Sosyal medyada başarılı olmak için neler yapılmalı?

İlk çıktığı zamanlarda daha çok eğlence amaçlı kullanılan sosyal medya platformları, zaman geçtikçe çok farklı yerler oldular. Bugün son yapılan araştırmalara göre internet kullanıcılarının sayısı 4.54 milyar ve bunların 3.80 milyarı sosyal medyada aktif olarak bulunuyorlar. Yani bu da internet kullanıcılarının yaklaşık %85’inin aktif birer sosyal medya kullanıcısı olduğu anlamına geliyor. 

Bu kadar büyük bir dünyada kendine yer bulmak artık tüm organizasyonlar için bir zorunluluk haline geldi ve bu uzun bir süredir böyle. Ancak organizasyonların akıllarındaki en büyük soru işareti sosyal medyada nasıl var olabiliriz? Takipçi kitlemizi nasıl arttırır ve en büyük hedef olan işlerimizi sosyal medyayı kullanarak nasıl büyütebiliriz sorularıdır. 

Biz de buna istinaden günümüzün en popüler konularından biri olan sosyal medyada büyüme yöntemleri için neler yapılabileceğine dair yöntemlerden bahsetmek istedik. Hadi başlayalım. 

Videoların gücü 

Sosyal medyada var olmak istiyorsanız artık insanların görselliğe birinci derecede önem verdiğini aklınızdan çıkarmamalısınız. 

Bugün, dünyanın en büyük arama motoru Google, aynı zamanda dünyanın en çok ziyaret edilen sitesi iken 2’nci sırada gelen site ise Youtube’dur. Sadece video paylaşımı yapılan bir sitenin rakibi olan tüm diğer sosyal medya platformlarından daha çok ziyaret ediliyor olması, bu noktada önemli bir noktayı bize göstermektedir: İnsanların video içeriklere olan ilgisi. 

Bu yüzden sosyal medyada var olmak istiyorsanız bir şekilde video içerikler ve elinizden geldiğince profesyonelce hazırlanmış video reklamlarınız olmalıdır. Bu tarz videolar hazırlamak her ne kadar profesyonel düzeyde yapmak isteyenler için belli bir bütçe gerektirse de artık internetin imkanları bunu dahi kolayca halledebilecek ölçüde gelişmiştir.

Bugün bir videoyu çok da fazla teknik bilginiz olmadan sadece görüntüleri birleştirecek, videonun arkasına müzik ya da farklı sesler ekleyebilecek ve bunları estetik düzeyde birleştirebilecek ölçüde halledebileceğiniz özel programlar bulunmaktadır. Hatta ve hatta bu programların bazıları online video birleştirme yapılabilecek internet siteleri dahi üretmişlerdir. 

Bunların en iyisi olarak bizim tavsiyemiz https://www.fastreel.com/tr/merge-video-online.html linkinden ulaşabileceğiniz Fastreel. Fastreel sitesinde videolarınızı yükleyerek video biçme online olarak yapabiliyorsunuz. Üstelik bilgisayarınıza ek bir program yüklemediğiniz için bilgisayarınızı da yormayacak şekilde video düzenlemeleri yapma imkanını Fastreel ile gerçekleştirebiliyorsunuz. 

Yine başta dediğimiz gibi nasıl yaparsanız yapın, ancak gerek Youtube gerek Instagram ve gerekse Facebook tüm sosyal medya platformlarında varlığınızı sürdürebilmek için video içeriklerle tanıtıma gereken ehemmiyeti göstermelisiniz. 

Hedef kitle ve rekabet analizine vakit harcayın

Bilindiği üzere; sosyal medya platformları çok kalabalık. Sadece bireysel kullanıcılar bakımından değil; bugün bir şekilde internette var olmak isteyen herkes sosyal medyada da var olmak istiyor. Bu nedenle bu kadar yüksek rekabetin olduğu bir ortamda var olabilmek için çok ciddi çalışmalar yapılmalı ve bu çalışmalar her yönden düşünülerek yapılmalı. 

Bunların ilki daha çok etkileşim alabilmek için sizin gönderilerinizle ilgilenecek bir hedef kitle belirlemektir. Burada hedef kitle olarak bir ürün satıyorsanız sizin ürünlerinize daha çok ilgi gösterecek demografik durumu, yaşı, cinsiyeti ve diğer yönlerden ayrıştırabileceğiniz kendinize özel niche bir topluluğunuz olmalı. Yapılan araştırmalar göstermiştir ki gönderilerinizle ilgilenmeyen bir kalabalığın hesaplarınıza üye olmasından ziyade gönderilerinize yorum yapan onları beğenen ve sizinle etkileşime geçen bir kitle tarafından takip ediliyor olmak hesaplarınız için kesinlikle daha verimli sonuçlar vermektedir. Bu nedenle takipçim olsun ne olursa olsundan ziyade gönderilerimle gerçekten ilgilenen kişiler tarafından takip edilmek benim için daha önemli zihniyetine sahip olmak gerekiyor. Zira bu şekilde yaptığınız paylaşımlar sosyal medya algoritmaları tarafından daha çok beğeniliyor ve sizin “Keşfet” bölümünde görünme ihtimalinizi arttırıyor. 

Ayrıca rakiplerinizden farklılaşabileceğiniz noktaları rakiplerinizi izleyerek bulmaya çalışmalısınız. Bu ve bunun gibi noktalara bakıldığında sosyal medya hesabını açarak paylaşım yapmaya başlamadan önceki çalışmalara çok ciddi vakit ayırmalı ve doğru analizleri yapabiliyor olmalısınız. 

Paylaşımlarda kişiselleşmeye çalışın

Bugün, dünyanın en büyük markalarının ve hatta devlet kurumlarının dahi sosyal medyada kurumsal görünümlerinden beklenmeyecek paylaşımlar yaptıkları görülüyor. Bunun olumsuz bir etkiden ziyade çok olumlu etkilerinin olduğu görülüyor. Bu yüzden, iş hayatının bilinen ve sıkıcı kurumsal imajından sosyal medyada mümkün mertebe kurtulmak gerekiyor. 

Sosyal medyadaki kitle daha çok Y ve Z kuşağı olduğu için sosyal medya diline onlar yön veriyor ve bu kitlenin en sevmediği şeylerden biri karşılarında robot varmış gibi konuşan sosyal medya hesapları. Bu yüzden daha insani ve kişisel özelliklerini ön plana çıkarabilen bir sosyal medya hesabınız olursa bu hesaplardan yapacağınız bu tip paylaşımlar daha çok ilgi çekecektir. 

Sosyal medya jargonuna hakim olarak belli dönemlerde çıkan akımlara şaka mahiyetinde ve esprili paylaşımlar yapmanız ya da hesabı yöneten kişi veya kişilerin de hesabın takipçileri gibi insan olduğunu gösterecek paylaşımlar yapmanız hesabınızın daha çok ilgi görmesini sağlayacaktır. 

Planlı paylaşım yapın

Sosyal medya hesaplarınızda paylaşacağınız gönderileri rastgele paylaşmayın. Bunu günlük, haftalık ve aylık bir plan çerçevesinde ele almaya çalışın. 

Buradan kastettiğimiz rutin paylaşımlarınızı günün hangi saatlerinde yapacağınız az çok belli olsun. Tabii ki bunu otomatik bir robot mantığında yapmayın. Ancak rastgele kendi bireysel hesabınız gibi de düşünmeyin. 

O hafta özel bir gün varsa buna özel paylaşımların ne olacağını önceden belirleyin. Aylık takvimde kaç paylaşım yapacağınıza dair bir hedefiniz olsun ve bunların planlamasını aylık olarak yapın. O ay yapılacak özel paylaşımlar da yine ay başında belirlenmiş olsun. 

Sosyal medyayı sadece pazarlama aracı olarak görmeyin

Tabii ki sosyal medya, şirketler için çok önemli bir pazarlama aracıdır. Ancak sosyal medya sadece bir pazarlama aracı olarak görülürse kitlenizi memnun etme oranınız düşecektir. 

Tüm paylaşımlarınız sadece ürünlerinizi tanıtacak veya satış yapmayı amaçlayacak şekilde olmasın. Müşterilerinizin yaşadıkları sıkıntılara anında müdahale edebilen, farklı konularda paylaşımların yapıldığı ve sadece para kazanmaya odaklanmış bir görünümden uzak bir hesap olmalısınız. Bu şekilde davranarak sizi takip eden kitlenizin sadece sizden alışveriş yaptığı bir profil çizmekten ziyade daha uzun vadeli ve sürekli bir bağı takipçi kitlenizle kurmaya başlayacaksınız. 

Unutmayın, başarının yolu para kazanmaktan ziyade insan kazanmakla başlar. Bu düstur sosyal medya için de geçerlidir. Bu yüzden sadece maddi odaklı ilerlemeyin. Bazı konularda insanlara yardımcı olmanız herkese açık bir platform olması hasebiyle farklı kişiler tarafından da görülecek ve hesabınızın ilgi düzeyini arttıracaktır. 

Unutmayın, reel dünyadaki kaliteli prensiplerinizi benzer şekilde sosyal medyada da kullanarak dijital dünyadaki varlığınızı kolayca geliştirebilirsiniz. Bu yüzden sosyal medyadan asla korkmayın. Ancak burada var olmanın da oldukça ciddi bir şekilde ele alınması gereken bir iş olduğunu aklınızdan çıkarmayın. 

Hakkında Emre Tonguç

SeoSozluk.com'un kurucularından Emre, işletmelere SEO, AdWords, PPC ve E-Ticaret konularında danışmanlık hizmeti vermektedir. İçinde arama motoru geçen her konu onun için tam bir tutkudur.

One comment

  1. İşletmeler için sosyal medya mecraları çok önemli bir güç olacaktır. Makale çok faydalı olmuş adımları bir bir uygulayarak sonuca sağlıklı şekilde varılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir