Blog Kullanım İstatistikleri – Blog ile Para Kazanmak

Yazımızda; blog kullanım istatistikleri, neden blog yazılıyor, blog yazarak para kazanılır mı gibi sorularınız hakkında bilgi vereceğiz.

Blog Kullanım İstatistikleri

Blog yazarak nasıl para kazanılacağı konusunda hala kafasında soru işareti olan kullanıcılar varsa aşağıda yer alan blog kullanım istatistikleri dikkatle okumalarını öneririm. Socialmediatoday isimli websitesinin yayınlamış olduğu bu verilerin büyük kısmı Amerika’daki kullacılara ait verilerdir ki bunlar da tüm dünya tarafından takip edilip referans olarak alınmaktadır.

Blog Okuyucuları

Blog kullanım istatistikleri gösteriyor ki, internet kullanıcılarının %77’si blog okumaktadır.
Blog okuyucularının %54’ü 21-35 yaş aralığındadır.
Blog okuyucularının çoğunluğunu bayanlar oluşturmaktadır.

İş Dünyasında Blog

 • Blog sahibi küçük işletmeler, blog sahibi olmayan işletmelere oranla %126 daha fazla başarı elde etmektedirler.
 • İlgi çekici bir içerik, internet kullanıcıların markaları sosyal medyada takip etmesini sağlayan 3 nedenden biridir.
 • Blog sahibi websiteler diğer websitelere oranla %97 daha fazla link almaktadır.
 • B2B hizmeti veren işletmeler blog kullanarak satışlarını %67 oranında arttırmaktadır.
 • Blog sahibi olan websitelerinin indekslenme oranları blogu olmayan websitelerine oranla %434 daha fazladır.
 • Tüketicilerin %61’i internet alımlarını bloglarda yayınlanan makaleler doğrultusunda gerçekleştirmektedir.
 • İnternet pazarlaması ile ilgilenen profesyonellerin %37’si blog postlarının internet satışlarındaki en önemli pazarlama tekniği olduğuna inanmaktadır.

İnsanlar Neden Blog Yazıyor?

Yarı-Zamanlı Çalışanlar: Blog yazarak ek gelir sağlamaya çalışan ve hali hazırda baska işlerde çalışanlar. Türkiye’de de hatrı sayılır miktarda yarı-zamanlı çalışan blog yazarı bulabilirsiniz.

Hobi Sahipleri: Sadece eğlence amaçlı blog yazıyorlar ve herhangi bir gelir beklentileri yok. Bu tip bloggerların %60’ı bloglarına haftada 3 saatten fazla ayırmıyor.

Tam Zamanlı Çalışanlar: Tam zamanlı blog yazarları sadece blog yazarak hayatlarını idame ettirmektedirler. Bu tip bloggerlara en yaygın örnek; dünyayı gezerek anılarını bloglarında paylaşan yazarlardır. Reklam gelirleriyle birçok masa başı iş yapan çalışandan fazla gelir elde etmektedirler.

Şirket İçi Çalışanlar: Türkiye’de pek yaygın olmayan bordrolu blog yazarlığı yurtdışında çok önemli bir iş koludur. Websitelere ait bloglara içerik üreterek satışların arttırılması hedef alınmaktadır ve bu içerik yazarları genellikle masa başı çalışanlardır.

Girişimciler: Kendi şirketleri için blog yazıları yazan girişimciler genellikle küçük işletme sahipleridir. Kazandıkları gelirleri arttırabilmek ve maliyetleri azaltabilmek adına blog yazılarını kendileri üstlenmektedir.

Blog Kavramı

 • 1997 yılında John Barger isimli birinin websitesini weblog olarak adlandırması ile tüm dünya blog kavramı ile tanıştı.
 • 2000’li yılların hemen başında Mashable ve TechCrunch gibi dünyaca ünlü ve milyonlar kazanan bloglar, ilk yazılarını yayınlamaya başladılar.
 • Günümüzde ise bloglar hemen hemen tüm internet kullanıcıların gün içerisinde giriş yaptığı, tüm önemli işletmelerin sahip olduğu kısaca olmazsa olmaz bir platform haline geldi.

Blog Kazançları

 • Blog kullanım istatistikleri, Amerika’da ki bloggerların ortalama aylık kazançları 2,000 dolar civarında olduğunu göstermektedir.
 • Şirketlere içerik sağlayan bloggerların aylık ortalama kazancı 2,750 dolar civarındadır.
 • Yıllık ortalama blog masrafı ise 50 doları geçmemektedir.

Kazanç Kanalları

Banner satışları: Blogunuza reklam vermek isteyenler bannerlarını blogunuza yerleştiriyor ve bu hizmet karşılığında size aylık sabit bir ücret ödüyorlar.

Affiliate Satışları: Blogunuzdan reklam verenin sitesine giden kullanıcılar ilgili siteden alışveriş yaptığı taktirde reklam veren firma size anlaşacağınız komisyonu ödüyor. Not: Korkmayın, çok basit yöntemlerle blogunuzdan yönlendirdiğiniz kullanıcıların hareketlerini izleyebiliyorsunuz. Yani kimse sizi kandıramaz 🙂

Tıklama Başına Ödeme: Blogunuzdaki reklamların tıklanması oranında ödeme alıyorsunuz.

Gösterim Başına Ödeme: Blogunuza giren kullanıcıların reklamları tıklamasına gerek kalmadan sadece görmesinin yettiği bir pazarlama çeşidi.

En Çok Kazanan 5 Blog

1. The Huffington Post: Arianna Huffington isimli kişiye ait olan blog, ayda 4 Milyondan fazla gelir kazanıyor. Şaka değil 🙂

2. Mashable: Pete Cashmore’a ait blog, ayda 1 Milyondan fazla gelir kazanıyor.

3. Prez Hilton: Maria Lavandeira’ya ait blog, ayda 1M civarında kazanmakta.

4. TechCrunch: Michael Arrington’a ait olan bu blog, ayda 1M civarında kazanmakta.

5. Smashing Magazine: Vitaly Friedman’a ait olan bu blog, ayda 500bin civarı bir gelir elde etmektedir.