Vero’nun Gözü Instagram’ın Üzerinde!

App Store’da popüler olan ve binlerce kişi tarafından indirilen Vero için yeni bir Instagram modeli olacağı söyleniyor.

Vero, yeni bir sosyal ağ olma konusunda oldukça iddialı. Hatta diğer sosyal ağlardan şu şekilde ayrılıyor. Reklamsız bir şekilde istediğiniz bir arkadaş grubuyla içerik paylaşmanız için kurulmuş bir uygulama.

Siz henüz kullanmaya başlamamış ve haberdar olmamış olabilirsiniz ama çok fazla yoğun talep yüzünden uygulamada biraz yavaşlama olduğu söyleniyor. Buna rağmen herkes indirmeye devam ediyor.

Haberimize, App Store’da popüler bir uygulama diye giriş yaptık ama uygulamaya Google Play Store’dan da ulaşabiliyorsunuz. Ücretsiz bir uygulama olduğunu da söylemekte fayda var.

Uygulamada kullanıcı adı yok

Vero’ya kayıt olurken ad- soyad isteniyor. Ama bir kullanıcı adı oluşturmanız gerekmiyor.
Bu arada Vero aslında 2015 yılında ortaya çıkmıştır. Şu son zamanlarda yaygınlaştı. Onun da nedeni ‘’daha az sosyal medya, daha fazla sosyal yaşam’’ sloganları sayesinde ilgiyi üstlerine çekmeyi başardılar.

Vero hakkında bazı tartışmalar var. Bunlardan biri; uygulamanın kurucusu ve CEO’su Ayman Hariri, daha önce ciddi mali sıkıntıya giren ve çalışanlarına ödeme yapmayı bırakıp başka bir şirkette çalışmaya başlamıştır.

Vero, arkadaşlarını geçiş yapmaya teşvik eden Instagram kullanıcıları arasında popülerlik kazanmaktadır. Son olarak Instagram’da “#vero” olarak etiketlenen ve çoğu yeni Vero kullanıcılarının profillerini yayınlayan ve arkadaşlarından uygulamada onlara katılmasını isteyen 518.000’den fazla mesaj yer almaktadır.

Şimdi de biraz uygulamanın kullanımından ve diğer sosyal ağlardan farkı nedir onun üzerine konuşalım.

Ana sayfa şu şekilde oluşturulmuş; profil, koleksiyonlar, (sizinle paylaşılan içerik) bildirimler, sohbet kısmı …

Vero kontrol paneli sekmesi, profilinizde değişiklikler yapmanızı sağlıyor. Bir avatar ekleyebilir, kısa bir biyografi yazabilir ve bağlantılarınızı görüntüleyebilirsiniz.

Vero kullanan arkadaşlarınızı da bağlantılar bölümünden bulabilirsiniz.

Tüm bağlantılarınızı buradan görebilir + simgesine tıklayarak yeni bağlantılar ekleyebilirsiniz.

Profil simgesinin yanındaki koleksiyonlar sekmesinde ise, sizinle paylaşılan her şeyi buradan görebilirsiniz.

Vero’nun arama kısmı, Instagram’ın keşfet kısmını hatırlatıyor. Burada, editör seçimleri, popüler hashtagler, satın alabileceğiniz ürünler yer alıyor.

Konuşma balonu simgesi de doğrudan sohbet etmenizi mesajlaşmanızı sağlayan bölüm. Bu bölümün solundaki bildirimler kısmından da gelen takip isteklerini görebilirsiniz.
Vero’da Facebook’ta olduğu gibi arkadaşlık isteğini kabul ettiğiniz kişiyi tanıdıklar, yakın arkadaşlar, arkadaşlar diye sınıflandırabiliyorsunuz. Böylece paylaşımlarınızı da hangi grubun görmesini istiyorsanız ona göre ayırabilirsiniz.

Vero simgesine tıklayıp + düğmesine basarak yeni içeriğinizi girebilirsiniz.
Vero, farklı türdeki içerikleri paylaşmanızı sağlar. Bunlar; fotoğraflar, bağlantılar, müzik, filmler ve TV şovları, kitaplar veya gezdiğiniz, yemek yediğiniz yerler olabilir.
Instagram’dakine benzer fotoğraf editleme özelliği bulunmakta. İçeriklerinizi ister herkese açık, ister belli bir gruba paylaşabilirsiniz.

Reklamsız ve Facebook gibi içeriklerinizi dilediğiniz grupla paylaşma özelliği güzel. Ayrıca içerik türlerinin fazla olması da ilgi çekici doğrusu. Açıkçası Facebook, Instagram karışımı bir uygulama desek hiç de yanlış olmaz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here