Twitter, Herkese Onaylı Hesap Vermeye Hazırlanıyor!

Önceden sadece ünlülerin ve belli kuralları yerine getirenlerin resmi onaylı hesapları vardı. Ama artık kendimizi özel hissetme sırası bizde. Twitter, doğrulama işlemini hepimize sunuyor.

Jack Dorsey, Perşembe günü Periscope akışında şirketin mavi doğrulama onay işaretini tüm kullanıcılara açmak için çalıştığını açıkladı.

Dorsey, “Amaç, herkese doğrulamayı açmaktır.” dedi. “İnsanlar hakkında daha fazla gerçekleri doğrulayabilmemiz için yargıç olmak zorunda değiliz ya da bizim tarafımızdan herhangi bir önyargıya gerek duymuyoruz.”

Onay mevzusu artık eskisi gibi önem arz etmiyordu. Dorsey de onaylamanın platformdaki etkisinin zayıfladığını bildiği için doğrulama sistemi üzerine çalışan ekibin bu konu üzerinde yeniden düşünmesi gerektiğine karar verdi.

Başlangıçta kullanıcıların yüksek takipçili profiller, ünlü hesapları gerçek ve parodi Twitter hesapları arasında ayrım yapmak için tasarlanmış, mavi onay işareti güvenilirlik sembolü haline geldi.

Platform, onay işaretini sadece bir kimlik doğrulayıcısı olarak görse de, sonradan bakış açıları değişti.
Gasca, canlı yayında Dorsey’e katılarak, “Kullanıcı araştırmasında, insanlara onay işaretini gördüğünüzde ne düşündüğünü sorduğumuzda, bunu güvenilirlik olarak düşündüklerini dile getirdiler. “Twitter bu kişinin arkasında duruyor. Twitter büyük ve otantik bir şey söylediklerine inanıyor, ki bu da onay işareti ile ne demek istediğimizin tam anlamı değil. Bu yüzden çok fazla karışıklık yaratıyor.”

Dorsey, yeni doğrulama sisteminin neye benzeyeceğine dair herhangi bir ayrıntı sunmadı, ancak Gasca, doğrulamanın geleceğinin, kullanıcıların mesajlarını kimler olduklarına dayalı olarak yorumlamalarına yardımcı olmak için “bağlamı artırmaya” bakabileceğini söyledi.

Gasca, bir basketbol oyuncusu örneğini sunarken doğrulamadaki ek içeriğin okuyuculara başka bir spor ya da basketbolu hakkındaki yorumları anlamalarına nasıl yardımcı olacağını da açıkladı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here