Bir Gelişim Hikayesi: Sosyal Medyada Oyunlaştırma Stratejisi Nasıl Geliştirilmeli?

Nedir bu Gamification? Aslında adına hepimizin aşina olduğu, reklamlardan sosyal sorumluluk projelerine kadar kullanılan bir tekniktir kendisi. (IceBucketChallenge’a mutlaka denk gelmişsinizdir.) Yani düşündüğümüzde; aslında hayatımızın bir noktası hep varmış, var olacak…

Gelelim, bizi Black Mirror dizisinde 3. Sezon 5.bölümde oynuyormuş hissi veren sosyal medyaya J Peki, sosyal medyada neden oyunlaştırma yapılmalı ve nasıl geliştirilmeli?

Sosyal Medyada Oyunlaştırma Neden Yapılmalı?

Oyun demek harekete geçmek demektir. Oyunlaştırma taktiğinin, sosyolojik, ekonomik kaynakları olduğu kadar psikolojik temeli de vardır. Yani hem rekabet ediyoruz hem de mutlu oluyoruz. Birileriyle rekabet ettikçe, kendimizi daha iyi hissettiğimizi es geçemeyiz. Ki zaten 3.0, user experience uğruna hayatımıza füzelendi. Eğer, kullanıcılarla sadakat üzerine bir bağ kurmak istiyorsanız, oyunlaştırma stratejisi tam size ve markanıza göre.

P.s: Oyunlaştırma ile %100-150 oranında etkileşim metriklerinin arttığını gözlemleyeceksiniz.

Gamification, Sosyal Medyada Nasıl Kullanılıyor?

Hashtagler, ödüller, emojiler ve yarışmalar… Evet, anahtar kelimelerimiz bunlar. Marka bilinirliğini arttırmak, markanızın kitlesini ödülden ödüle koşturmak, sadık bir müşteri kitlesi kazanmak ve sevilen bir marka olmak için Gamification’ı önemseyin.

Kullanıcı deneyimleri, calltoaction içerikler markayı daha yaşayan bir marka haline getirmekle beraber hedef kitlesinde sevilen bir marka olmanızı da sağlıyor. Oyunlaştırmanın etkileyemeyeceği bir hedef kitle yok yeter ki kitle alışkanlıklarına göre tasarlanmış olsun. Her yaş grubundan, her S.E.S. grubundan insana hitap ediyor.

Oyunlaştırmanın temel kurallarından birisi de eğlence faktörü. Gerçekleştireceğiniz stratejide mutlaka eğlenceye yer vermelisiniz. Zira eğlenceye hayır diyebilen hiç bir hedef kitle yok. Unutmayın, oyun çalışmanın karşıtı değil, destekleyicisi olabilir.

Başarılı gamification örneklerinden bazıları;

gamification1

gamification2

gamification3

gamification4