceğiniz, sürekli güncellemeler ile kendisini geliştiren bir yapı.

WordPress e-ticaret Tema Örnekleri

WordPress üzerine kodlanmış hazır, profesyonel bir e-ticaret sitesi için istediğiniz, her türlü özelliği içerisinde barındıran binlerce e- ticaret teması arasından seçim yapmak oldukça zor. Ama e-ticaret sitesi kurmak istiyorsanız bunu en kolay ve hızlı olarak WordPress tabanlı bir e-ticaret sitesi açarak yapabilirsiniz.

WordPress e-ticaret teması seçiminde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ne? Gelin hep beraber bunun üzerine düşünelim. Binlerce e-ticaret temasından hangisini seçeceğiz, hangisi daha kullanışlı gibi soruları düşünürken kendinizi birden görsel açıdan en güzel olanı seçmekte buluyor olabilirsiniz. Evet, görsellik önemli bir nokta ama teknik özellikleri yeterli mi? İhtiyacınız olan her şeyi karşılayabilecek mi?

Web sitenizin hızı en önemli nokta. Hatta Amazon’dan bir örnekle açıklamak gerekirse 100 mili saniyelik hız artışının bile cirosunun %1 artmasına neden olduğunu belirtiyor. Öyle ki saniyelerin bile değerli olduğu bir durumda elde edeceğiniz gelire etki etme potansiyeli çok yüksek. Görsel açıdan kusursuz görünen ancak yavaş bir e-ticaret sitesi ile yola çıkmak başlangıçta bile size binlerce lira kaybettirebilir. İkinci olarak dikkat edilmesi gereken en önemli nokta SEO uyumlu olması. Bu iki özelliğe dikkat ederek seçim yaptığınızda çok daha doğru bir seçim yaptığınızı siz de göreceksiniz.

Nielsen e-ticaret WordPress Teması, mağaza tasarımı geliştirmek için çoklu konsept düzenine ve birçok gelişmiş özelliğe sahip, gerçekten kullanıcı odaklı bir e-ticaret teması olduğunu rahatça söyleyebiliriz. Ürün kategoriniz ve sayınız fazlaysa bu temayı öneririz. Dünyada en çok kullanılan WordPress e-ticaret teması olduğunu ve birçok ücretli eklentiyi de hediye ettiklerini söylemeden geçmeyelim.

SEO ve hız konusunda iyi bir örnek olarak önerebileceğimiz temalardan biri Ecommerce.Detaylı incelerseniz bize hak verirsiniz.

Bir diğer öne çıkan tema olarak eMaxStore’u örnek verebiliriz. eMaxStore, birçok amaca hizmet edebilecek güzel tasarlanmış bir e-ticaret temasıdır. Ürünlerinizi sergilemenize ve daha fazla satış elde etmenize yardımcı olabilir ve ayrıca bağımsız bir blog veya büyük bir e-ticaret web sitesinin bir parçası olabileceği anlamına gelen güzel tasarlanmış bir blog da içeriyor.

WordPress’ten bu kadar bahsetmişken avantajları ve dezavantajları konusunda da sizlere bilgi sunmak isteriz.


WordPress Avantajları

Kolay kurulum alt yapısına sahip olması nedeniyle çok tercih ediliyor. Kurulum için gerekli olan adımları video izleyerek rahatlıkla yapabiliyorsunuz. Başka ne gibi avantajları var onları maddeler halinde sıralayacak olursak:

Tema Çeşitliliği

Günümüzde gelişen ve değişen teknolojiyi yakalamanın en iyi yolu değişimlere ayak uydurabilmek. Bunu WordPress aracılığıyla kolayca yapabiliyorsunuz. Sitenizde yenilik yapmak istediğinizde eski web sitenizin bilgilerini yeni web sitenize kolayca aktarabilirsiniz.

Eklentilerin Fazla Olması

Bu eklentiler sadece tasarımsal anlamda değil; güvenlik, spam engelleme, SEO, sitenize giren ziyaretçi sayıları ve ne kadar süre kaldıklarını bile görebileceğiniz nitelikte olduğu için oldukça faydalı.

Kontrol Panelinin Kullanımı Çok Rahat

Yönetim paneli sayesinde bir düzenleme yapmak istediğinizde; içerik yönetimi, görsel ekleme, formların ve çeşitli ayarlamaların düzenlemesini çok kısa sürede gerçekleştirebilirsiniz.

Kaliteli Bir Görünüm Sunması

Sizi tasarımsal anlamda üst seviyeye çıkaran bir yapı sunuyor. Bu nedenle siteniz kaliteli görünür.

Ücretsiz Olması

Böylece güncellemeleri de ücretsiz olarak gerçekleştirebiliyorsunuz.

SEO uyumlu olması gibi daha birçok avantajından bahsedebiliriz. Peki dezavantajları neler? Onları da inceleyelim:

WordPress Dezavantajları

En başta hız geliyor. Çünkü kullanmadığınız birçok eklentiyi de barındırdığı ve kullanmadıklarınızı pasif hale getirmediğiniz sürece web sitenizin yüklenmesi daha yavaş oluyor.

Sonrasında güvenlik sorunu geliyor. Spam bot saldırılarıyla mücadele etmeniz gerekebiliyor. Bazı kullanıcılar tarafından da yönetim paneli anlaşılması zor olarak nitelendiriliyor. İşlemciyi fazla yorması en çok şikayet edilen özelliği diyebiliriz. Bu nedenle; alacağınız sunucunuzun WordPress alt yapısındaki bir siteyi barındırmaya uygun olup olmadığını mutlaka sorun.

WordPress Ekşi Yorumları

WordPress hakkındaki ilginç olduğunu düşündüğümüz birkaç entry’ide sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Son olarak aklınıza takılan sorular varsa bize sormaktan çekinmeyin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here