Ücretsiz SEO Chrome Eklentisi – Lighthouse Report Viewer

Bugün sizlere yine kullanımı son derece basit ama bir o kadar da etkili bir başka SEO Chrome eklentisi olan Lighthouse Report View hakkında bilgi vermek istiyorum. Ayrıca belirtmek isterim ki, bu benim en çok kullandığım SEO eklentilerinden bir tanesi!

Lighthouse Report Viewer

Lighthouse Report Viewer’ı kullanmaya başlamak için öncellikle bu eklentiyi Chrome’a indiriyoruz. Bu linkten indirebilirsiniz.

Chrome’a ekledikten sonra istediğiniz web sayfasını derinlemesine analiz edebiliyorsunuz.

Gelin bir örnekle konuyu biraz kurcalayalım.

Seo Sözlük’ten rastgele bir sayfa seçtim ve Chrome’a yüklemiş olduğum deniz feneri ikonuna tıkladım. Rapor saniyeler içerisinde hazır olmuş oluyor.

Ücretsiz SEO Chrome eklentisi

4 ana başlıkta raporun sonucunu görebiliyoruz:

  • Performance >> Performans
  • Accessibility >> Ulaşılabilirlik
  • Best Practices >> En İyi Uygulamalar
  • SEO

Raporun üzerinde gördüğünüz gibi bazı notlamalar yapılmış. Mesela incelediğim sayfa Performans’tan 37, Ulaşılabilirlikten 73, En iyi uygulamalardan 77 ve SEO’dan 90 almış.

3 farklı renk muhtemelen gözünüze çarpmıştır. Kırmızı, sarı ve yeşil. Rapora göre 0-49 arası not alan bölüm kötü, 50-89 arası not alan bölüm orta ve 90-100 arası iyi olarak belirlenmiş. Benim rapora dönersek, performanstan oldukça kötü bir not aldığım ortada, ulaşılabilirlikten ve en iyi uygulamalar bölümünden orta ve SEO’dan iyi not almışım.

Konuyu burada tabii ki bitirmiyoruz. Özellikle kötü not aldığımız alanı detaylı incelememiz gerekiyor. O yüzden tüm alanların üzerinden geçmek lazım.

37 sayısının üzerine tıklıyorum ve sayfa otomatik olarak performans bölümüne geliyor.

Lighthouse SEO eklentisi - performans bölümü

Bu alan aslında web sitenizin yükleme ve gösterim hızı ile ilgili bölüm. Web sitenizi hızlandırmak adına neler yapmanız gerektiği bu alanda belirtiliyor. WordPress web sitelerde genellikle bu problemler oluyor ve temayı değiştirmeden bu problemlerden kurtulmak oldukça zor. Ama yine de iyileştirmeler yapabilmeniz mümkün…Yukarıda belirtilen First Contentful Paint yani İlk Zengin İçerikli Boya daha önce kırmızı idi, birkaç düzenleme ile sarıya çevirebildim…First Contentful Paint ilgili makaleyi buradan okuyabilirsiniz.

Lighthouse SEO eklentisi - ulaşılabilirlik bölümü

Ulaşılabilirlik alanında da birçok iyileştirme önerisi karşınıza çıkacaktır. Eğer teknik konular da pek iyi değilseniz bu alan ve en iyi uygulamalar sizin için pek bir anlam ifade etmeyebilir. Bu konuda destek alabilirsiniz.

Lighthouse SEO eklentisi - seo bölümü

SEO alanı muhtemelen birçoğunuz için daha kolay anlaşılabilir bir bölüm olacak. Burada çıkan tüm hataların üzerinden geçmenizde fayda var. Örneğin incelemek istediğim sayfadaki bir görselin alt etiketi eksikmiş, onu ekleyeyim. 🙂

Bu eklenti ile tüm sayfalarınızın üzerinden geçebilirsiniz!

Birkaç gün önce farklı bir Chrome eklentisi anlatımı daha yapmıştım, o makaleyi de buradan okuyabilirsiniz.

Bir Makale Daha?

10 Adımda SEO Çalışması Nasıl Yapılır? SEO Çalışmanızı Kendiniz Yapın!

Hakkında Emre Tonguç

SeoSozluk.com'un kurucularından Emre, işletmelere SEO, AdWords, PPC ve E-Ticaret konularında danışmanlık hizmeti vermektedir. İçinde arama motoru geçen her konu onun için tam bir tutkudur.

One comment

  1. seo nun çok önemli olduğu şu dönemde faydalı bir içerik olmuş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir