Google AdWords’e Gelen İlişkilendirme Değişiklikleri

Hepimizin çok iyi bildiği bir söz var: Hayattaki değişmeyen tek şey değişimdir. Google, yavaş yavaş aramalarınızı son tıklama ile ilişkilendirmeyi desteklemeyi bırakacak. Bu, reklam verenlerin Google’da bulunan diğer ilişkilendirme modellerinden birine sahip olmaları gerektiği anlamına geliyor.

İlişkilendirme modeli nedir?

Google’a göre,

“İlişkilendirme modeli, satış ve dönüşümlerin kredilerinin dönüşüm yollarındaki temas noktalarına nasıl atanacağını belirleyen kural veya kural kümesidir.”

Şu anda, Google AdWords’teki varsayılan tıklama son tıklamadır. Son tıklama ilişkilendirmesi, tıklama işleminin dönüşüm etkinliğinden hemen önce (satın alma gibi) ilişkilendirme kredisinin% 100’ünü sağlar. Her işletmenin farklı pazarlama hedefleri vardır. Bu nedenle ilişkilendirme modellerini bu belirli hedeflere göre uyarlamak anlamlıdır.

İlişkilendirme konusundaki bazı genel noktalar şunlardır:

• İlişkilendirme modellerini değiştirmek gerçek hesap performansını değiştirmez, tam olarak veya kısmi bir dönüşüm olarak “saymayı” sağlayan değişikliklere bağlı olarak bunu algılamanız anlamına gelir. Çeşitli modeller mevcut hesap verilerine farklı şekilde rapor verir, bu nedenle, tüm paydaşlara değişiklikle birlikte gelebilecek değişiklikler hakkında bilgilendirdiğiniz sürece, modelleri değiştirmekte özgürsünüz.

• Yeni bir ilişkilendirme modeli hesabınızı çoğaltmayacak. Varsayılan raporlarınızda değişiklik yapmadan, çeşitli modellerin verileriniz hakkında neler söylediğini görmek için ilişkilendirme modelleri sayfasına gidebilirsiniz.

Aşağıda bir ekran görüntüsü var. Google Analytics‘teki dönüşümler> ilişkilendirme> model karşılaştırma aracına giderek araca ulaşabilirsiniz.

Söylentiye göre Google, veriye dayalı ilişkilendirme modelini, hesap varsayılanı yapmayı düşünüyor. Diğer ilişkilendirme modellerine dahil olmak ise reklamverene kalmış bir durum. Bunlar, Google tıklamaları, arama yapan kullanıcılar, etrafındakiler, vb.

Farklı ilişkilendirme modelleri

AdWords’te seçebileceğiniz farklı ilişkilendirme modellerinden birkaçından bahsedeceğiz.

1)Doğrusal model

Bununla birlikte, dönüşüme katkıda bulunan her temas noktası aynı puanı alır. İlk tıklama, son tıklama ile aynı miktarda kredi alır. Google, bazı durumlarda, bir dönüşümün 0.1’i kadar düşük bir oranda kısmi kredi uygulamış görünüyor. Google’ın bu konudaki belge kapsamı geniş değil. Bu model, kullanıcının dönüşüm sürecine yönelik değerlendirmesinde rol oynayan herhangi bir anahtar kelimeye olabildiğince fazla kredi ayırmak isteyen tüm şirketler için yararlı. Böylece dönüşüm istatistiklerinde, sıfırların sayısı azaltılabilir. Bu son derece ilgili ancak düşük hacimli uzun ifadelerle uğraşırken özellikle önemli olabilir.

2) Zamana bağlı azalma

Bununla birlikte, satışa veya dönüşüme en yakın temas noktaları kredinin çoğunu kullanır. Tüketicilerin birkaç saatlik dönüşümle etkileştiği anahtar kelimeler en büyük ağırlığı alır. Bu model, son tıklamaya en benzer olanıdır ve mevcut bir hesap için en ölçülü değişiklik olarak kabul edilir. Bu, son tıklama ilişkilendirme hesabına sahip olduğunuz ilişkilendirmeye yakın bir ilişkilendirme istiyorsanız mükemmel bir seçenektir.

3) Konuma dayalı

Bununla ilk ve son etkileşimin her birine% 40’lık bir kredi tahsis edilir ve kalan % 20’lik kredi, orta etkileşimlere eşit olarak dağıtılır. Son tıklamadan bir miktar kredi isteniyor ancak tüketicilerin olduğu durumlarda orta araştırma aşamasında tekrarlayan araştırmaya çok fazla kredi verilmiyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here