Web Sayfalarının Neden Profesyonel SEO’ya İhtiyacı Var?

SEO, söz konusu olduğunda her sayfa bir landing page yani varış sayfasıdır. Ve “her sayfa” derken de arama motorları tarafından taranabilir ve dizine eklenebilir tüm sayfalardan bahsediyoruz.

Peki, o zaman varış sayfası ne demek ondan bahsedelim. Bu soruya, tasarım, kullanışlılık, dönüşümler gibi çok sayıda yanıt verilebilir.

İyi bir varış sayfası:

 • Ziyaretçilerin dikkatini çeker.
 • İhtiyaçları, istekleri ve gereksinimleri ele alır.
 • Önemli / ilgili soruları cevaplar.
 • Sağladığınız çözümü istemek için ikna eder.
 • Onları belirli bir işlem yapmaya yönlendirir.

Bütün bunları göz önünde bulundurarak bir web sitesindeki her sayfanın SEO uzmanının dikkatiyle iyi bir duruma geleceğini söyleyebiliriz. Hiçbir web sayfası, SEO kapsamı dışında değildir. Yani, sayfa ziyaretçi ile alâkalıysa, SEO ile yakından ilgilidir. Ancak tüm sayfalar eşit şekilde oluşturulmamıştır.

Bir web sitesinde her sayfa şu şekilde olmalıdır:

 • Benzersiz bir amaca sahipseniz,
 • Farklı kitleleri çekin,
 • Ziyaretçileri farklı hedeflere yönlendirin.
 • Dijital pazarlama kampanyasında herhangi bir zamanda, hangi sitelerin en değerli olduğunu (kazanç için en büyük fırsatları) belirlemek SEO profesyonelinin görevidir.

Bunu göz önüne alarak bir optimizasyon kampanyasının neden en önemli sayfalar olduklarını nedenleri ile tartışalım. Her SEO uzmanının dikkatinde olması gereken sayfalardan birkaçından bahsedelim.

1. Ana sayfa

Ana sayfa; genellikle herhangi bir web sitesinin en çok ziyaret edilen tek sayfasından biridir ve sıklıkla ziyaretçinin görüldüğü ilk sayfadır.

Ancak bir ziyaretçinin ana sayfanızda gezinmesinin bir nedeni vardır. Aradığı ve ulaşmak istediği soruların cevaplarına kolayca ulaşmak. Şöyle ki; ana sayfa, web sitesinin sunduğu özelliklerin küresel bir görünümünü sağlamalıdır. Ziyaretçilere sunduğunuz, ürünlerin ve hizmetlerin büyük resmini ve neden sizinle iş yapmaları gerektiğini belirtmelidir.

Ana sayfanız, ziyaretçinin girip sitenizde yolculuğa başlamasına olanak tanıyan, sunduğunuz ürün ve hizmetlerle ilgili daha fazla ayrıntı bulacakları bir kapı görevini görür.

Pek çok SEO uzmanı; ana sayfaları, işletmenin birincil ürün veya hizmeti için optimize etmeye çalıştıkları için hata yaparlar. Bu strateji, tekil bir ürün veya hizmet şirketi iseniz iyi olabilir. Ancak, bir ürün / kategori kapsamının dışında bir şey teklif ettiğinizde, ana sayfanın optimizasyonu ilgisiz hale gelir.

Bir ana sayfayı optimize etmek için, daha iyi ve daha sürdürülebilir strateji, şirketin marka adına odaklanmaktır.

Bu, ana sayfayı optimize etmeyi kolaylaştırır. Çünkü şirketin adını yazarken ana sayfanın, bir rakibin web sitesinde bulunan herhangi bir sayfadan daha ilgili olması gerekir.

2. Hakkımızda

Çalışmalar, ziyaretçilerin bir sitenin hakkımızda sayfasını gördüklerinde dönüşüm sağlamama olasılığının daha yüksek olduğunu kanıtladı. Bu istatistik, bir belirti ya da sonucu ispatlayabilir.

Belirti: Dönüşüm yakınında olan ziyaretçiler, bir sitenin hakkımızda kısmına bakarak devam ederler.

Sonuç: Hakkımızda sayfasını ziyaret eden ziyaretçiler, öğrenmek istediklerini sağladıkları takdirde, içerikten büyük ölçüde etkilenir ve dönüşüme daha yatkın olurlar.

Her iki durumda da sayfa, dönüşüm sürecinin önemli bir parçasıdır. Bu, hakkımızda sayfasının trafik çekmek için önemli bir sayfa olduğu anlamına gelir.
Herhangi iyi bir ana sayfa gibi, hakkımızda sayfanız da dönüşüm sürecindeki rolünü yerine getirmelidir.

Hakkımızda sayfası, optimize etmeye çalışmak için garip bir sayfa gibi görünebilir; ancak gerçekte, bu sayfalar için özel olarak hazırlanmış birçok anahtar kelime vardır.

3. İletişim sayfası

Bir ziyaretçinin bilinçli olarak bize ulaşın sayfasına gitmesinin tek nedeni vardır. İletişim bilgilerinizi istiyor olmasıdır.

Aslında bu bilgiyle ne yapacaklarını kimse tahmin edemez. Belki size bir e-posta gönderecek, belki arayacak veya belki sadece nerede olduğunuzu bilmek istediği için ulaşmak istiyor. Ve bu asal iyileştirme yapmamızı sağlayan son seçenek.

Ulusal ya da yerel bir şirket olsanız da, kaçınılmaz olarak bazı insanlar yakınlarıyla iş yapmayı tercih eder. Anahtar kelime araştırmalarının hızlı bir kısmı büyük olasılıkla endüstriniz için bunu ispatlayacaktır.

 • Optimizasyon çabalarınızı konumunuza odaklayın
 • Arayanlar tarafından alanınızla en ilgili olan anahtar kelimeleri bulun.
 • Haritaları iletişim sayfanıza entegre edin.
 • Adresinizi ve telefon numaranızda şema kullanın.
 • En önemlisi: Ziyaretçilerin sizinle iletişime geçmesini kolaylaştırın.

Hakkında Banu Öztürk

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği mezunu olan Banu Öztürk, yazmaya, araştırmaya ve gezmeye meraklıdır. Mezun olur olmaz iş hayatına atılmıştır. İçerik üretmekten büyük keyif alır. İçerik Editörlüğü ve Sosyal Medya üzerine yoğunlaşmıştır. İçerik, onun için sadece sözcüklerden ibaret değildir…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.